Cestovanie

Singapur – mesto, v ktorom sa budete cítiť ako hlavný hrdina z futuristickej knihy

Presne pred týždňom ste mali možnosť prečítať si článok s názvom „Z tretieho sveta medzi elitu“, ktorý predstavuje príbeh malého štátu – príbeh Singapuru. Už vieme, že Singapur nie je obyčajná krajina, ale „mohykán“, ktorý sa prepracoval veľmi ďaleko. V súčasnosti je Singapur veľmi obľúbenou turistickou destináciou, no iba na krátku zastávku.

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Celý príbeh Singapuru si môžete prečítať v knihe Ako sa z krajiny tretieho sveta stala prvá: Príbeh o Singapure, no teraz sa poďme pozrieť na turistickú časť.

Singapur ako strategický dopravný uzol

Od tejto metropoly nás oddeľuje niekoľko tisíc kilometrov, a preto sa tam len tak na víkendový výlet nevyberieme. Pre Singapur sa veľa ľudí nerozhoduje ani len na týždennú dovolenku, lebo veď čo tam. No aj napriek týmto faktom patrí Singapur k veľmi navštevovaným mestám.

Väčšina turistov tam zakotví na niekoľko hodín či pár dní. Ide o to, že Singapur je celkom strategická letecká spojka, a tak sa cestujúci väčšinou rozhodnú pre dlhší prestup, ktorý využijú na prehliadku mestá. Či už idete na populárne Bali, exotické Filipíny alebo k protinožcom, je dosť pravdepodobné, že prestup budete mať práve v Singapure.

Letisko Singapore Changi

Už len samotné letisko stojí za návštevu a staré známe dve hodiny pred odletom by som určite navýšila aj na štyri, pretože človek sa tam rozhodne nudiť nebude. Architektúra letiska je tak zaujímavá, že vaše myšlienky tam ostanú ešte zopár hodín po vašom odlete. Aj keď ste na letisku, máte pocit, že sa nachádzate niekde vo futuristickom filme a všade naokolo vás je dažďový prales. Divná predstava, veď nedáva to zmysel; prales a futurizmus? No, je to tak.

INZERCIA

Do mesta sa dostanete autobusom, metrom či taxíkom. Je tu ešte možnosť aplikácie GoJek, čo je ekvivalentom Uberu. Najvýhodnejšie je samozrejme použiť metro, avšak v noci nepremáva, a tak je najlepšie zavolať si GoJek. Wifi je na letisku ľahko dostupná, a preto nepotrebujete vlastný internet.

Letisko Singapore Changi dokonca získalo aj prvenstvo v kategórii TOP letiská sveta za rok 2020.

Inzercia

Spomedzi krajín juhovýchodnej Ázie je Singapur najluxusnejší a najmodernejší. Priam akoby tam ani nepatril. Mnohí jeho „chudobní susedia“ tam cestujú väčšinou za prácou a nie za rekreáciou ako to robia Európania. Vďaka výhodnému kurzu je to pre ostatné krajiny akoby zlatá baňa.

V krajine sa používa singapurský dolár a za jedno euro dostanete približne 1,50$. Metropola je známa vysokými cenami a radí sa k najdrahším mestám, resp. krajinám sveta. Samozrejme, cena výletu záleží len na vás.

Z tretieho sveta medzi elitu

Impozantná architektúra

Asi medzi najznámejšie ikony mesta patrí výškový bazén ležiaci na troch mrakodrapoch a susedná záhrada, ktorej myšlienka môže byť prirovnaná k nášmu chodníku korunami stromov. Nebudete sa tam síce prechádzať korunami živých stromov a nebude to ani v horách, no má to svoje čaro. V záhrade sa nachádzajú rôzne kvety, ktoré sú našej flóre veľmi vzdialené, a preto je prechádzka o to zaujímavejšia.

Od miestnych sa dozvedám, že vlastne výškový bazén vôbec nebol v pláne, no chceli to nejako „okoreniť“ a vzniklo toto majstrovské dielo.

Večer to má čarovnú atmosféru a pri troške šťastia zažijete aj svetelnú šou sprevádzanú hudbou. Zážitok na dva životy. Stromy menia farby a vám nezostáva nič iné len si ľahnúť na trávu, popíjať váš obľúbený nápoj a nasávať atmosféru horúceho Singapuru.

Z vlastnej skúsenosti viem povedať, že Singapur určite stojí za krátku návštevu. Po prílete na letisko a dvojdňovej prehliadke mesta som odchádzala s akýmsi novým pocitom. Cítila som sa ako na hodinách literatúry na základnej škole, kedy sme s pani učiteľkou preberali sci-fi, čítali si rôzne futuristické príbehy a ja som zrazu bola hlavnou hrdinkou v diele od Karla Čapeka.

Lesknúce sa výškové budovy, architektúra hodná poklony, mix kultúr a náboženstiev, ulice plné chutného street foodu, fancy reštaurácie, luxusné butiky či indická štvrť – aj toto je Singapur.

Multikulturalizmus

Mesto, v ktorom byť multikulti nemá žiadne limity. Ľudia sú veľmi milí, a vlastne to všetci v Ázii. Počas jazdy taxíkom sa dozvedám od milého šoféra, ktorého rodina sa dávno presťahovala z Číny, že v Singapure bolo tak veľa národnosti, že vlastne nemali jednotný jazyk, a tak si zaň zvolili angličtinu.

Celé mesto má čo ponúknuť, no mňa akosi ulice kde už z diaľky svieti nadpis DOLCE GABBANA nikdy nelákali, a preto som sa rozhodla zakotviť v živej časti zvanej Little India. Tuším lepšie už ani nemohlo byť. Ak máte radi farby, temperament, korenisté vône a delikatesy rôzneho druhu, tak sa tu rozhodne vyberte. Povestné butter chicken alebo chicken tikka masala nespraví nik lepšie než samotný Ind.

Byť v Singapure znamená objaviť ďalší svet.

Pokračujte na ďalší príspevok »