Koronavírus a aukcie

V Sotheby’s sa pripravujú na prvú 3D online aukciu: Triptych odhadujú na 60 miliónov dolárov

Kto vie, čo by na tento spôsob dražby povedal autor triptychu, Francis Bacon.

Svet aukcií sa pre koronavírus dočasne zmenil. Respektíve, všetky osobné aukcie sú v Spojených štátoch zrušené, čo spôsobuje problémy nielen veľkým aukčným domom, ako RM Sotheby’s a Christies, ale aj tým menším.

Zatiaľ čo Christies medzičasom v období mája až júna 2019 sprevádzkovalo aj online aukcie, celosvetovo známy dom RM Sotheby’s sa k tomuto kroku odhodlal až teraz. Teraz má byť vzorom pre všetky ostatné dražobné spoločnosti, hoci tie fungujú na princípoch online aukcií už roky.

RM Sotheby’s musíme považovať za skôr konzervatívnu spoločnosť a akýsi zlatý štandard, preto je spustenie online aukcií v tejto podobe veľkou udalosťou. Lenže pre spoločnosť to nie je prvý vstup do online priestoru, v skutočnosti za tento rok (január až máj) predstavovali tržby z online predaja 100 miliónov amerických dolárov, čo je 370 percent z rovnakého obdobia roku 2019. Keď dom spustil projekt Contemporary Art Day, tak inkasoval 13,7 milióna amerických dolárov.

Teraz sa však v RM Sotheby’s pripravujú na celkom iný typ dražby, vskutku novátorský. Miestnosť s dražbou bude vytvorená v 3D priestore a zúčastnení budú premietaní do tohto priestoru cez internet.

Tento piatok vedenie spoločnosti vyhlásilo, že naplánovalo svoju vôbec prvú online dražbu prostredníctvom videokonferencie, a to dňa 29. júna 2020. Vedenia dražby sa ujme Oliver Barker, ktorý sa bude nachádzať v New Yorku bude prijímať ponuky od špecialistov zo Sotheby’s z Honk Kongu a Londýna a New Yorku. Ako to bude reálne vyzerať, si môžete pozrieť na priloženom videu:

Dražené dielo bude Triptych Inspired by the Oresteia of Aeschylus od Francisa Bacona (1909–1992) očakávaná predajná cena bude 60 miliónov amerických dolárov. Zaujímavosťou je, že tento umelec v priebehu rokov 1944 až  1986 vytvoril až 28 triptychov – a toto je jeden z nich. Jedná sa o olej na plátne s rozmermi 198×147,5 cm z roku 1981. Na rozdiel od ostatných triptychov je tento vizuálne netradičný a odvážny, namiesto jednoznačných obrazov ponúka pozorovateľovi priestor pre vlastnú predstavivosť.

Francis Bacon by John Dekin.jpg
FRANCIS BACON By John Deakin – https://alchetron.com/John-Deakin-1371488-W, Fair use, Link

Pokračujte na ďalší príspevok »