ZDRAVIE

Presedíte väčšiu časť dňa? Aj krátka fyzická aktivita môže zlepšiť vaše zdravie

Zo štúdií vyplýva, že dlhodobé sedenie je rovnako škodlivé ako fajčenie.
Riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia v danom prípade stúpa na 80 %.
Vydané 27. apríla 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Sedíte celý deň v práci a preferujete jazdu autom namiesto niekoľko minútovej chôdze? Aj napriek tomu, že sa to na prvý pohľad nezdá, dávate vášmu telu zabrať viac, než si myslíte.

Jeden z amerických prieskumov poukazuje na znepokojivé zistenie. Ako informuje Forbes, až polovica dospelých Američanov strávi denne takmer 10 hodín sedením. V 80 % prípadoch sa to nesnažia kompenzovať pohybovými voľnočasovými aktivitami. Namiesto nich preferujú jazdu v aute či strávený čas pred televíznou obrazovkou.

Inak tomu nie je ani na Slovensku. Zo štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) vyplýva, že od roku 2021 sa eviduje výrazne vyšší počet pacientov s chorobami povolania, uvádza portál Startitup. Za najčastejšiu príčinu daných ochorení podľa NCZI môže dlhodobý sedavý životný štýl. V dôsledku toho pacienti vyhľadávajú odborníkov pre problémy s kĺbmi, kosťami, šľachami či nervovými končatinami.

Sedavý štýl života rovnako zlý ako fajčenie

Za míľnik sedavého spôsobu života možno považovať obdobie pandémie. Ľudia vymenili kancelárie za prácu z pohodlia domova, kedy ich jediný pohyb tvoril presun medzi jednotlivými miestnosťami. Ako dodáva Forbes, vyplýva to aj z prieskumu, ktorý sa zameral na 2-tisíc zamestnancov pracujúcich na diaľku. V súvislosti s tým až 60 % respondentov znížilo svoju mobilitu o viac ako 50 %.

Presun daných pracovníkov do zamestnania tvorí v priemere len 16 krokov, kedy sa z postele presúvajú k pracovnému stolu. Tretina z nich počas celého pracovného dňa presedí na stoličke. V prípade 63 % opýtaných ich celodenný pohyb pozostáva z presunu na toaletu či do kuchyne.

sedavý spôsob života

Sedavý spôsob života je rovnako škodlivý ako fajčenie. Zdroj: pexels.com

Štúdie považujú uvedený novodobý fenomén za rovnako škodlivý ako fajčenie. Riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia sa zvyšuje na 80 %, pričom výnimku netvoria ani iné zdravotné ťažkosti. Jedným z nich je zvýšenie rizika demencie u dospelých nad 60 rokov, ktorí denne strávia sedením viac ako 10 hodín.

Zo štúdie American Cancer Society vyplýva, že ženy, ktoré sedeli viac ako šesť hodín denne, mali o 34 % vyššiu pravdepodobnosť úmrtia v porovnaní s tými, ktoré boli aktívnejšie.

Netreba sa stať výkonným športovcom

Na to, aby ste sa udržali v kondícii, netreba tráviť v posilňovni každý deň niekoľko hodín. Stačí, ak fyzickú aktivitu do vášho života zaradíte postupne, pričom sa stane príjemnou rutinou.

Ako uvádza organizácia American College of Sports Medicine, pracovníci, ktorí cvičia minimálne 45 minút týždenne, sú o 25 až 50 % menej chorí. Zaujímavé je aj zistenie vedcov z Veľkej Británie poukazujúce, že ľudia v strednom veku, ktorí vykonávajú pohybovú aktivitu aspoň dvakrát týždenne, majú o 60 % menšiu pravdepodobnosť vzniku Alzheimerovej choroby.

sedavý spôsob života

Aj krátka pohybová aktivita môže zvrátiť riziká sedavého spôsobu života. Zdroj: pexels.com

Cvičenie prináša dobrú správu aj pre ľudí trpiacich úzkosťou, nakoľko môže jej vznik znížiť o 60 %. Pomôcť vám môže už len to, že počas pracovného dňa budete sedenie striedať so státím.

Efektívne vyhýbanie sa dlhodobému sedeniu

Existuje niekoľko spôsobov, ako poraziť sedavý spôsob života. Aj napriek tomu, že v budove je výťah, nahraďte ho schodmi. Z výskumov vyplýva, že ak zdoláte štyri poschodia za menej ako minútu, podporujete zdravie svojho srdca.

Za príjemný spôsob možno považovať aj začatie rána s krátkou prechádzkou v prírode. Nielenže tak odbúrate pracovný stres, ale prebudíte aj váš unavený mozog. Vyhliadnite si v blízkosti vášho bydliska park alebo prírodné prostredie a načerpajte novú energiu.

sedavý spôsob života

Zdraviu prospejete aj vtedy, keď vymeníte výťah za schody. Zdroj: pexels.com

Skúste čaro pravidla 20-20-20. Keď máte pred sebou dlhý pracovný deň za obrazovkou, nastavte si na každých 20 minút budík ako pripomienku, aby ste vstali od vášho pracovného stola a nechali si nachvíľu oddýchnuť oči. Na to, aby sa vaše oči úplne uvoľnili, postačí približne 20 sekúnd.

Premýšľate, ako efektívne využiť zvyšný čas z obednej pauzy? Doprajte si pár minútový vysoko intenzívny intervalový tréning v posilňovni. Môžete do neho zakomponovať zdvíhanie činiek či beh. Z výskumov vyplýva, že ide o pohyb, ktorý posilní vaše srdce viac než mierne cvičenie. Zároveň ide o skvelý spôsob, ako sa vrátiť do práce s nabitou energiou a prečistenou hlavou.

Pokračujte na ďalší príspevok »