Lifestyle a Zdravie

Je prerušovaný pôst momentálnym trendom alebo sa môže stať životným štýlom?

Prečo ľudia držali pôst v staroveku? Keď nahliadneme do histórie, dozvieme sa, že pôst praktizujú rôzne náboženské skupiny po stáročia. Terapeutické využitie je známe najmenej od 5. storočia pred n. l.. Grécky lekár Hippokrates odporučil pacientom obmedziť jedenie alebo pitie, pokiaľ vykazovali určité príznaky choroby. Niektorí lekári na ľuďoch spozorovali, že v istých chorobných stavoch… Prečítať celé
Vydané 8. októbra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Prečo ľudia držali pôst v staroveku?

Keď nahliadneme do histórie, dozvieme sa, že pôst praktizujú rôzne náboženské skupiny po stáročia. Terapeutické využitie je známe najmenej od 5. storočia pred n. l.. Grécky lekár Hippokrates odporučil pacientom obmedziť jedenie alebo pitie, pokiaľ vykazovali určité príznaky choroby. Niektorí lekári na ľuďoch spozorovali, že v istých chorobných stavoch prirodzene pociťujú stratu chuti do jedla.

prerušovaný pôst

Rôzne civilizácie a kmene obetovali svoju stravu bohom alebo si ju na znak úcty odopierali. zdroj: unsplash.com

V náboženstvách starovekých národov a civilizácií sa prostredníctvom obmedzenia príjmu potravín pripravovali kňazi a kňažky na prístup k božstvám. V helénistických tajomných náboženstvách (napr. Liečivý kult boha Asklépia) sa predpokladalo, že bohovia odhaľujú svoje božské učenie v snoch a víziách až po pôste, ktorý si vyžaduje úplné zasvätenie oddaných. Medzi národmi v Peru bol pôst často jednou z požiadaviek pokánia potom, čo sa jednotlivec priznal k hriechom pred kňazom. V mnohých kultúrach bola táto metóda považovaná za prostriedok na upokojenie rozhnevaného božstva alebo ako pomoc pri jeho vzkriesení.

Prerušovaný pôst a jeho metódy

Spôsob 16/8 funguje na vynechaní raňajok a obmedzení doby jedla na osem hodín, napríklad od 12:00 do 20:00, po ktorej nasleduje 16-hodinové obdobie pôstu. Osemhodinové okno je na individuálnom zhodnotení času, ktorý chce človek využiť na stravovanie. Jednou z potenciálnych nevýhod tohto rozvrhu je ťažší príjem rovnakého počtu kalórií počas týždňa. Keďže sa vynechá minimálne jedno jedlo oproti starým stravovacím návykom, je potrebné zabezpečiť si sýtu stravu.

prerušovaný pôst

Každý človek potrebuje na doplnenie energie živiny, ktoré mu najviac vyhovujú. zdroj: unsplash.com

Dvadsaťštyrihodinový pôst – v tomto prípade je napríklad pondelkový obed posledným jedlom dňa. V utorok sa potom postíte až do obeda. Povolené sú tekutiny, nie však tuhá strava. Tento rozvrh má výhodu v tom, že umožňuje jesť každý deň v týždni a zároveň využívať výhody pôstu po dobu 24 hodín. Je tiež menej pravdepodobné, že schudnete, pretože obmedzujete iba dve jedlá týždenne. Ak sa teda snažíte pribrať alebo udržať váhu, je to dobrá voľba.

Metóda 5:2 v sebe zahŕňa dlhšie pôstne obdobia počas týždňa. Je potrebné pravidelne jesť päť dní v týždni, ostatné dva dni sa obmedzíte na stravu s 500 až 600 kalóriami. Pre predstavu by ste sa rozhodli jesť normálne každý deň v týždni okrem pondelka a štvrtka. V tie dni je potrebné zjesť dve jedlá, pričom každé má jednotlivo 250 až 300 kalórií.

Množstvo benefitov, no nie pre všetkých

Striedavý pôst je približne rovnako účinný ako typická diéta, pretože zníženie počtu prijatých kalórií by malo pomôcť pri chudnutí. Môže prerušovaný pôst zlepšiť vaše zdravie? Chudnutie a fyzická aktivita pomáhajú znižovať riziko chorôb spojených s obezitou, ako je cukrovka, problémy s dýchaním počas spánku a niektoré druhy rakoviny. Zdá sa, že prerušovaný pôst je pre tieto choroby prospešný asi ako každý iný druh diéty, ktorá znižuje celkové kalórie.

Môže trvať 2 až 4 týždne kým si telo zvykne na prerušovaný pôst. Dovtedy je negatívom pocit hladu a časté zmeny nálad. Výskumy ukazujú, že prerušované obdobia pôstu znamenajú viac ako spaľovanie tukov. Odborník na nervovú sústavu, Mark Mattson vysvetľuje: „Keď dôjde k zmenám tohto metabolického prepínača, ovplyvní to telo a mozog.“  Štúdie zistili, že prerušovaný pôst zvyšuje mechanickú pamäť zvierat a verbálnu pamäť dospelých ľudí. Pri dlhodobom dodržiavaní prerušovaného pôstu v intervaloch 16/8 sa zlepšuje tlak a predchádza vzniku aterosklerózy.

Pôst sa mnohým z nás zdá cudzí jednoducho preto, že sa o ňom nehovorí bežne. Dôvodom je, že korporácie nemôžu zarobiť veľa peňazí tým, že budú prezentovať, aby ste obmedzili ich výrobky alebo ani nekupovali ich tovar. Pôst nejde ruka v ruke s marketingom, preto sa táto téma stále zdá pomerne nová.

prerušovaný pôst

Nežiaducim efektom pri postení je jeho opak – prejedanie. zdroj: pexels.com

Skôr než sa pustíte do prerušovaného pôstu, mali by ste sa poradiť s odborníkom v oblasti zdravotníctva. Nie je to vhodná metóda pre ľudí, ktorí mali alebo majú sklon k poruchám príjmu potravy. Vynechanie jedla tiež nemusí byť pre tehotné a dojčiace ženy najlepší spôsob ako strážiť svoju váhu. Ak máte obličkové kamene, reflux pažeráka, alebo iné zdravotné problémy, myslite na to, že kvalita stravy je zásadná. Neodporúča sa kupovať výlučne vopred spracované potraviny a očakávať, že posilníte svoje zdravie.

Zdroje: www.healthline.com, www.hopkinsmedicine.org, www.lekar.sk, www.vitarian.sk