Budúcnosť v gastronómii

Robotický barman je šikovný aj vtipný: Zabaví vás a zvládne pripraviť vyše sto nápojov

Dvojruký barman ADAM je zároveň aj baristom.
Okrem prípravy najrôznejších nápojov zvládne aj pomocné práce ako umývanie šálok či dopĺňanie ľadu.
Vydané 2. mája 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Dvojramenný robot ADAM bol vystavený na Veľtrhu spotrebnej elektroniky Consumer Electronics Show (CES) v Las Vegas, najväčšej konferencii o spotrebiteľských technológiách na svete. Robotický barman bol jednoznačne jeden z najzaujímavejších exponátov, ktorý pritiahol veľkú pozornosť laickej aj odbornej verejnosti, píše portál metro.co.uk.

Firma Richtech Robotic tu totiž prezentovala dvojrukého robota, ktorý dokáže nahradiť barmana aj baristu. Volá sa ADAM a prípadní záujemcovia si ho môžu prenajať na svoje akcie. V prípade, že by ho chcel niekto vlastniť, zaplatí poriadne mastnú sumu – 140-tisíc libier!

Zručný aj vtipný

Robot je schopný pripraviť širokú škálu nápojov a vďaka generatívnej umelej inteligencii dokáže tiež konverzovať so zákazníkmi, vie s nimi žartovať a zabávať ich rôznymi vtipmi. Primárnym cieľovým segmentom sú kaviarne a bary, kde ADAM dokáže prijímať objednávky, pripravovať kávu, rôzne alkoholické aj nealkoholické nápoje alebo čapovať pivo.

“Jeho zásadnou výhodou proti ľudskému zamestnancovi je skutočnosť, že sa nikdy neunaví a nepotrebuje dovolenku,” povedal Phil Zheng, prevádzkový riaditeľ Richtech Robotics, ktorý tiež zdôraznil ADAMovu všestrannosť: „Možno ho použiť takmer pre všetky druhoch prác spojených s prípravou nápojov. Je schopný napríklad aj dopĺňať ľad, umývať šálky, naberať mlieko a pritom trebárs pripravovať napenené orieškové latté,“ vychválil jeho výnimočné schopnosti Zheng.

Dokáže aj navariť

ADAM vraj zvládne nielen prípravu nápojov, ale má si vedieť poradiť aj s varením pokrmov. Vďaka kombinácii robotických ramien, umelej inteligencie, kamier a softvéru na rozpoznávanie tvárí, môže vynikať v rôznych úlohách súvisiacich s obsluhou v reštauračných podnikoch, informuje richtechrobotics.com.

Primárne je určený na zvýšenie efektivity a zlepšenie služieb zákazníkom v kaviarňach, baroch a podobných zariadeniach. Jeho schopnosť sústavne vyrábať kvalitné nápoje a pokrmy bez únavy môže zmeniť pravidlá hry pre podniky, ktoré chcú zefektívniť svoju prevádzku a udržať si vysokú kvalitu.

Baristi a barmani z celého sveta však nemusia prepadať panike, že by prišli o prácu. ADAM, hoci je pôsobivý, nenahradí ľudský prístup a odborné znalosti v aspektoch obsluhy zákazníkov. Vyniká v rovnakých opakujúcich sa úkonoch, ako je príprava nápojov a jednoduchých jedál, ale chýbajú mu vyladené medziľudské zručnosti a kreativita, ktorou sa môžu pýšiť jedine ľudskí zamestnanci.

Uspeje robotický barista?

ADAM spôsobil na technologickom veľtrhu hotovú senzáciu a ľuďom sa postaral o výnimočný zážitok. Zákazníci stáli v dlhom rade pri stánku spoločnosti Richtech Robotics, aby si od robota nechali naservírovať šálku kávy. „Ľudia zbožňujú robotov a majú radi takéto zážitky,“ povedal Zheng a dodal, že majú pocit, že budúcnosť prichádza a oni sú svedkami toho, ako sa to deje.

Návštevníci veľtrhu sa podelili o svoje dojmy z baristických zručností robota. Napríklad 38-ročný technologický nadšenec z Detroitu Arun Prasad po ochutnaní povedal: „Myslím si, že je to fantastické. Nemyslím si, že je tam nejaký rozdiel oproti tomu, keby to urobil človek. Chutí to úplne rovnako. Tá káva bola fantastická.“

ADAM spôsobil na technologickom veľtrhu hotovú senzáciu. Zdroj: unsplash.com

S ďalším technologickým pokrokom si roboti ako ADAM pravdepodobne nájdu svoje miesto popri kvalifikovaných ľudských pracovníkov. Môžu pomôcť podnikom uspokojiť rastúci dopyt po rýchlych a efektívnych službách a zároveň uvoľniť ľudských zamestnancov, aby sa mohli venovať zložitejším a personalizovanejším interakciám so zákazníkmi.

Skôr, ako baristi na celom svete prepadnú prílišnej panike, je tu ešte jeden dôležitý fakt, na ktorý treba upozorniť. ADAM stále potrebuje človeka, aby mu doplnil zásoby mlieka!

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.