Ekoturizmus: Ako a kam takto cestovať?

Ekoturizmus predstavuje cestovanie s nízkym dopadom na ohrozené a často nenarušené lokality. Od tradičného cestovného ruchu sa líši tým, že umožňuje cestovateľom získať vzdelanie o daných oblastiach a často poskytuje finančné prostriedky na ochranu prírody a prospieva hospodárskemu rozvoju miest, ktoré sú často ochudobnené. Princípy ekoturizmus Minimalizovať negatívne vplyvy na životné prostredie a komunitu. Budovať… Prečítať celé
Vydané 20. decembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Ekoturizmus predstavuje cestovanie s nízkym dopadom na ohrozené a často nenarušené lokality. Od tradičného cestovného ruchu sa líši tým, že umožňuje cestovateľom získať vzdelanie o daných oblastiach a často poskytuje finančné prostriedky na ochranu prírody a prospieva hospodárskemu rozvoju miest, ktoré sú často ochudobnené.

Princípy ekoturizmus

  1. Minimalizovať negatívne vplyvy na životné prostredie a komunitu.
  2. Budovať rešpekt a povedomie o životnom prostredí a kultúre.
  3. Rozvíjať pozitívne zážitky pre turistov aj miestne obyvateľstvo.
  4. Produkovať finančné prínosy, ktoré sú priamo určené na ochranu miesta.
  5. Zaručiť získanie finančných zdrojov a podporiť účasť na rozhodovaní komunity.
  6. Podporovať citlivosť voči politickej, environmentálnej a sociálnej klíme navštívených miest.
  7. Podporovať všeobecné ľudské práva aj miestne pracovné zákony a predpisy.

 

Kde môžete zažiť takéto cestovanie?

Príležitosti pre ekoturizmus existujú na mnohých rôznych miestach na svete. Napríklad Madagaskar je známy svojou ekoturistickou politikou, pretože je miestom s vysokou biodiverzitou, ale zároveň sa snaží znižovať chudobu. Ďalším miestom, kde je ekoturistika populárna, je indonézsky národný park Komodo. Park tvorí 603 km² pevniny, ktorá sa rozprestiera na niekoľkých ostrovoch a 1 214 km² vody. Táto oblasť je obľúbená pre ekoturistiku vďaka svojej jedinečnej a ohrozenej biodiverzite. Aktivity v Národnom parku Komodo sú rôzne, od pozorovania veľrýb až po pešiu turistiku, a ubytovacie zariadenia sa snažia mať nízky vplyv na prírodné prostredie.

Ekoturistika je populárna rovnako aj v Strednej a Južnej Amerike. Medzi ekoturisticky zaujímavé destinácie patrí Bolívia, Brazília, Ekvádor, Venezuela, Guatemala a Panama.

Ekoturistika v Európe

Kultúra a príroda sa dá objaviť aj prostredníctvom alternatívnych cestovateľských zážitkov.

Írsko

Írsko je jednou z najzelenších destinácií v Európe. Ekoturistický projekt Greenbox, ktorý prebiehal v rokoch 2006 – 2009, dokázal etablovať a propagovať severozápad Írska ako ekoturistickú destináci. Z tohto projektu vyrástol projekt Sustainable Travel Ireland, ktorý pokračuje v propagácii a vzdelávaní írskych podnikov v oblasti zodpovedného a udržateľného cestovného ruchu.

INZERCIA

Írsko ponúka naozaj rozmanitú a divokú prírodnú scenériu (Foto: Steven Hylands, Pexels)

Grécko

Grécky ostrov Kréta si získal legendárny status vďaka zdravému životnému štýlu, ktorý je založený na domácej sezónnej strave bohatej na zeleninu a ovocie. Dedina Enagron na Kréte je známa ako ekoturistická dedina. A zahŕňa všetky tradičné aspekty krétskeho života, ktoré môžu návštevníci zažiť a naučiť sa od nich. Niektoré z jej aktivít zahŕňajú pešie výlety po dedine s cieľom spoznať históriu oblasti, lekcie tradičného varenia krétskej stravy a botanické prechádzky.

Inzercia

Nórsko

Nórsko je lídrom v oblasti ekoturistiky. Politickí predstavitelia povzbudzujú svojich občanov, aby rešpektovali a chránili prírodu. Spoločnosť Romsdal Aktiv, ktorá sa nachádza v meste Åndalsnes, je jednou z prvých ekoturistických spoločností v Nórsku a od roku 1982 poskytuje zodpovedné aktivity založené na rešpektovaní prírode.

Niet, čo dodať. Nórsko patrí k najvyhľadávanejším aj k najdrahším destináciám. (Foto: Tobias Bjørkli)

Rumunsko

Cieľom Rumunskej asociácie ekoturistiky (AER) je zlepšiť služby ekoturistiky v Rumunsku, ktoré prispievajú k ochrane prírody a trvalo udržateľnému rozvoju. Eko-Rumunsko ponúka množstvo ekoturistických destinácií po celom Rumunsku s aktivitami, ako sú cyklistické výlety, splavovanie riek, jazda na koni a treking v horských oblastiach. Eco-Romania zdieľa jedinečný spôsob spoznávania rôznych destinácií, ktoré Rumunsko ponúka, tým, že návštevníkom svojej webovej stránky poskytuje virtuálne prehliadky rozmanitých lokalít zblízka.

Na stránke Eco-Romania nájdete skvelé tipy na výlety ale aj virtuálne prehliadky (Screenshot)

 

 

Zdroje: Briney, Amanda: „An Introduction to Ecotourism.“ ThoughtCo, EcoViajero, Marijke Everts: „Ecotourism in Europe: A look at four countries‘ green activities„, Europeana

Ilustračná foto od Pixabay, Pexels

Pokračujte na ďalší príspevok »