Zdravie

Ako správne používať klimatizáciu pri bábätku?

Klimatizácia dokáže ochrániť vaše bábätko pred letnými horúčavami. Pri jej používaní musíte však venovať pozornosť jej správnemu nastaveniu a umiestneniu.
Prečítajte si náš článok a zistite, ako zabezpečíte, aby nemala klimatizácia negatívny vplyv na zdravie vášho dieťaťa.
Vydané 3. apríla 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Je klimatizácia bezpečná pre bábätká?

Klimatizácia je bezpečná pre bábätká, ak ju správne používate a dodržiavate určité opatrenia. Tie súvisia s udržiavaním optimálnej teploty, vlhkosti a pravidelným čistením klimatizácie.

Čo dodržiavať, ak máte doma novorodenca a chcete používať klimatizáciu?

1. Udržujte príjemnú izbovú teplotu

Snažte sa v izbe udržiavať optimálnu teplotu a nevystavujte miestnosť prílišnému chladu či teplu. Ak je príliš vysoká teplota, vaše dieťa sa ľahko spotí a dehydruje, a ak je príliš nízka, bude náchylné na podchladenie. Ideálna teplota je niekde medzi 20 až 25 °C.

Pri pustenej klimatizácii nezabudnite pravidelne kontrolovať teplotu vášho bábätka, aby ste sa uistili, že mu nie je príliš teplo alebo príliš chladno.

2. Majte klimatizáciu ďalej od postieľky

Pri malom bábätku je ideálne mať klimatizáciu na vyvýšenom mieste, ďalej od miesta, kde spi a majte ju nastavenú na najnižšiu rýchlosť. Tiež by ste ju mali nechať ísť iba obmedzený čas, približne 2-3 hodiny.

3. Nezabudnite na hydratáciu

Klimatizácia môže vo vašej miestnosti vysušiť vzduch, čo môže spôsobiť podráždenie dýchacích ciest a kože nielen vám, ale aj vášmu bábätku. Aby ste predišli jeho dehydratácii, mali by ste mu pravidelne dávať vodu a natierať ho detským hydratačným krémom.

4. Pravidelne klimatizáciu čistite

Či máte doma bábätko alebo nie, je dôležité venovať čas údržbe a čisteniu klimatizácie. Dôkladne vyčistite filter a odstráňte prach, aby klimatizácia fungovala spoľahlivo, poskytovala čistý vzduch, a aby sa predišlo tvorbe plesní a baktérií. Tie môžu ovplyvniť vaše zdravie a zdravie vášho dieťaťa. Okrem toho je dôležité počas čistenia klimatizácie upratovať aj izbu, aby sa zabránilo šíreniu baktérií do ďalších častí domácnosti.

5. Dbajte na oblečenie vášho dieťaťa

Pri spaní v izbe s klimatizáciou by malo byť vaše dieťa prikryté tenkou prikrývkou, čo mu poskytne dostatočnú tepelnú izoláciu. Aby ste predišli možnosti prechladnutia, dôležitá je tiež pravidelná výmena mokrých plienok.

Inzercia

Kedy môže byť klimatizácia nebezpečná pre vaše bábätko?

Klimatizácia môže byť nebezpečná pre vaše bábätko, ak nedodržiavate opatrenia vyššie. Príliš nízka teplota môže viesť k prechladnutiu, prievan môže podráždiť dýchacie cesty, a vysušený vzduch môže spôsobiť podráždenie kože. Dôležité je venovať pozornosť tomu, ako vaše dieťa na klimatizáciu reaguje a podľa toho prispôsobiť jej používanie. Ak ale máte z klimatizácie obavy, konzultujte jej používanie s pediatrom.

Pokračujte na ďalší príspevok »