Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.
Vydané 22. apríla 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Titulná fotografia: pexels.com/ Leah Newhouse

Dve dôležité kontroly pred štartom

Dovolenka autom k vysnívanej destinácii sľubuje dobrodružstvo, slobodu a kopec zážitkov. Aby ste si ich užili naplno a predišli nepríjemným komplikáciám, je dobré pred dlhšou cestou myslieť na dve kľúčové veci: overenie dopravných predpisov a kontrolu havarijného poistenia.

  1. Chorvátsko

Klasická letná destinácia, ktorú netreba prehliadať len preto, že je overená. Cesta z Bratislavy vám bude trvať 5 až 6 hodín. Vyberte si mesto, v ktorom ste ešte letnú dovolenku netrávili. Na výber máte viacero letovísk, ako sú Poreč, Rovinj alebo Split.

Zaujímavým mestom je aj Pula. Uchváti vás nielen, ak milujete more, ale aj históriu a architektúrou. Nájdete tu napríklad amfiteáter, ktorý je jednou zo šiestich zachovaných rímskych arén. Dnes sa do neho môžete vybrať na koncert alebo divadelné predstavenie. V Pule objavíte hneď niekoľko rímskych stavieb a malebné uličky, ktoré ich lemujú vám spríjemnia večerné prechádzky.

  1. Taliansko

V Taliansku je niekoľko miest, do ktorých sa môžete vybrať autom. Cesta vám bude trvať približne 7 až 10 hodín podľa toho, kam pôjdete.

Nemusíte sa obmedziť na jedno mesto. Začnite rušnými ulicami Ríma a pokračujte po pobreží Amalfi až k Benátkam. Na Rím si vyhraďte niekoľko dní. Nemali by ste vynechať najznámejšie pamiatky, ako sú Sixtínska kaplnka alebo Fontána di Trevi. K tej sa vyberte v ranných hodinách a vyhnete sa nátlaku turistov.

Pobrežie Amalfi ponúka množstvo krásnych pláží, kde si môžete vychutnať slnko a more. Navštívte pláž Fiordo Marina v meste Praiano alebo preskúmajte modrú jaskyňu Grotta dello Smeraldo neďaleko pobrežia Amalfi.

  1. Slovinsko

Slovinské pobrežie je síce kratšie, no takisto ponúka plno pláží, na ktorých si môžete oddýchnuť. Ideálnym mestom je Piran s jeho benátskou atmosférou. Prejdite sa po úzkych uličkách starého mesta a obdivujte malebné domy s farebnými fasádami. Navštívte Komunitný palác, majestátny symbol Piranu, a vystúpte na jeho vežu, odkiaľ sa vám naskytne úchvatný panoramatický výhľad na barokovú architektúru mesta a na Jadranské more.

Ak máte radšej turistiku ako objavovanie mesta, strávte deň v Postojnskej jaskyni alebo sa vydajte do Triglavského národného parku. Cesta z Bratislavy trvá približne 4-5 hodín, vďaka čomu môžete zažiť atmosféru ako v Benátkach a ušetriť hodiny cesty.

Zdroj: pexels.com/ Gabriela Palai

  1. Nórsko

Ak si letnú dovolenku predstavujete skôr ako únik od tepla, vydajte sa do severských krajín. Výlet autom po Nórsku by mohol byť tým pravým práve pre vás. Celá trasa môže byť vašou dovolenkou. Cesta autom z Bratislavy do Nórska trvá približne 18 hodín, s viacerými zastávkami cez Nemecko, Dánsko a Švédsko. Zastavte sa v každom štáte a zažijete mnoho výletov v jednom.

Ak chcete navštíviť fjordy, zamerajte sa na západné pobrežie Nórska. Tam nájdete niektoré z najznámejších fjordov, ako sú Geirangerfjord, Sognefjord a Nærøyfjord. Posledný menovaný je zapísaný v zozname svetového dedičstva a je známy dramatickými zákrutami a útesmi.

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.