Zdravie
Prípady cukrovky u detí v Európe prudko rastú: Ako tento trend zvrátiť?
Odborníci varujú, že do roku 2040 sa môže toto číslo zvýšiť až o 107 percent.
Existujú preventívne kroky, ktoré by mohli tieto čísla znížiť?
Diabetes je celosvetový zdravotný problém. Cukrovka prvého typu sa stáva najmä u detí a dospievajúcich jedným z najvážnejších zdravotných problémov súčasnosti. Tento autoimunitný stav vzniká, keď imunitný systém napáda a ničí bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín. Následne to vedie k tomu, že telo nedokáže správne regulovať hladinu cukru v krvi. Podľa najnovších výskumov sa počet detí trpiacich cukrovkou prvého typu za posledných 30 rokoch v Európe dramaticky zvýšil, informuje portál theconversation.com.
Od roku 1994 do roku 2021 sa počet novo diagnostikovaných prípadov cukrovky prvého typu u detí v Európe takmer zdvojnásobil. Zatiaľ čo v deväťdesiatych rokoch bolo ročne hlásených asi 11 nových prípadov na 100-tisíc osôb, do roku 2021 toto číslo vzrástlo na 21.
Veľké rozdiely medzi krajinami
Tento trend je obzvlášť viditeľný v severských krajinách, ako sú Fínsko, Švédsko a Nórsko, kde sú počty novo diagnostikovaných prípadov najvyššie. Naopak v štátoch, ako je Spojené kráľovstvo alebo Španielsko, sa nárast spomalil a počty novo diagnostikovaných pacientov sa stabilizovali.
Štúdie tiež ukázali, že nárast prípadov cukrovky nie je vo všetkých krajinách rovnaký. Zatiaľ čo Fínsko vykazuje alarmujúcich 56 nových prípadov na 100-tisíc osôb ročne, v Rumunsku a Turecku sú čísla oveľa nižšie – okolo 11 až 12 prípadov na rovnaký počet osôb.
Štúdie tiež ukazujú, že chlapci majú o niečo vyššiu mieru výskytu tohto ochorenia ako dievčatá. Dôvody nie sú úplne jasné, ale niektoré teórie naznačujú, že úlohu môžu hrať hormonálne a genetické faktory, ktoré ovplyvňujú reakcie imunitného systému.
Čím sú spôsobené rozdiely?
Rozdiely medzi jednotlivými krajinami môžu spôsobovať rôzne faktory ako je životný štýl, ekonomické podmienky a úlohu môže hrať aj geografická poloha.
Pri vzniku cukrovky prvého typu hrá dôležitú úlohu genetika, avšak samotná genetická predispozícia nestačí na vysvetlenie tak prudkého nárastu počtu prípadov. Medzi ďalšie možné faktory patria vplyvy životného prostredia, ako je strava, expozícia vírusom alebo určité autoimunitné reakcie.
Mieru výskytu ochorenia môžu ovplyvniť aj socioekonomické podmienky. V krajinách s vyššími príjmami a lepšími zdravotníckymi systémami je viac možností na včasné odhalenie choroby vďaka lepšej dostupnosti lekárskej starostlivosti, pravidelným preventívnym prehliadkam a pokročilejšej diagnostike.
V týchto štátoch ľudia častejšie podstupujú testy, ktoré môžu včas odhaliť diabetes, a majú ľahší prístup k inzulínu a potrebnej liečbe. Naopak, v chudobnejších krajinách môžu byť zdravotnícke služby obmedzené, čo môže viesť k neskorému rozpoznaniu choroby alebo nedostatočnej liečbe, a teda nižšiemu počtu oficiálne diagnostikovaných prípadov.
Nárast nových prípadov cukrovky prvého typu bol zaznamenaný aj počas pandémie covidu-19. Niektoré štúdie naznačujú, že infekcia spôsobená vírusom môže ovplyvniť imunitný systém a zvýšiť pravdepodobnosť vzniku autoimunitných ochorení, ako je práve diabetes. Pandémia tiež mohla narušiť schopnosť zdravotníckych systémov včas detekovať a liečiť túto chorobu, čo viedlo k vyšším počtom neskôr diagnostikovaných prípadov.
Čo nás čaká v budúcnosti?
Celosvetové projekcie ukazujú, že počet ľudí s diabetom prvého typu bude v nadchádzajúcich rokoch ďalej stúpať. Odhaduje sa, že do roku 2040 by počet prípadov mohol vzrásť až o 107 percent oproti roku 2021. Takto dramatický vzostup bude klásť obrovské nároky na zdravotnícke systémy, najmä v krajinách s obmedzeným prístupom k základnej zdravotnej starostlivosti a liekom, ako je inzulín.
Diabetes prvého typu predstavuje celoživotný problém, ktorý si vyžaduje neustálu kontrolu hladiny cukru v krvi, podávanie inzulínu a zdravú stravu. Nedostatočné zvládanie tohto ochorenia môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, ako je poškodenie srdca, ciev, nervov, obličiek alebo očí.
Prevencia a zdravotná starostlivosť
Jedným z kľúčových krokov bude zabezpečenie lepšej dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre všetkých pacientov, najmä v krajinách s nižšími príjmami. Vysoká úmrtnosť v týchto regiónoch je často spôsobená nedostatočným prístupom k inzulínu a zdravotníckym službám. Zlepšenie týchto podmienok by mohlo významne znížiť počet úmrtí spôsobených komplikáciami cukrovky.
Okrem toho je dôležitá aj prevencia a to zdravý životný štýl, zahŕňajúci správnu výživu a dostatok pohybu. Vedci tiež skúmajú možné spôsoby, ako posilniť imunitný systém a minimalizovať vplyvy prostredia, ktoré môžu spúšťať autoimunitné reakcie vedúce k diabetu.