Je prerušovaný pôst lepší než rátanie kalórií? Nová štúdia prišla s jasnou odpoveďou

Postíte sa šestnásť hodín a osem hodín jete. Vynecháte raňajky alebo večeru. Dvakrát do týždňa nejete nič a ostatné dni sa stravujete normálne. Stačí, ak dodržíte harmonogram a kilá pôjdu dole. To nám sľubuje prerušovaný pôst, obľúbený trend v stravovaní. Intermittent fasting, alebo prerušovaný pôst, je stravovací harmonogram, v ktorom sa strieda obdobie pôstu s… Prečítať celé
Vydané 25. apríla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Postíte sa šestnásť hodín a osem hodín jete. Vynecháte raňajky alebo večeru. Dvakrát do týždňa nejete nič a ostatné dni sa stravujete normálne. Stačí, ak dodržíte harmonogram a kilá pôjdu dole. To nám sľubuje prerušovaný pôst, obľúbený trend v stravovaní.

Intermittent fasting, alebo prerušovaný pôst, je stravovací harmonogram, v ktorom sa strieda obdobie pôstu s obdobím počas ktorého môžete voľne konzumovať stravu. Tá by mala byť plnohodnotná a nutrične vyvážená. Je tento spôsob diéty pri boji s nadváhou a obezitou naozaj účinný?

Kalorický deficit je základ

Podľa posledného výskumu metóda prerušovaného pôstu v boji s obezitou v porovnaním s klasickým obmedzením kalórií neprináša žiadne výhody. Štúdia, publikovaná v časopise New England Journal of Medicine, rozdelila 139 dospelých s nadváhou a obezitou do dvoch skupín. Vedci ich sledovali rok.

„Naše údaje naznačujú, že obmedzenie príjmu kalórií zapríčiňuje väčšinu priaznivých účinkov prerušovaného pôstu,“ pre CNN vysvetľujú vedci z Southern Medical University v Guangzhou v Číne. Rovnaký názor zastáva aj Alice Lichtenstein, riaditeľka a vedúca vedkyňa z Laboratória kardiovaskulárnej výživy Tufts University. Tvrdí, že zníženie telesného tuku, krvného tlaku a hladín glukózy a lipidov závisí od zníženia príjmu kalórii. Nezáleží, kedy jeme a pijeme, ale koľko kalórii skonzumujeme.

Členovia prvej výskumnej skupiny obmedzili svoj denný príjem potravy na 1 500 až 1 800 kalórií u mužov a 1 200 až 1 500 kalórií denne u žien. Muži a ženy v druhej skupine jedli rovnaké množstvo kalórií, ale len medzi ôsmou až šestnástou hodinou. Na konci roka všetci účastníci výskumu schudli od 6,4 do 8,2 kilogramov.

Avšak, prerušované hladovanie neprinieslo žiadny významný rozdiel v strate hmotnosti medzi týmito dvoma skupinami. Medzi skupinami neexistovali rozdiely ani v obvode pása, krvnom tlaku, či indexe telesnej hmotnosti BMI.

INZERCIA

Prerušovaný pôst nie je pre každého. Lekári ho neodporúčajú pacientom s cukrovkou 1.typu, tým, ktorí trpeli poruchou príjmu potravy, ani tehotným a dojčiacim ženám. Vyhnúť by sa mu mali aj tí, ktorí sa venujú intenzívnemu tréningu, snažia sa nabrať svalovú hmotu alebo majú prácu, ktorá si vyžaduje intenzívne rozmýšľanie. Zdroj obrázka: pexels.com

Výhody prerušovaného pôstu

Hoci posledný výskum poprel prínos prerušovaného pôstu v boji s obezitou a nadváhou, viaceré predchádzajúce výskumy poukázali na jeho výhody. Napríklad štúdia z roku 2020 prišla k záverom, že obmedzenia kalórií na skrátené obdobie dňa, môže viesť k zníženiu krvného tlaku, strate hmotnosti, ale aj dlhšiemu životu. Avšak, väčšina z týchto výskumov sa uskutočnila na myšiach a štúdie na ľuďoch trvali oveľa kratšie.

Slovenský webový portál lekar.sk tvrdí, že prerušované hladovanie môže pozitívne vplývať aj na kardiovaskulárny systém a bunkovú reparáciu. Keď sa postíme, bunky v tele iniciujú reparačný proces odstraňovania poškodených buniek a bunkových metabolitov nazývaný autofágia. Zvýšená autofágia môže poskytnúť ochranu pred niekoľkými chorobami, vrátane rakoviny a Alzheimerovej choroby.

Prečo prerušovaný pôst v niektorých prípadoch účinkuje pre CNN vysvetlil doktor David Katz, špecialista na medicínu a výživu: „Obmedzenie času namiesto kalórií neprispieva k metabolickej mágii. Je formou disciplíny, ktorá pomáha kontrolovať kalórie.“ Zároveň odporúča zamerať sa na kvalitu potravín a nechať kontrolu množstva, aby sa o seba postarala sama. Strava zložená prevažne zo zdravých rastlinných a nutrične bohatých potravín zasýti aj pri nízkej hladine kalórií.

Pokračujte na ďalší príspevok »