Neprehliadnite!
SpaceX a NASA sa podaril let ľudí do vesmíru. Prečo je to historická udalosť, keď už ľudia na ISS lietajú?
Americká NASA prevzala lety ľudí do vesmíru do vlastných rúk vďaka súkromnej firme SpaceX. Začala sa nová éra ľudských letov do vesmíru.
Jedná sa o finálny test, ktorým sa SpaceX certifikuje podľa metodiky NASA. Americkí astronauti Robert L. Behnken a Douglas G. Hurley testovali nový pilotovaný modul Crew Dragon tak, že napísali dejiny – je to vôbec prvýkrát, čo sa konal let ľudí do vesmíru pod záštitou súkromnej spoločnosti.
A jedná sa o prvý let kompletne v amerických rukách po deviatich rokoch, pretože Američania presne 21. júla 2011 ukončili éru raketoplánov. Tým posledným bol Atlantis, potom sa v NASA museli spoliehať len na ruské rakety Sojuz.
Priamy prenos z cesty (neskôr bude prenos nahradený záznamom):
Úspech na prvý pokus (?)
Spoločnosť SpaceX, ktorú v roku 2002 založil miliardár Elon Musk, už dlhodobo spolupracuje s NASA. Až teraz však spoločnosť dospela k tomu, že do vesmíru poslala ľudí. Je to prvýkrát v histórii, čo to spravila súkromná spoločnosť a nie krajina ako taká. Doteraz boli podobné lety záležitosťou Spojených štátov amerických a Ruska, pričom tieto dve mocnosti vo vesmírnom výskume spolupracujú.
Prvý let bol odložený pre zlé poveternostné podmienky, po odklade na sobotu 30. mája 2020 sa napokon podaril. Posádka vzlietla zo štartovacieho komplexu 39A Kennedyho vesmírneho strediska na floridskom Myse Canaveral presne o 21:22:45 nášho času. Hoci sa prvý let odložil, v skutočnosti sa jednalo o úspech hneď na prvý pokus – napriek tomu sa občas objavujú správy o tom, že je úspech až na pokus číslo dva.
Ak si myslíte, že medzinárodná vesmírna stanica ISS je s výškou 410 kilometrov na skok, tak vedzte, že posádke potrvá asi sedem hodín, kým na ňu dorazí. Stane sa tak o pol piatej v nedeľu 31. mája 2020 nášho času.
Aktualizácia (17:00 31.5.2020): Loď Crew Dragon sa úspešne aj s posádkou zadokovala k modulu Harmony na ISS o 16:16 hodine nášho času, čím sa naplnila prvá fáza misie – štart a pripojenie sa k medzinárodnej vesmírnej stanici.
Počas štartu hrala posádke skladba Back in Black od AC/DC.
We have liftoff. History is made as @NASA_Astronauts launch from @NASAKennedy for the first time in nine years on the @SpaceX Crew Dragon: pic.twitter.com/alX1t1JBAt
— NASA (@NASA) May 30, 2020
Loď Crew Dragon je síce nová, ale vzlieta pomocou rakety Falcon 9, momentálne jednej z najvýkonnejších rakiet v histórii ľudstva.
Po úspešnom štarte sa prvý stupeň tejto rakety vrátil na Zem, a to príznačným vertikálnym zostupom na autonómnej plošine umiestnenej na hladine Atlantického oceánu. Tento spôsob návratu súčastí rakety je pre SpaceX mimoriadne dôležitý, pretože enormne šetrí náklady.
Welcome aboard the @SpaceX Crew Dragon spacecraft!
In this video from space, @AstroBehnken and @Astro_Doug reveal the name of their capsule: Endeavour. Take a look inside as the crew continues their journey to the @Space_Station: https://t.co/K9S5mejONx pic.twitter.com/mvH8UhE5FW
— NASA (@NASA) May 31, 2020
ISS, Mesiac, Mars a ešte ďalej
Senzácia okolo letu ľudskej posádky pod hlavičkou SpaceX dnes napĺňa hlavné stránky médií a laikom sa môže zdať, že sa azda jedná o vyslanie ľudí na Mars. V skutočnosti sú aj SpaceX, aj NASA od tohto cieľa ešte veľmi ďaleko. Tento let je však prvým krokom – druhým je vyslanie ľudí na Mesiac a napokon na Mars. Pôjde sa neskôr ešte ďalej? Asi áno, ale to je zatiaľ divoká špekulácia.
