Trápia aj vás?

5 najčastejších porúch duševného zdravia a príznaky

Poruchy duševného zdravia, niekedy označované ako choroby, ovplyvňujú myšlienky, nálady a správanie postihnutých jednotlivcov. Môžu postihnúť ľudí každého pohlavia, veku, etnickej príslušnosti alebo socioekonomickej skupiny. Poruchy sa môžu pohybovať od miernych až po ťažké a ako každý zdravotný stav môže ochorenie spustiť veľa faktorov. Hoci neexistuje jasná súvislosť medzi genetikou a pravdepodobnosťou poruchy duševného zdravia,… Prečítať celé

Poruchy duševného zdravia, niekedy označované ako choroby, ovplyvňujú myšlienky, nálady a správanie postihnutých jednotlivcov. Môžu postihnúť ľudí každého pohlavia, veku, etnickej príslušnosti alebo socioekonomickej skupiny. Poruchy sa môžu pohybovať od miernych až po ťažké a ako každý zdravotný stav môže ochorenie spustiť veľa faktorov.

Hoci neexistuje jasná súvislosť medzi genetikou a pravdepodobnosťou poruchy duševného zdravia, faktory životného štýlu, ako je strava a aktivita jednotlivca, môžu ovplyvniť nástup depresie, úzkosti a iných stavov.

Poruchy duševného zdravia môžu byť príležitostné alebo chronické. Ovplyvňujú schopnosť jedinca komunikovať s ostatnými a fungovať každý deň. Hoci existujú určité kroky na zlepšenie celkového duševného zdravia, niektoré poruchy sú závažnejšie a môžu vyžadovať odborný zásah.

Ilustračná fotografia (žena s poruchou nálady)

Priblížime si 5 najčastejších porúch duševného zdravia a ich súvisiace symptómy. V ďalších častiach si jednotlivé skupiny rozoberieme bližšie.

 

INZERCIA

  1. Poruchy úzkosti
  2. Poruchy nálady
  3. Psychotické poruchy
  4. Demencia
  5. Poruchy príjmu potravy

 

1, Poruchy úzkosti

Najbežnejšia kategória porúch duševného zdravia. Úzkostné poruchy spôsobujú, že ľudia zažívajú úzkostný a častý strach a obavy. Zatiaľ čo mnohí môžu zažiť tieto pocity, povedzme, počas pracovného pohovoru alebo verejného vystúpenia (keďže to môže byť normálna reakcia na stres), ľudia s úzkostnými poruchami ich pociťujú bežne a pri typicky nestresujúcich udalostiach. Záchvaty úzkosti môžu naraz trvať až šesť mesiacov alebo viac.

 

„Úzkosť“ je v skutočnosti všeobecný pojem, ktorý zahŕňa množstvo špecifických porúch vrátane:

A, Generalizovaná úzkostná porucha
B, Obsedantno-kompulzívna porucha
C, Panická porucha
D, Posttraumatická stresová porucha
E, Sociálna úzkostná porucha

Ilustračná fotografia (žena trpiaca depresiou)

2, Poruchy nálady

Odhaduje sa, že 1 z 10 dospelých trpí nejakým typom poruchy nálady. Aj keď je normálne občas zažiť zmeny nálady, ľudia s poruchami nálady žijú s trvalejšími a závažnejšími príznakmi, ktoré môžu narušiť ich každodenný život. V závislosti od konkrétnej poruchy môžu ľudia pociťovať pretrvávajúcu smutnú, úzkostnú alebo „prázdnu“ náladu, a medzi ďalšie pocity patria pocity beznádeje, nízke sebavedomie, nadmerná vina, znížená energia a ďalšie. Terapia, antidepresíva a starostlivosť o seba môžu pomôcť pri liečbe porúch nálady.

 

Najbežnejšie poruchy nálady sú:

A, Veľká depresia
B, Dystýmia
C, Bipolárna porucha
D, Porucha nálady vyvolaná látkou

 

Veľká depresia

Veľká depresia je oslabujúca choroba, ktorá sa zvyčajne opakuje počas celého života človeka. Symptómy zahŕňajú únavu, nesústredenosť, zmeny chuti do jedla a myšlienky na samovraždu.

