Vesmír

Spoločnosť SpaceX vyniesla do vesmíru prvých turistov

16. septembra 2021 vyniesla spoločnosť SpaceX do vesmíru prvú kompletne civilnú vesmírnu misiu Inspiration4. Posádku kapsuly Crew Dragon Resilience tvoria 4 civilisti: miliardár Jared Isaacman, profesorka geológie Sian Proctor, Hayley Arceneaux a dátový inžinier v spoločnosti Lockheed Martin Christopher Sembroski. Medzi posádkou teda nie je ani jeden profesionálny astronaut. Raketa firmy SpaceX odštartovala zo štartovacej rampy… Prečítať celé

16. septembra 2021 vyniesla spoločnosť SpaceX do vesmíru prvú kompletne civilnú vesmírnu misiu Inspiration4. Posádku kapsuly Crew Dragon Resilience tvoria 4 civilisti: miliardár Jared Isaacman, profesorka geológie Sian Proctor, Hayley Arceneaux a dátový inžinier v spoločnosti Lockheed Martin Christopher Sembroski. Medzi posádkou teda nie je ani jeden profesionálny astronaut.

Raketa firmy SpaceX odštartovala zo štartovacej rampy Pad 39A Kennedyho vesmírneho strediska NASA na Floride vo štvrtok 16.9. o 2:02 nášho času. Štyroch astronautov vnútri kapsuly Crew Dragon vyniesla do vesmíru 70 metrová raketa Falcon 9, čo celkovo predstavovalo jej tretí let. Následne úspešne pristála na loď spoločnosti SpaceX, ktorá si môže na konto pripísať už 92. úspešný návrat svojej rakety.

Štart rakety Falcon 9 s kapsulou Crew Dragon Resilience [SpaceX]

Štart rakety Falcon 9 s kapsulou Crew Dragon Resilience [SpaceX]

Komfort vo vesmíre?

Posádka v kapsule strávi 3 dni, počas ktorých budú krúžiť okolo Zeme vo výške 575 km každých 90 minút rýchlosťou 17 500 míľ za hodinu, čo je okolo 28 163 kilometrov za hodinu. Letieť budú vo výške 575 km.

Kapsula dostala na tento let vylepšenie v podobe veľkej kupoly v hornej časti kapsuly. Tá poskytuje posádke množstvo panoramatických výhľadov na Zem, ako aj na okolitý vesmír. Denne tu pasažieri zažijú približne 15 východov a západov slnka. Všetci pasažieri zdieľajú špeciálnu toaletu, ktorá funguje v prostredí mikrogravitácie. Toaleta je tiež umiestnená v hornej časti kapsuly. Posádka počas doby odpočinku spí v rozkladacích sedadlách, v ktorých sedeli aj počas štartu. Sprchu však posádka k dispozícii nemá.

Kupola v hornej časti kapsuly Crew Dragon [SpaceX]

Kupola v hornej časti kapsuly Crew Dragon [SpaceX]

Po trojdňovej ceste po obežnej dráhe posádka pristane pri pobreží Floridy. V prípade komplikácií sa môže pobyt posádky vo vesmíre predĺžiť aj skrátiť. Kapsula Crew Dragon je zásobená dostatkom jedla a zásob, ktoré by mali pasažierom vydržať asi týždeň.

Misia Inspiration4

Pred desiatimi mesiacmi miliardár, filantrop, zakladateľ a generálny riaditeľ elektronickej obchodnej spoločnosti Shift4 Payments Jared Isaacman oznámil, že plánuje súkromný vesmírny let, misiu Inspiration4. Jedným z cieľov jeho misie bolo vyzbierať peniaze a dostať do povedomia ľudí detskú nemocnicu St. Jude Children´s Research Hospital, ktorá poskytuje bezplatnú starostlivosť deťom s rakovinou. Isaacman na tento účel kúpil let od spoločnosti SpaceX. Jeho cenu však Isaacman ani spoločnosť SpaceX nezverejnili.

Inzercia

Miliardár vyhradil prvé miesto v misii Inspiration4 pre zdravotníckeho pracovníka z nemocnice St. Jude. Toto miesto dostala Hayley Arceneaux, ktorá bola v minulosti sama pacientkou v spomínanej nemocnici. Taktiež sa stala najmladšou Američankou vo vesmíre, ako aj prvou, ktorá sa dostala do vesmíru s protézou. Tú má Hayley v nohe po operácii, ktorú absolvovala v rámci liečby rakoviny.

Druhé miesto bolo súčasťou aukcie, z ktorej výťažok finančne podporil činnosť nemocnice St. Jude. Pre nemocnicu sa touto aukciou vyzbieralo 13 miliónov dolárov a víťazom sa stal Chris Sembroski. V skutočnosti vyhral jeho priateľ, ktorý ale svoje miesto daroval Chrisovi.

Posledné miesto bolo možné vyhrať v súťaži. Podmienkou bolo, aby záujemci vytvorili obchod, ktorý by svojím zárobkom pomohol podporiť nemocnicu St. Jude. V tejto súťaži vyhrala Sian Proctor, profesorka geológie na vysokej škole Southern Mountain Community College vo Phoenixe v Arizone.

Členovia misie Inspiration4 [SpaceX]

Členovia misie Inspiration4 [SpaceX]

Vesmírna turistika od SpaceX

SpaceX si želá, aby ľudia brali cestu do vesmíru ako súčasť cestovného ruchu, rovnako ako let lietadlom. Spoločnosť považuje Crew Dragon za prvý krok pre rozšírenie cestovného ruchu do vesmíru. Aj napriek tomu, že kapsula Crew Dragon bola navrhnutá na základe zmluvy s NASA pre cesty na a z medzinárodnej vesmírnej stanice ISS, SpaceX môže predávať miesta v kapsule, či dokonca celé misie komukoľvek. Podľa vládnej správy stojí kapsula Crew Dragon spoločnosti SpaceX zhruba 55 miliónov dolárov. Potenciálny zákazník, ktorý si kúpi celú misiu sa môže podieľať na jej plánovaní – od výberu letovej trasy, výcviku, až po jedlá, ktoré budú mať pasažieri k dispozícii.

Netflix pripravil o tejto misii dokumentárny seriál Countdown: Inspiration4 Mission to Space o výcviku posádky a príprave na štart. Seriál má 5 epizód, no posledný diel by mal byť k dispozícii až 30. septembra po ukončení misie.

 

Zdroje: Space.com, The Verge, The New York Times, CNN International

Pokračujte na ďalší príspevok »