Cestovanie s Mc'O Travel

Žijeme si na Slovensku zle? Pozrite si tento dokument o expedícii Slovákov do Maroka

V krajine s 32 miliónmi obyvateľov ľahko nájdete miesta preplnené ľuďmi, ale aj dokonale zívajúce prázdnotou.
Vydané 28. mája 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

V minulých častiach nášho seriálu Cestovanie s Mc’O Travel ste sa s nami virtuálne mohli zúčastniť treku na Mount Everest a expedície po Tahiti a Veľkonočnom ostrove a po Havaji, tentokrát zamierime do minimálne rovnako pestrého a fascinujúceho Maroka.

Dokument zachytáva cestu troch Slovákov po Maroku, krajinu a jej obyvateľov, ešte z mája 2016. Cesta sa začína na letisku v Marakeši a už pri prvých kilometroch možno pozorovať nekonečné hradby obkolesujúce staré mesto. Je to svet odlišný od toho, ktorý poznáme u nás na Slovensku – značne jednoduchší, tvrdší, možno práve preto autentickejší.

V dokumente môžete vidieť tradičné marocké ubytovania, festival tradičných berberských bojovníkov na koňoch i každodennú realitu spletitých uličiek starého mesta s trhovým labyrintom, ale aj prázdnotu „konca sveta“, ako autor nazval málo obývané lokality Západnej Sahary.

Užite si dokument – nepochybne si poviete, že my u nás na Slovensku žijeme luxusné časy.

 

INZERCIA

Stručne o Maroku

Maroko je prímorský štát v Severnej Afrike omývaný na západe Atlantickým oceánom a na severe Stredozemným morom. Jej najsevernejší bod tvorí Gibraltársky prieliv. Krajina hraničí so Španielskom jednak po mori, ako aj s exklávami Ceuta (6,3 km), Melilla (9,6 km) a Peñón de Vélez de la Gomera. Na východe a juhovýchode hraničí s Alžírskom (1 559 km) a na juhu s Mauritániou (1 561 km). V roku 1979 Maroko obsadilo svojho novovzniknutého južného suseda Západnú Saharu, ktorej 2/3 územia dodnes de facto kontroluje. Ich pôvodná vzájomná hranica je 443 km dlhá. Juhovýchodná časť tohto územia je pod kontrolou frontu Palisario, a označuje sa Saharská arabská demokratická republika.

V krajine žije približne 32 miliónov obyvateľov.

Najväčšie mesto je slávna Casablanca, ale hlavné mesto je Rabat.

Maroko je de iure konštitučná monarchia s voleným parlamentom. Výkonnú moc vykonáva vláda, ale kráľ Mohamed VI. má veľké množstvo právomocí, napríklad možnosť rozpustiť parlament.

Maroko donedávna bojkotovalo kvôli pripustení a de facto uznaní existencie Západnej Sahary a ako jediný africký štát nebolo členom Africkej únie.

 

Tahiti a Veľkonočný ostrov – veľmi vzdialená exotika

 

Trek k Mt. Everestu a k nádherným jazerám Gokyo

Pravá tvár Havaja v unikátnom videodokumente od Slovákov

 

Pokračujte na ďalší príspevok »