Gončarov: Jeden z najlepších filmov Martina Scorseseho. Problém je v tom, že neexistuje

Napriek chválam fanúšikov, Gončarov sa nikdy nezapísal do zoznamu kultových gangsterských filmov. Poctivá gangsterka Krása strieborného plátna spočíva v rozmanitosti príbehov, ktoré sa naň dostanú. Filmovým  fanúšikom sa môžeme stať, aj keď preferujeme len jeden žáner. Čo robiť v prípade, že sme si pozreli slávne aj menej známe snímky a vyčerpali sme našu filmotéku? Niekedy by bolo najjednoduchšie… Prečítať celé

Napriek chválam fanúšikov, Gončarov sa nikdy nezapísal do zoznamu kultových gangsterských filmov.

Poctivá gangsterka

Krása strieborného plátna spočíva v rozmanitosti príbehov, ktoré sa naň dostanú. Filmovým  fanúšikom sa môžeme stať, aj keď preferujeme len jeden žáner. Čo robiť v prípade, že sme si pozreli slávne aj menej známe snímky a vyčerpali sme našu filmotéku? Niekedy by bolo najjednoduchšie vymyslieť si vlastný film s tým najlepším, čo daný žáner ponúka.

Posledné týždne zaplavil internet ošiaľ zvaný Gončarov (1973). V Mafiánskom filme pod režisérskou taktovkou Martina Scorseseho vystupujú v hlavných úlohách Robert De Niro, Al Pacino a Gene Hackman. Príbeh rozvíja osud Goncharova (De Niro), šéfa ruskej mafie, ktorý má komplikovaný vzťah so snúbenicou Katyou (Cybill Shepherd). Zamotaný je aj príbeh medzi ním a jeho starým priateľom/rivalom, Andreyom (Harvey Keitel).

Pridajte konfliktné vedľajšie postavy, motív hodín naznačujúci nevyhnutnosť smrti, očarujúcu neapolskú panorámu a vznikne vám instantná klasika. Film ospevujú kritici a medzi ľuďmi si vybudoval slušnú fanúšikovskú základňu.

Reklama na topánke

Práve fanúšikovia sú hlavným predmetom úspechu. Nie však preto, lebo napĺňali pokladnice kinosál. Pravdou je, že nejde o skutočný film. Ak by ste si našli pár minút na to, aby ste sa nad tým naozaj zamysleli, uvedomili by ste si, aké by to bolo nepravdepodobné. Scorsese bol v roku 1973 len vychádzajúcou režisérskou hviezdou.

Goncharov

Otázkou ostáva, či film režíroval Martin Scorcsese alebo Matteo JWHJ 0715, ktorého matka bola Talianka a ktorého otec bol zjavne poznávacou značkou. zdroj: pinterest.com

INZERCIA

Nebol by to pravý internetový fenomén, ak by nezačal ako vtip. Používateľ siete Tumblr na svoju nástenku pridal fotku online zakúpených topánok. Miesto značky je na topánke napísané: „Najväčší film o mafii, aký bol kedy vyrobený. Martin Scorsese predstavuje: Gončarov.“ Zrejme išlo o výrobnú chybu, keďže Scorcese v roku 2008 produkoval film o talianskej mafii. Pôvodný názov Gomora sa zmenil na Gončarov a začala sa vytvárať reťaz ironických odpovedí.

„Neverím, že nevidel Gončarova.“
„Samozrejme, Gončarov je klasika.“

Inzercia

„Nepoznáte film Gončarov? Veď je to najväčší mafiánsky film, aký bol kedy vyrobený.“

Efekt snehovej gule

Posmešné komentáre striedali tie, kde používatelia zverejňovali úryvky deja, charakteristiky postáv či symboliku jednotlivých scén. Príspevok sa znovu objavil pred niekoľkými dňami a používateľ beelzeebub posunul fikciu o krok ďalej. Prepracovaný plagát zobrazuje nielen hercov, ale aj slogan: „Do Neapolu prichádza zima.“

Film neprináša nové koncepty, fanúšikovia šikovne spájajú prvky toho najlepšieho z povojnových gangsteriek. Krstný otec, Francúzska spojka alebo Chinatown priamo slúžia ako pomôcky na zobrazenie drsného sveta, ktorému Gončarov vládne. Vonkajší, vnútorný opis postáv a všadeprítomný symbolizmus robia z predstavy takmer reálne dielo.

Čerešničkou na torte je, ak sa k fanúšikovskej základni pridajú známe osobnosti. Herečka Lynda Carter spolu s predstaviteľom postavy Fonza na premiére filmu Gončarov. zdroj: tumblr.com/reallyndacarter

„Skutočný“ príbeh o náleze filmu len pozdvihuje záujem nič netušiacich filmových nadšencov. Gončarov sa po natočení stratil a na povrch vyplával po takmer päťdesiatich rokoch. Popri všetkých podrobných opisoch je takmer iróniou, že sa nenašiel nikto, kto by všetko spísal do jedného scenára. Popravde sa by to ani nešlo. Scény pribúdajú, každá je logicky prepracovaná a zapadá do tej nasledujúcej. Vždy sa vyskytne niečo, čo danej postave dodá na uveriteľnosti alebo posunie dej ďalej.

Predstavivosť bez hraníc

Keďže internet dokáže šíriť informácie rýchlosťou svetla, ľudí zaujímalo ešte jedno vyjadrenie. Pamätá si Martin Scorsese, že by tento mafiánsky thriller nakrútil?

Gončarov

Fiktívny plagát je na nerozoznanie od dizajnov zo 70. rokov. zdroj: tumblr.com/beelzeebub

Odpoveď ponúkla fanúšikom Scorseseho dcéra Francesca. Podľa otcovho vzoru sa venuje réžii, vo vlastných filmoch si občas aj zahrá. V TikTok videu zdieľala snímku obrazovky textovej konverzácie medzi ňou a jej otcom. V odpovedi – a nepochybne zo žartu – Scorsese odpovedal: „Áno. Ten film som nakrútil pred rokmi.“

Či kreatívna bublina vydrží a nepraskne, je skôr otázkou času. Ako každý virálny hit, Gončarov už teraz po sebe zanechal stopy, aj keď medzi nepatria lístky z premietania. Neexistuje skutočný trailer, scény, ale internetom sa šíri recenzia z roku 1973, filmová hudba a súčasné dojmy z novoobjaveného filmu. Kreatívna spolupráca ľudí, ktorí sa vlastne nikdy v živote nevideli a zrejme ani neuvidia, je zaujímavým javom súčasnej popkultúry. Rozdiel medzi realitou a fikciou možno raz inšpiruje skutočného producenta – filmový plagát je predsa hotový.

Zdroje: www.collider.com, www.vice.com

Zdroj titulnej fotografie: www.twitter.com/@_crimsss_

Pokračujte na ďalší príspevok »