Vesmír

Spoločnosť Blue Origin prehrala súd s NASA

Spoločnosť Blue Origin neuspela v súdnom spore s americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA). Predmetom žaloby bolo pridelenie kontraktu na výrobu lunárneho pristávacieho systému s ľudskou posádkou HLS (Human Landing System) len spoločnosti SpaceX. Federálny sudca Richard Hertling rozhodol v prospech vesmírnej agentúry NASA a tým žalobu spoločnosti Blue Origin zamietol. Vesmírna agentúra uviedla, že spoluprácu so… Prečítať celé
Vydané 7. novembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , , ,

Federálny sudca Richard Hertling rozhodol v prospech vesmírnej agentúry NASA a tým žalobu spoločnosti Blue Origin zamietol. Vesmírna agentúra uviedla, že spoluprácu so spoločnosťou SpaceX obnoví čo najskôr, nakoľko bola kvôli súdnemu sporu pozastavená. Rozhodnutie súdu tak ukončí šesťmesačné oneskorenie začiatku ich zmluvy na vývoj HLS.

Návrat NASA na Mesiac

Rovnako ako Elon Musk (SpaceX), aj Jeff Bezos mal v pláne, aby sa jeho spoločnosť podieľala na plánoch NASA pre návrat astronautov na Mesiac. Spoločnosti SpaceX a Blue Origin ponúkli NASA dva odlišné návrhy na dopravu ľudskej posádky na Mesiac. SpaceX plánuje použiť dvojstupňovú nosnú raketu Starship, ktorej druhý stupeň je zároveň kozmickou loďou.

Možná podoba rakety Starship od SpaceX pre program HLS [NASA]

Spoločnosť Blue Origin navrhla pristávací modul podobný tomu, ktorý NASA používala pri misiách Apollo. Argumentovala pri tom overenou technológiou, nakoľko spoločnosť SpaceX prišla s úplne novým návrhom dopravy na Mesiac. Napriek tomu stál plán spoločnosti SpaceX okolo 3 miliárd dolárov a bol tak lacnejší, ako plán spoločnosti Jeffa Bezosa. Ten by vesmírnu agentúru NASA vyšiel na 5,9 miliardy dolárov.

"Lunárny

Lunárny pristávací modul spoločnosti Blue Origin [Blue Origin]

Nedostatok financií

Spočiatku dokonca spoločnosť Blue Origin dostala časť peňazí na vývoj. NASA sa však rozhodla prideliť kontrakt len jednej spoločnosti po tom, čo jej Kongres namiesto požadovaných 3,4 miliárd dolárov pridelil asi o dve miliardy dolárov menej. To spôsobilo, že NASA nebude mať dostatok financií na podporu vývoja pristávacích modulov v dvoch spoločnostiach a preto sa rozhodla uprednostniť len jednu z nich. Kontrakt na vývoj lunárneho pristávacieho systému nakoniec v apríli dostala spoločnosť Elona Muska, SpaceX. NASA opakovane uviedla, že pri výbere spoločnosti na vývoj HLS zavážila hlavne cena.

Spoločnosť Blue Origin následne v auguste proti rozhodnutiu podala žalobu. Tvrdila, že NASA nespravodlivo uprednostňuje SpaceX. Podľa spoločnosti by NASA spravila lepšie, ak by sa rozhodla financovať oba projekty na vývoj lunárneho pristávacieho systému. Žiadne z doterajších snáh spoločnosti Blue Origin na zvrátenie rozhodnutia NASA však neboli úspešné.

Návrh HLS spoločnosti Blue Origin pre NASA [Blue Origin]

Stanovisko súdu je v súčasnosti zapečatené, nakoľko spoločnosť požiadala sudcu, aby veľkú časť utajil, keďže stanovisko obsahuje informácie, ktoré sú vlastníctvom spoločností. Hertling nariadil, aby do 18. novembra spoločnosť doručila navrhované úpravy. Následne upravenú verziu zverejní. Hovorca spoločnosti uviedol, že žaloba zdôraznila dôležité problémy pri procese obstarávania HLS, ktoré sa ešte musia vyriešiť.

Blue Origin rozsudok rešpektuje

Napriek tomu spoločnosť Blue Origin podporuje plány NASA vrátiť sa späť na Mesiac. Spoločnosť neodpovedala na otázku či sa plánuje proti rozhodnutiu odvolať, no Jeff Bezos naznačil, že odvolanie nepodá. Bezos na Twitteri napísal, že rozhodnutie súdu nie je také, aké v spoločnosti chceli, ale rozsudok súdu rešpektuje a želá kontraktu NASA a spoločnosti SpaceX úspech.

Zmluva HLS ktorú uzatvorila NASA so spoločnosťou SpaceX zahŕňa dve misie na Mesiac. Prvý let bude demonštračný a bez posádky. Za ním by mal nasledovať druhý let s posádkou, ktorá by mala pristáť v blízkosti južného pólu Mesiaca.

Vesmírna agentúra uviedla, že spoločnosti budú mať možnosti stať sa partnermi NASA v rámci programu Artemis. Ten by mal zabezpečiť dlhodobý pobyt ľudí na Mesiaci.

Zdroje: CNN, Ars Technica, CNBC, CNET, Daily Mail