Finančný minimalizmus
Frugal living: Ľudia, ktorí sa rozhodli žiť šetrne, ale nie chudobne
Dosiahnutie finančnej slobody či zníženie stresu a finančného tlaku. Dôvody, pre ktoré sa ľudia púšťajú do frugal livingu, sú rôzne.
Vo výsledku budú mať pre svoju skromnosť viac peňazí, než ostatní.
Stať sa bohatým je snom väčšiny ľudí. Hoci peniaze nie sú všetko, kúpiť si všetko stojí peniaze. Okrem tvrdej práce, usilovnosti a disciplíny, sa môžete stať bohatými aj zmenou svojich životných návykov, pričom jedným z nich je šetrný život.
Frugal Living
Úsporný život (Frugal Living) je koncept životného štýlu, ktorý kladie dôraz na minimalizmus. Šetrný človek viac zvažuje prínosy získaného tovaru alebo služieb za vynaložené náklady.
Úsporný životný štýl so sebou prináša aj množstvo výhod:
1. Dosiahnutie finančnej slobody
Finančná sloboda je stav, v ktorom človek nemusí byť závislý od ľudí a nemusí „tvrdo pracovať“ pri uspokojovaní svojich životných potrieb. Človeka zvažuje svoje finančné rozhodnutia a odkladá si viac peňazí na sporenie alebo investovanie.
2. Zníženie stresu a finančného tlaku
Ak si budete naďalej vynucovať životný štýl nad svoje možnosti, v budúcnosti to bude mať za následok len stres a finančný tlak. Je lepšie si zvoliť jednoduchý život uplatnením konceptu šetrného života.
Aj keď to znie podobne, koncept úsporného života sa líši od minimalistického životného štýlu. Frugal living uprednostňuje efektívnosť pri využívaní nákladov. Zatiaľ čo minimalizmus viac zaujíma kvalita tovaru.
Tipy pre úsporný život
1. Rozpočet: Vytvorenie a dodržiavanie rozpočtu je základom finančného úspechu. V rámci svojho rozpočtu môžete stanoviť priority pre veci, na ktorých záleží, a nemilosrdne vyškrtnúť veci, ktoré nie sú dôležité.
2. Domáce stravovanie: Namiesto toho, aby ste si každý deň objednali obed, navarte si doma. Úspora na jedle je naozaj vidieť.
3. Majte Prehľad: Väčšina ľudí má množstvo potravín, ktoré sa skrývajú u nich doma. Urobte si prehľad o tom, čo máte po ruke. Zvážte možnosť pripraviť si jedlo z toho, čo je v špajzi alebo chladničke.
4. Predávajte veci, ktoré nepotrebujete: Neporiadok sa dá s trochou úsilia premeniť na peniaze. Miesta, kde môžete začať predávať svoje veci sú napríklad Facebook Marketplace, Vykupujeme Online či rôzne Second Handy.
5. Nakupujte vo vlastnom šatníku: Trendy sa opakujú. Namiesto toho, aby ste si išli kúpiť ďalší pár topánok, ktoré si obujete len raz a zabudnete na ne, zvážte nákupy vo svojom šatníku. Naučte sa znovu použiť oblečenie, ktoré už máte.
6. Nekupujte knihy: Knižnica je úžasné miesto plné bezplatnej zábavy. Má široký výber kníh, rozsiahle zbierky filmov aj časopisov.
7. Predplatné: Nájdite si čas na preštudovanie svojich predplatných a rozhodnite sa, ktoré z nich sa oplatí ponechať.
8. Znížte veľkosť: Zvážte zmenšenie svojho životného priestoru na cenovo dostupnejšie bývanie.
9. Nakupujte vo veľkom: Nakupovanie často používaných položiek vo veľkom, ako sú toaletný papier, papierové utierky či mydlo, je jedným z úsporných tipov, ktoré vám môžu ušetriť peniaze na účte.
10. Zábava zadarmo: Jedným z najlepších tipov na šetrný život je zábava zadarmo. Existuje množstvo zábavy zadarmo, napríklad návšteva parku, turistika alebo Deň otvorených dverí. Rôzne inštitúcie a mestá ponúkajú atrakcie zadarmo.
Prestaňte impulzívne nakupovať
Impulzívne nakupovanie nebolo vďaka elektronickému obchodu nikdy jednoduchšie. Stlačením tlačidla môžete nájsť všetko. Skôr než sa nazdáte, tieto nočné nákupy vás stoja stovky až tisíce eur. Naučiť sa prestať nakupovať je jedným z najdôležitejších tipov pre úsporný život, ktorý vám pomôže ušetriť peniaze.
Ilustračná foto: Sandy Millar, Unsplash
Zdroj: BFI, CleverGirlFinance