Voda je najviac podceňovaný nápoj. Prečo by sme sa jej nemali vyhýbať?

Dookola počúvame, ako máme piť viac čistej vody. Zväčša nad nevyžiadanými radami mávneme rukou, a do nákupného košíka vopcháme balenie „coly“ alebo v lepšom prípade minerálky. Svoju ľahostajnosť ospravedlňujeme tým, že nám voda nechutí. Naše telá tvorí približne sedemdesiat percent voda, čo v praxi znamená, že životne dôležité orgány bez nej jednoducho nebudú fungovať. Voda je našou neoddeliteľnou… Prečítať celé
Vydané 19. decembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Naše telá tvorí približne sedemdesiat percent voda, čo v praxi znamená, že životne dôležité orgány bez nej jednoducho nebudú fungovať. Voda je našou neoddeliteľnou súčasťou, napriek tomu je mimoriadne nedocenená.

Prečo by sme mali piť čistú vodu?

Voda zvyšuje výkon mozgu, prakticky je jeho palivom. Zaujímavosťou je, že mozog pozostáva zo 73 percent vody. Napomáha koncentrácii, udržiava nás v strehu a znižuje pocity úzkosti. Nabudúce namiesto kávy či energetického nápoja by sme mohli dbať na dodržiavanie pitného režimu.

Netreba veľa na to, aby sme pocítili vplyv dehydratácie:

• pokles dobrej nálady
  • znížené kognitívne i motorické schopnosti
  • sme citlivejší na bolesť
  • zhoršená pamäť

Najlepší spôsob, ako poraziť dehydratáciu, je piť skôr, ako pocítime smäd. Okrem vyššie uvedených, dehydratácia môže spúšťačom aj bolesti hlavy, únavy, závrate a ďalších. K dehydratácii dochádza, keď neprijímame dostatok tekutín alebo keď rýchlo strácame vodu, napríklad potením, vracaním alebo hnačkou.

Zdravá regulácia hmotnosti

Voda pôsobí ako prirodzený prostriedok na potlačenie chuti do jedla, ale môže tiež zlepšiť váš metabolizmus. Voda nemá kalórie, cítime sa po nej sýti a napomáha pri odbúravaní tukových buniek. Tiež vyplavuje odpad z tela prostredníctvom potu a močenia.

Zlepšuje vašu pleť, predchádza starnutiu

Ak naša pokožka nedostáva dostatočné množstvo vody, tak sa to môže prejaviť tým, že bude naša pleť suchá, napnutá a šupinatá. Suchá pokožka je menej odolná a je náchylnejšia na tvorbu vrások a rôznych škvŕn.

Pravidelnosť je kľúčom k úspechu

Pravidelnosť je výsledkom zdravého tráviaceho systému. Pitná voda pomáha nášmu telu stráviť všetko, čo zjeme.

Štandardné odporúčanie je vypiť aspoň dva litre čistej vody. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Medzi ďalšie benefity zaradenia pitnej vody do nášho života je napríklad regulácia telesnej teploty. Štúdiami sa dokázalo, že pitná voda môže chrániť aj pred rakovinou močového mechúra, hrubého čreva a prsníka. Voda chráni kĺby, udržuje našu chrupavku, ktorá je z 85 percent vody, pružnú a elastickú.

Z vodovodu alebo balená?

Viete, akú máte doma vodu? Predtým, ako miniete peniaze na drahý filtračný systém, zistite, čo všetko sa nachádza vo vašich vodovodných kohútikoch – nechajte si vodu z vodovodu otestovať na kontaminanty (olovo, fluorid, chlór, arzén a dusičnany, ako aj na parazity a iné mikroorganizmy). Nespoliehajme sa na bezplatné testovanie, ktoré ponúkajú spoločnosti predávajúce čističky vody – nie sú dostatočne dôkladné.

Chlór a olovo sú dve z najbežnejších kontaminantov vo vode. Chlór môže zvýšiť riziko srdcových ochorení a olovo je spojené s určitými typmi rakoviny. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Neustále kupovanie balených vôd je len dočasným riešením. Na bežné používanie je príliš drahé a nemôžeme sa spoľahnúť na jeho bezpečnosť. Odporúča sa piť destilované vody – voda, ktorá sa zmenila na paru. . Para následne kondenzuje na čistú vodu. Proces destilácie zabíja a odstraňuje všetky baktérie, vírusy, ťažké kovy a iné organické a anorganické nečistoty. Nevýhodou však zostáva, že destilácia odstraňuje z vody aj potrebné minerály. Tie však možno nahradiť doplnkami alebo stravou.

Koľko máme vypiť čistej vody?

Štúdie naprieč dekádami priniesli rôzne odporúčania. Faktom však zostáva, že pitný režim je individuálny a závisí od rôznych faktorov vrátane nášho zdravia, toho, ako veľmi sme aktívni a kde žijeme.

Denne strácame vodu dýchaním, potením, močením a funkciou čriev. Aby naše telo fungovalo, tak ako by malo, musíme mu pravidelne dopĺňať zásoby vody. Priemerný zdravý dospelý človek by mal vypiť denne do štyroch litrov vody. Avšak, ak berieme ohľad na pohlavie, tak žena by mala vypiť 2,7 litra a muž 3,7 litra tekutín. Do úvahy sa však neberú čaje, minerálky, káva a iné sýtené nápoje.

Existujú aj rôzne aplikácie, ktoré užívateľovi naordinujú, ako často a koľko má vypiť denne tekutín. Pochopiteľne tomu predchádza vypĺňanie osobných údajov ako váha, výška, vek a aktivita.

Jednoznačne by sme nemali podceňovať správny pitný režim, ak chceme viesť plnohodnotný život. Balené destilované vody predstavujú len dočasné riešenie, pretože sú finančné nákladne. Vhodnou alternatívou, ako sa dostať k pitnej vode je investícia do čističky vody. Naše vodovodné kohútiky totižto obsahujú rôzne kontaminanty, ktoré môžu ale aj nemusia vplývať na naše telo.