Zdravie

Vedeli ste o týchto zdravotných výhodách záhradkárčenia?

8 benefitov, ktoré neprináša žiadna iná aktivita!

Pestovanie záhrady je potešením, ktorému sa množstvo ľudí venuje už po stáročia, ba až tisícročia.

Či už ide o záhradu plnú kvetov, bylín, zeleniny alebo mix týchto vecí, záhrady sú obľúbené u ľudí všetkých vekových, aj koníčkových kategórií.

Vedeli ste však, že toto užitočné hobby prináša aj množstvo benefitov pre naše zdravie?

Výhody záhradkárčenia pre naše telo a myseľ

Aktivity v záhradke sú prínosné pre naše fyzické telo, ale aj myseľ a dušu.

1. Záhradkárčenie je skvelé cvičenie

Aj ľahké záhradkárčenie sa radí do kategórie „mierna fyzická aktivita“.

Je to však oveľa menej únavné ako zdvíhanie závaží, ale nie je to o nič menej prospešné pre vaše telo.

Zároveň je to pre mnoho ľudí podstatnej zábavnejšie strávený čas ako samotná posilňovňa.

Čas strávený v záhradke, pri kontakte s prírodou je balzamom pre dušu, zároveň pomáha spáliť kalórie a buduje komplexný svalový fond.

2. Pestovanie vlastného jedla vám pomôže jesť zdravšie

Ak máte zeleninovú alebo ovocnú záhradu, získavate čerstvé produkty, o ktorých viete, že neboli ošetrené pesticídmi.

Takto vypestovaná zelenina či ovocie, má okrem tohto obrovského benefitu aj dôležité plus, ktorým je vaša investované energia a jej priame zužitkovanie formou chutného pokrmu.

V neposlednom rade je tiež perfektným bonusom finančná stránka, keďže ušetríte množstvo peňazí za ovocie a zeleninu, ktorú by ste inak kúpili v obchode.

A to pri dnešných cenách na Slovensku rozhodne nie je málo.

100% overené zdravé jedlo, produkované vašou energiou a láskou – ešte k tomu zadarmo!

3. Poskytuje protizápalové účinky

Trávenie času v záhrade môže pomôcť znížiť zápal v celom tele.

Okrem toho je skvelé v tom, že pomáha rozvíjať zdravý imunitný systém.

Nie je za to zodpovedný iba čerstvý vzduch a rastliny, ale ruku k dielu významne prikladá aj veľmi bežná pôdna baktéria nazývaná Mycobacterium vaccae.

Pre deti má čas strávený v záhrade ďalšie bonusy navyše.

4. Záhradkárčenie je dobré pre celú rodinu

Práca v záhrade môže byť sólo aktivitou alebo príležitosťou na trávenie času s rodinou a priateľmi.

Šťastie, úľava od stresu a čas v objatí prírody, ktorý záhradkárstvo poskytuje, je skvelá vec, ktorú môžete zdieľať s blízkymi.

Táto aktivita má ešte k tomu špeciálne výhody pre deti.

Včasné vystavenie sa nečistotám je spojené s mnohými zdravotnými výhodami, od zníženia alergií až po autoimunitné ochorenia.

5. Zvýšená produkcia vitamínu D a serotonínu

Pobyt na slnku zvyšuje produkciu vitamínu D a záhradkárčenie poskytuje dostatok príležitostí na trávenie času na slnku.

Vitamín D pomáha regulovať tisíce génov, ktoré pomáhajú kontrolovať metabolizmus vápnika, fungovanie imunitného systému a nervovosvalové systémy.

Zvyšuje sa aj naša produkcia serotonínu, ktorý je kľúčový pre našu pozitívnu náladu a duševnú pohodu.

Záhradkárčenie navyše môže pomôcť znížiť príznaky depresie a úzkosti.

6. Pôdna baktéria znižuje riziko chorôb súvisiacich so stresom

Okrem toho, že spomenutá baktéria M. vaccae je užitočná pre našu imunitu, zároveň môže znížiť stres, strach, choroby súvisiace so stresom a pomôcť udržiavať niektoré chronické ochorenia, ako je kolitída, pod kontrolou.

Pobyt v záhrade je prínosný aj pre starších ľudí a udržiavanie ich mentálnej kondície.

7. Záhradkárčenie môže zlepšiť funkciu mozgu

Dokonca aj záhradkárčenie s nízkou až strednou intenzitou, môže zlepšiť fungovanie vášho mozgu.

Hladiny neurotrofického faktora odvodeného z mozgu a rastového faktora odvodeného od krvných doštičiek, sa výrazne zvyšujú už po 20 minútach záhradkárskej činnosti.

Tieto látky pomáhajú mozgu pestovať viac buniek, podporujú rast krvných ciev a vývoj neurónov, zlepšujú pamäť a kognitívne funkcie.

8. Starostlivosť o rastliny dáva ľuďom zmysel

Ak máte alergie na domáce zvieratá, pestovanie rastlín vám môže pomôcť dodať zmysel vo vašom živote.

Udržať vaše rastliny nažive, povzbudiť ich, aby im narástli nové listy, plody alebo aby bohato kvitli, to všetko sú skvelé ciele.

Dáva vám to niečo, čo môžete robiť vo svojom voľnom čase, čo je produktívne a zároveň láskyplné.