BEZPEČNOSŤ NA INTERNETE

Po nákupe ľuďom začali miznúť z účtu peniaze. E-shop Temu čelí etickému problému

Na možné etické problémy obľúbeného e-shopu médiá upozorňovali už pred pár mesiacmi.
Viacerí Slováci zaznamenali po nákupe cez danú aplikáciu záhadné pohyby na účte.
Vydané 26. apríla 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy:

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Nakupujte ako miliardár. Takto znie heslo obľúbeného e-shopu Temu, ktorý si obľúbili aj mnohí Slováci. Za krátke obdobie sa preslávil najmä kvôli širokej škále sortimentu za nízke ceny, pričom ho propagujú aj rôzni influenceri. Oplatí sa však prostredníctvom neho nakupovať?

Na sociálnom médiu TikTok sa už pred pár mesiacmi diskutovalo o jeho etických problémoch. Viacerí jeho používatelia tvrdili, že po nákupe im začali z účtu miznúť peniaze. S podobnou skúsenosťou sa podelili aj slovenskí zákazníci.

Strata peňazí po malých čiastkach

Ako uvádza pre portál tvnoviny.sk jedna z respondentiek, peniaze z účtu sa jej začali strácať po malých čiastkach. Najskôr išlo o dve eura, pričom daná suma začala postupne narastať. Po zablokovaní karty zaslala banke reklamáciu, prostredníctvom čoho sa jej peniaze vrátili.

„Najzvláštnejšie na tom bolo, že ja som tam nič nekúpila, len som sa registrovala cez e-mail, ktorý používam na všetky e-shopy, ako je SHEIN či Temu,“ dodala ďalšia respondentka.

Naopak, iní zákazníci s aplikáciou nemali doposiaľ žiadne problémy, pričom cez ňu nakupujú pravidelne. Rovnako aj samotná spoločnosť odmieta, že by sa dopustila chyby. Platenie prostredníctvom aplikácie považuje za bezpečné.

podvody cez temu

Viacero Slovákov si obľúbilo nakupovanie prostredníctvom e-shopov SHEIN či Temu. Zdroj: pexels.com

„Naše platobné transakcie dodržiavajú normy PCI DSS a sú ďalej posilnené protokolmi 3D Secure v spolupráci s poprednými bankami. Na posilnenie bezpečnosti spúšťame program odmeňovanie za chyby, do ktorého zapájame odborníkov na kybernetickú bezpečnosť, aby identifikovali a odstraňovali zraniteľnosti,“ priblížila vo svojom stanovisku pre tvnoviny.sk spoločnosť.

Okrem toho dodala, že bojuje proti podvodníkom, ktorí jej stránku zneužívajú. Avšak všetci respondenti, ktorí komunikovali s portálom tvnoviny.sk tvrdia, že neklikli na podvodný odkaz, ktorý sa vydáva za spoločnosť Temu.

Podobné prípady sa evidovali aj u západných susedov

V Českej republike na spomínanú aplikáciu upozornil aj Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB). Rovnako aj odborníci apelujú na verejnosť, aby pri jej používaní bola opatrná.

Keď si nainštalujete takúto aplikáciu, tak jednak dávate prístup k vášmu mikrofónu, kontaktom, proste ku všetkému. Pokiaľ tam máte nejakú kartu, ktorú bežne používate, tak ju v podstate odovzdávate tiež,“ vysvetľuje expert Miloslav Lujka.

„Tento softvér potom môže zbierať vaše osobné údaje. Môže ísť o všetky vaše kontakty, informácie vychádzajú z fotografií a rovnako to môžu byť zistené údaje, ktoré máte zapamätané v zariadení ako osobné – rodné číslo a podobne,“ dodal odborník na technológie Ondrej Macko.

podvody cez temu

Odborníci apelujú na verejnosť, aby pri online nakupovaní bola opatrná. Zdroj: pexels.com

Dôveryhodnosť aplikácie sa rozoberá aj v iných európskych krajinách. Momentálne sa ňou zaoberajú vo Francúzsku.

Dolná komora francúzskeho parlamentu schválila zákon, ktorý zakazuje reklamu zobrazujúcu daný e-shop. Rovnako zakazuje aj spoluprácu s influencermi, pričom na objednaný tovar zavádza prirážku v hodnote 10 eur.

Podľa zákonodarcov ide o efektívny spôsob, ako chrániť domáci trh, zdravie spotrebiteľov či životné prostredie.

Slováci sa s cyber podvodmi stretli už v minulosti

Ako informuje Forbes, podľa najnovšieho prieskumu Mastercard takmer dve tretiny obyvateľov Slovenska zažili situáciu, kedy sa im niekto pokúsil ukradnúť peniaze z účtu alebo platobnej karty. Zároveň viac ako tretina opýtaných uvádza, že poznajú niekoho, kto takto prišiel o peniaze. Prieskumu sa zúčastnilo viac ako 1 200 Slovákov.

Najčastejšie išlo o podvodné e-maily či SMS správy. Výnimku netvoril ani známy trik s falošnou platobnou bránou na internete. Podiel respondentov, ktorí zaplatili za tovar, ktorý nikdy neprišiel, tvoril 14 %.

„Rozvoj moderných technológií je, bohužiaľ, príležitosťou aj pre zločincov. Bezpečnosť preto musí byť súčasťou každého digitálneho produktu či služby,“ tvrdí generálna riaditeľka spoločnosti pre Slovensko a Česko Jana Lvová.

podvody cez temu

Na pokusy podvodníkov upozorňuje aj obľúbená platforma Vinted. Zdroj: pexels.com

Ako sme písali v našom predošlom článku, v priebehu posledných rokov začalo mnoho podvodníkov vyčíňať prostredníctvom aplikácie Vinted, ktorá slúži na predaj a nákup oblečenia. Ich vystupovanie na prvý pohľad pôsobí dôveryhodne. Tvrdia, že sa z ich strany vyskytol nejaký problém, a tak si od vás vyžiadajú e-mail bez @, telefónne číslo či iné súkromné údaje, aby transakcia prebehla úspešne. Daným spôsobom sa však chcú dostať do vášho bankového konta.

K podvodnej správe zvyknú pridať screenshot platformy Vinted či odkaz tváriaci sa ako daná aplikácia či prepravná spoločnosť. Zraniteľní sú najmä noví používatelia, pričom na riziko podvodov upozorňuje aj samotná platforma na svojej oficiálnej webovej stránke.

Pokračujte na ďalší príspevok »