Pre účely cesty na Mars už SpaceX vyvíja špeciálnu vesmírnu loď s názvom Starship, ktorá bude schopná prepraviť až sto astronautov! V celej histórii vesmírneho výskumu by takéto niečo nemalo obdobu.
Dovtedy však ostáva ešte niekoľko rokov, hoci sa spočiatku uvažovalo aj o roku 2022. Ak by sa toto Muskovi podarilo, zapísal by sa do učebníc gigantickými písmenami.
Čo budú astronauti vo vesmíre robiť?
Posádka lode Crew Dragon bude na ISS vykonávať špeciálne úlohy s už aktuálnou posádkou vesmírnej stanice, vedecké experimenty, bude si overovať funkčnosť automatických systémov a tiež testovať reálne vlastnosti solárnych panelov vo vesmírnych podmienkach.
Zaujímavosťou je, že nie je upresnený čas návratu – môže to byť za mesiac, dva, tri alebo dokonca za štyri mesiace. Práve štyri mesiace sú limit.
Posádku tvoria Robert Behnken (49) a Douglas Hurley (53), obaja boli vo vesmíre už predtým a kuriozitou je, že obaja sa oženili s astronautkami. Skúsenosti z NASA sú na nezaplatenie, rovnako ako ich špičkový zdravotný stav, ktorý je pre vesmírne lety absolútnou nevyhnutnosťou.
SpaceX fantasticky znížilo náklady na vesmírny výskum
SpaceX sa podarilo niečo, čo žiadny iný dodávateľ NASA nikdy nedokázal – znížili náklady. Keď sa SpaceX obrátilo na NASA s myšlienkou znovupoužiteľných rakiet na zmluvné dodávky, NASA odhadovala celkový rozpočet na 3,6 miliardy amerických dolárov. Vychádzali pritom zo skúseností s predchádzajúcimi dodávateľmi. Lenže SpaceX vyvinulo raketu, ktorá umožnila tieto náklady znížiť na nepomerne nižšie čiastky. NASA dala do výskumu 396 miliónov USD a SpaceX 450 miliónov USD (spolu 846 mil. USD). To je štvrtina odhadovaného rozpočtu.
Pred SpaceX bola každá nová raketa v histórii USA financovaná vládou USA a zadávateľom bola NASA. SpaceX bola prvá spoločnosť, ktorá to robila súkromne a bola historicky prvou súkromnou firmou, ktorá raketu napokon vypustila do vesmíru. Stalo sa tak 3. decembra 2010, na rakete Falcon 9 bola kapsula Dragon. Let trval 3 hodiny a 19 minút a napokon loď Dragon úspešne pristála na Zemi. Misia nielen vypustila prvú súkromnú loď do vesmíru, ale aj zapísala SpaceX ako vôbec prvú súkromnú spoločnosť, ktorá niečo také dokázala.
Ceny vesmírnych letov sa zvyčajne počítajú v dolároch za kilogram vynesenej hmotnosti. Napríklad v roku 1981 by vás stál jeden kilogram vynesený do vesmíru 85 216 USD. Tieto ceny neustále klesajú a sú kľúčové pri vesmírnom výskume. Keď spočítate pomer kapacity k nákladom na štart, znovupoužiteľná raketa Falcon 9 doručí 1 kg nákladu na nízku obežnú dráhu Zeme len za 3 125 amerických dolárov! To je dôvod, prečo malo SpaceX v roku 2018 asi 65% podiel na globálnom trhu s letmi do vesmíru. Elon Musk však už vyhlásol, že ďalšia generácia vesmírnej lode je už vo vývoji, volá sa Starship a tieto ceny zníži na stotinu aktuálnych cien. Čítajte správne, stotinu.
Mimochodom, Falcon Heavy je dnes najvýkonnejšia raketa na svete, dokáže vyniesť až 63 800 kg. Druhá najvýkonnejšia Space Shutle, „iba“ 24 000 kg.