10 spôsobov

Fast-changing world: Ako pozitívne zvládnuť náhlu zmenu

Zdá sa, že každý aspekt nášho života sa mení zo dňa na deň. Tieto náhle zmeny zasiahli spôsob našej práce, spôsob komunikácie, nakupovanie, stravovanie aj zábavu. Na život pred pandémiou postupne zabúdame. Ten, čo žijeme teraz nás často vyvádza z našej komfortnej zóny a môže pôsobiť chaoticky, mätúco a frustrujúco.  Táto situácia však nastala nečakane… Prečítať celé
Vydané 23. septembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,
fast-chaging world, butterfly

Fast-changing world – rýchlo sa meniaci svet: pandémia koronavírusu urýchlila zmeny v našom živote (Ilustračná foto: Suzanne D. Williams)

Táto situácia však nastala nečakane a nemôžeme ju ovládať ani zastaviť. Čo môžeme urobiť, je naučiť sa na to reagovať a vysporiadať sa s tým najpozitívnejším a najkonštruktívnejším spôsobom.

„Keď už nie sme schopný zmeniť situáciu, sme vyzvaný, aby sme zmenili seba.“  Victor Frankl

Ak sa naučíme prispôsobiť sa rýchlym zmenám, pomôže  nám to sa ľahšie prispôsobiť tomuto novému spôsobu práce a života. Tu je niekoľko tipov pre jednoduchšie zvládanie rýchlych zmien od Thriveglobal, spoločnosti, ktorá si za svoj cieľ stanovila ukončiť  zákernú ale menej nápadnú epidémiu stresu a vyhorenia. Ponúka spoločnostiam aj jednotlivcom udržateľné, vedecky podložené riešenia na zvýšenie blahobytu a výkonnosti.

1. Prijmite zmenu

Je prirodzené, že ľudia sa náhlej zmeny boja a bránia sa jej. Ak však budete bojovať s tým, čo nemôžete zmeniť len vás to nahnevá a budete strácať svoju energiu. Najlepšie ako využiť svoju cennú energiu, keď dôjde k zmene, s ktorou nemôžete nič urobiť, je prijať ju. Potom môžete začať skúmať spôsoby, ako pozitívne využiť túto zmenu pre svoj prospech.

2. Rozložte si zmenu

Ak sa chcete pripraviť na veľkú zmenu, podľa možností ju skúste rozdeliť na menšie fázy. Keď sa cítite ohromený obrovskou zmenou, sústreďte sa na krok pred vami a nie na celkový obraz.

3. Buďte pozitívni

Pozitívny prístup je veľmi dôležitým krokom na efektívne zvládnutie každej situácie. Ak vstúpite do meniacej sa situácie v presvedčení, že je negatívna, je väčšia pravdepodobnosť, že zažijete negatívne výsledky. Aj keď je potrebné porozumieť niektorým súvisiacim rizikám a nástrahám, je dôležité zamerať sa aj na možnosti poskytujúce priestor pre profit alebo rast.

4. Zachovaj pokoj a pokračujte

Niektorí ľudia prepadnú panike, keď dôjde k zmene, pretože destabilizuje ich svet. Dodržiavanie čo najväčšieho počtu známych rutín bude užitočnou pripomienkou toho, koľko sa vo vašom živote nemení, a pomôže vám to vytvoriť ostrovy pokoja.

5. Vyhľadajte podporu u vášho okolia

Ak máte problémy a ťažko sa prispôsobujete, požiadajte o pomoc. Rodina, priateľ alebo kolega z práce môžu byť tými najlepšími pomocníkmi pri zvládaní stresu zo zmien. Taktiež vám pomôžu získať inú perspektívu.

priatelia

Vyhľadať pomoc u priateľov a rodiny vám prinesie lepšiu náladu aj nový pohľad na vec (fast-changing world zvládneme spolu oveľa jednoduchšie) Ilustračná foto: Felix Rostig

6. Vytvorte si plán

Zmena môže byť zdrvujúca, najmä ak vám neustále prechádza mysľou. Začnete si predstavovať všelijaké veci, ktoré by sa mohli stať. Dobrý spôsob, ako znova získať kontrolu a upokojiť svoju myseľ, je vytvoriť si vizuálny plán s jednotlivými krokmi. Keď budete klásť otázky a počúvať odpovede, radšej než robiť predpoklady, pomôže vám to objaviť nové možnosti a riešenia.

7. Preskúmajte aj iné perspektívy

Niekedy môže byť spôsob, akým sa na situáciu pozeráte príliš subjektívny, pretože ju vnímate prostredníctvom vlastného filtra. Je dôležité preskúmať meniacu sa situáciu zo všetkých uhlov.

8. Prijmite svoje emócie

Prijmite skutočnosť, že počas tejto doby môžete byť emocionálne nevyrovnaný. Tvárou v tvár nepríjemnej zmene sa možno budete cítiť nešťastný, vystrašený, neistý a frustrovaný. Negatívne emócie budú mať vplyv na vašu energetickú úroveň, preto je dôležité, aby ste k sebe boli láskavý a trpezlivý.

9. Uvoľnite svoje tempo

Vyčleňte si čas na  relaxáciu a vytvoríte si chvíle pokoja tým, že sa budete stimulovať, pomôže vám to vyrovnať sa so svojou situáciou s čistou hlavou a udržateľným prístupom.

10. Buďte zvedavý

Častokrát vás práve takéto situácie vedia posunúť vpred a naučiť vás dôležité životné lekcie. Tak dávajte pozor!