Dystýmia

Prejavuje sa dlhodobou depresívnou rozladenosťou a podráždenosťou. Chronicky sa vyskytujú aj poruchy spánku, ako sú nespavosť alebo aj zvýšená spavosť. Na rozdiel od depresie má menej výraznú hĺbku, na druhej strane má tendenciu k dlhodobému chronickému priebehu.

Bipolárna porucha

Bipolárna porucha je jednou z niekoľkých porúch nálady, pri ktorých sa emócie u ľudí menia od manických až po nebezpečne nízke (depresívne). Extrémy sú také závažné, že môžu poškodiť vzťahy, viesť k zlým akademickým alebo pracovným výkonom a prípadne viesť k samovražde. Väčšina ľudí s bipolárnou poruchou je diagnostikovaná vo veku okolo 25 rokov.

Porucha nálady vyvolaná látkou

Poruchy duševného zdravia a poruchy súvisiace s užívaním látok sa môžu vyskytovať súčasne, takže liečba oboch porúch je nevyhnutná. Viac ako jeden zo štyroch dospelých s vážnymi problémami duševného zdravia, ako je úzkosť, depresia, schizofrénia a poruchy osobnosti, má tiež poruchu užívania návykových látok. Jedinci s duálnou diagnózou musia dostať liečbu oboch problémov.

Ilustračná fotografia (schizofrénia)

3, Psychotické poruchy

Tí, ktorí trpia psychotickými poruchami, nemusia vedieť, čo je skutočné a čo nie. Táto skupina duševných porúch mení individuálny zmysel pre realitu. Vedci sa domnievajú, že určité vírusy, problémy s fungovaním špecifických mozgových okruhov, extrémny stres alebo trauma a niektoré formy zneužívania drog môžu hrať úlohu pri rozvoji psychotických porúch.

 

Medzi najčastejšie psychotické poruchy patria:

A, Schizofrénia
B, Schizoafektívna porucha
C, Krátka psychotická porucha
D, Porucha s bludmi
E, Psychotická porucha vyvolaná látkou

Ilustračná fotografia (demencia). Zdroj: nytimes.com

4, Demencia

Aj keď sa mylne považuje za jedinú poruchu svojho druhu, demencia je pojem, ktorý zahŕňa širokú škálu špecifických duševných stavov. Tí, ktorí trpia poruchami súvisiacimi s demenciou, môžu zaznamenať pokles ich kognitívnych schopností – často natoľko závažný, že naruší každodenný život a nezávislé fungovanie. Zatiaľ čo táto kategória zahŕňa množstvo stavov, Alzheimerova choroba predstavuje 60 až 80 % prípadov demencie. Pomaly ničí pamäť a myslenie a nakoniec človeka zbavuje schopnosti vykonávať tie najjednoduchšie úlohy.

 

Iné formy demencie:

A, Parkinsonova choroba
B, Frontotemporálna demencia
C, Huntingtonova choroba
D, Wernicke-Korsakoffov syndróm

Žena trpiaca anorexiou. Zdroj: edition.cnn.com

5, Poruchy príjmu potravy

Poruchy príjmu potravy sú viac než len vzťah jednotlivca k jedlu. Sú to zložité duševné poruchy, ktoré si často vyžadujú zásah lekárskych a psychologických odborníkov. Tieto stavy spôsobujú rozvoj nezdravých stravovacích návykov, ako je posadnutosť jedlom, telesná hmotnosť alebo tvar tela. V závažných prípadoch môžu mať poruchy príjmu potravy vážne zdravotné následky a ak sa neliečia, môžu viesť dokonca aj k smrti. Bežné príznaky zahŕňajú vážne obmedzovanie jedla, prejedanie sa alebo branie preháňadiel, vracanie alebo nadmerné cvičenie.

Medzi najčastejšie typy porúch príjmu potravy patria:

A, Mentálna anorexia
B, Mentálna bulímia
C, Poruchy prejedania sa
D, Porucha ruminácie

 

Pokračujte na ďalší príspevok »