Talianske dedinky

Najkrajšie dedinky a mestá v Taliansku

Bohaté Taliansko  Chutné jedlo, nezabudnuteľné umenie, bohatý jazyk, dramatická, no zároveň nádherná krajina – to všetko robí Taliansko jedinečným. Talianske mestečká a dedinky ponúkajú nespočetné množstvo príležitostí objavovať krásy republiky na Apeninskom polostrove. Malebné pobrežia, hory, údolia, ale aj aktívne sopky obklopujú práve najkrajšie dedinky a mestá. Predstavíme vám zopár najidylickejších miest, ktoré dokonale vystihujú… Prečítať celé
Vydané 8. novembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: ,

Bohaté Taliansko

Predstavíme vám zopár najidylickejších miest, ktoré dokonale vystihujú „Bel Paese“ („Krásnu krajinu“).

1.Pietrapertosa

Pietrapertosa sa nachádza medzi gigantickými skalnými útesmi v tzv. „južných Dolomitoch“  regiónu Basilicata. Mesto pôsobí dojmom akoby sa ho hory snažili pohltiť. Názov mesta pochádza zo starovekého Petraperciata, čo v preklade znamená „dierovaný kameň“. Ide o spôsob odkazu na skalu, v štrbinách ktorej sa toto mesto nachádza.

Pietrapertosa je vlastne kompletne obklopená skalami  a svojím tvarom sa podobá amfiteátru. Tieto podmienky mestečku umožnili stať sa akýmsi strediskom milovníkov extrémnych športov.

Medzi najnapínavejšie aktivity patrí Angel Flight, pri ktorom sa návštevníci premávajú lanovkou z najvyššieho vrchu (mestečko leží v nadmorskej výške okolo 1000 m. n. m.) Pietrapertosy do blízkej dedinky Castelmezzano. Tam si môžu vyskúšať adrenalínové kĺzanie ostrými vrcholmi. V meste sa nachádza aj starobylý (pomaly sa rozpadajúci) saracénsky hrad, ktorý zaručí takisto jedinečný výhľad na hory. Za zmienku stojí reštaurácia Le Rocce, ktorá je situovaná na kopci a ponúka domáce jedlá alebo aj útulný penzión Palazzo del Barone.

Pietrapertosa je dnes súčasťou I Borghi più Belli d’Italia (Najkrajšie historické sídla/dedinky v Taliansku) – združenia všímajúceho si malé mestá s výrazným umeleckým a historickým záujmom.

Magická Pietrapertosa Zdroj:www.edition.cnn.com

2. Marina Corricella

Marina Corricella je najstaršou rybárskou dedinou na ostrove Procida –„malá bodka na mape“, ktorá bola vyhlásená za talianske hlavné mesto kultúry 2022. Dedinka patrí k najkrajším v Taliansku najmä vďaka mozaike fialových, žltých, ružových a zelených domov. Marina Corricella pochádza zo 17. storočia, má jednoduchú a uvoľnenú atmosféru, ktorá sa dá len ťažko napodobniť. Prístav posiaty drevenými člnmi či rybárskymi sieťami sa často krát vyznačuje kričiacimi rybármi a predavačmi.

V dedine je aj pevnosť Terra Murata (kedysi bývala väznicou) a využíva sa ako najvyšší bod na ostrove s výhľadom na Neapolský záliv. Ubytovanie ponúka šľachtický palác  z 18. storočia Hotel la Casa sul Mare. Hotel má však iba 10 dizajnových izieb a reštaurácia  La Corricella pre hostí pripravuje typické jedlá z rýb.

Marina Coricella, ostrov Procida Zdroj:sk.pinterest.com

3. Ricetto di Candelo

Už samotný názov opevnenej piemontskej dedinky v preklade znamená „útočisko“. Ricetto di Candelo je stredoveká dedinka, v ktorej sa vo vojnových časoch ukrývali miestni obyvatelia. Po vyhlásení mieru sa v nej uskladňovalo hrozno, obilie a víno. „Stredoveké Pompeje“ či päťuholníková dedina ako ju nazývajú, si zachovala pôvodnú architektúru neuveriteľných rozmerov.

4. Bosa

Ďalšia stredoveká dedinka, Bosa (známa aj ako Sa Costa), je rozdelená riekou Temo na dve časti. Jediná splavná rieka v regióne, v ktorej sa odrážajú pestrofarebné budovy starodávneho okresu západnej Sardínie láka predovšetkým milovníkov kajakov. Bosa bola v minulosti známa hlavne svojím kožiarskym priemyslom a práve preto je dnes plná historických butikov. Garbiarstvo sa v dedine tradovalo z generácie na generáciu, takisto to fungovalo u predajcov koralových šperkov či košíkov.

V dedine turisti nájdu hrad Serravalle – postavený toskánskou rodinou Malaspinových v 12. storočí. Impozantnú pevnosť s výhľadom na mesto je možné pozorovať z hotelovej reštaurácie Giardini Malaspina.

Najkrajšie dedinky a mestá Taliansko

Talianska dedina Bosa v provincii Oristano v regióne Sardínia. Zdroj:sk.pinterest.com

5. Cornello dei Tasso

Rozprávková dedinka neďaleko Bergama v Lomabardii patrí k tým, v ktorých sa „zastavil čas“. Jediný spôsob ako navštíviť Cornello dei Tasso je absolvovať polhodinovú prechádzku po kľukatej ceste. Namiesto ciest sú typické dláždené uličky, úzke oblúky a domy so slamenou strechou.

Aj napriek odľahlej polohe je dedina rodiskom zakladateľov prvej európskej poštovej služby z 13. storočia. Vybudovali v nej múzeum venované poštovým priekopníkom – Bernardovi Tassovi a jeho synovi Torquatovi Tassovi. Prehliadky mestom so sprievodcom sú takisto samozrejmosťou. Jedinou krčmou v okolí je Trattoria Camozzi a podáva sa v nej divina i zajačina.

Cornello dei Tasso Zdroj:sk.pinterest.com

Typické uličky v Cornello dei Tasso Zdroj:sk.pinterest.com