Múzeum filmu v Los Angeles

Múzeum vybudované Akadémiou filmových umení a vied

Múzeum Akadémie filmových umení a vied Filmové múzeum v Los Angeles (Academy Museum of Motion Pictures) je poprednou svetovou inštitúciou zameranou na umenie a filmovú vedu. Celosvetový rozhľad, bezkonkurenčné zbierky a odborné znalosti Akadémie filmových umení a vied –  to všetko je iba začiatok toho, čo múzeum ponúka. Návštevníkoch čakajú výstavy a programy osvetľujúce fascinujúci svet kinematografie…. Prečítať celé
Vydané 8. októbra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Múzeum Akadémie filmových umení a vied

Filmové múzeum v Los Angeles (Academy Museum of Motion Pictures) je poprednou svetovou inštitúciou zameranou na umenie a filmovú vedu. Celosvetový rozhľad, bezkonkurenčné zbierky a odborné znalosti Akadémie filmových umení a vied –  to všetko je iba začiatok toho, čo múzeum ponúka. Návštevníkoch čakajú výstavy a programy osvetľujúce fascinujúci svet kinematografie. Sú dynamické a rozprávajú rôzne filmové príbehy – od ich technológií, umenia, histórie až po sociálny vplyv. Múzeum akadémie chce ukázať tvorbu či históriu filmov nielen v oslavnej a „trblietavej“ rovine, ale aj v kritickej realite. Snaží sa o to, aby verejnosť spoznala kompletné filmové príbehy a zároveň sa zamyslela nad budúcnosťou priemyslu.

Múzeum vybudované Akadémiou filmových umení a vied

Múzeum vybudované Akadémiou filmových umení a vied (Academy Museum of Motion Pictures) Zdroj:sk.pinterest.com

Dlho očakávaný skvost 

Takmer pred desiatimi rokmi vyšli správy o začatí stavby Akademického múzea filmu. Múzeum má ambíciu stať sa najväčšou inštitúciou v USA zaoberajúcou sa filmovou tvorbou. Budova sa nachádza iba kúsok od LACMA ( Los Angeles County Museum of Art) a Petersonovho automobilového múzea. Múzeum muselo čeliť množstvu prekážok týkajúcich sa financovania a zdržania stavby súvisiaceho s pandémiou. Tieto problémy napokon posunuli dátum otvorenia na 30. september 2021. Svoje brány otvorilo na adrese Wilshire Boulevard v Los Angeles a možné ho je nájsť v bývalom obchodnom dome May Company (novopokrstená budova Saban) otvorenom v roku 1939.

Akadémia získala talianskeho architekta oceneného Pritzkerovou cenouRenza Piana. Starnúcej budove so zlatým valcom na svojej fasáde vdýchol nový život. „Múzeum akadémie nám dáva príležitosť uctiť si minulosť a zároveň vytvoriť budovu pre budúcnosť – v skutočnosti pre možnosť mnohých budúcností. Historická budova Saban je nádherným príkladom štýlu Streamline Moderne, ktorý zachováva spôsob, akým si ľudia predstavovali budúcnosť v roku 1939,“ vyjadril sa Piano.

Na začiatku vymenil 35% z 35000 zlatých mozaikových dlaždíc od pôvodného výrobcu z Talianska. Obnovila sa fasáda pomocou texaského vápenca a dokončili sa série interiérových inovácií, ktoré vytvorili miesto pre obchod, reštauráciu a priestor pre galériu navrhnutú v spolupráci s miestnou firmou WHY Architects.

 

Vo vnútri múzea 

Po vstupe do sedemposchodového múzea sa návštevníci môžu cítiť ako na ceste do budúcnosti, a to najmä vtedy, keď prejdú dvoma vyvýšenými chodníkmi do obrovskej skleneno-betónovej sférickej budovy. V budove nazvanej „Sféra“, ktorá pripomína veľkú snehovú guľu budú premietané divadelné predstavenia. Na vrchole je zakončená priestrannou terasou chránenou zaoblenou sklenenou strechou. Okrem výhľadu na Hollywood Hills sa pýši kupolou s krvavočerveným divadlom, v ktorom sa budú konať veľké filmové projekcie.

Na prvých troch poschodiach návštevník narazí na neobyčajnú šou s názvom „Príbehy kina“, ktorá sleduje vývoj filmu v oblasti réžie, scenáristiky, kinematografie, zvuku, kostýmov a špeciálnych efektov. To všetko je dostupné vďaka rozsiahlej zbierke filmových pamiatok Akadémie. Diváci sa s predstavením stretnú už v sklenenej vitríne vo vstupnej hale, z ktorej prejdú do galérií Wanda a Rolex. Galérie sú na poschodí a ponúkajú pohlcujúci zážitok z Oscarov, kostýmové vitríny a miestnosť venovanú výlučne Čarodejníkovi z krajiny Oz. Program múzea sa bude obmieňať raz do roka.

Maľba kulisy – Národný pamätník Mount Rushmore, ktorý sa objavuje v záverečnom akte snímky Na sever severozápadnou linkou od Alfreda Hitchcocka Zdroj:sk.pinterest.com

Dočasné predstavenia sa konajú na najvyšších poschodiach. Patrí k nim napríklad prvá veľká prehliadka tvorby japonského filmára Hajaoha Mijazakiho. Organizátorom je Studio Ghibli a ponúka viac ako 300 originálnych obrazových dosiek, postáv, backgroundov (zvukových pozadí) a plagátov z Mijazakiho archívov. Program sa dotkne aj slepých miest filmového priemyslu, najmä konceptu rozmanitosti. Projekt Regeneration:Black Cinema 1898-1971 sa sprístupní budúci rok a bude sa zaoberať zakoreneným rasizmom v zábavnom priemysle a históriou vylúčenia.

Jediný zachovaný model žraloka odliaty v pôvodnej forme použitej vo filme Čeľuste (Jaws) Zdroj:www.academymuseum.org

 

„Žijeme v neustále sa meniacej dobe a teraz je viac ako kedykoľvek predtým potrebné naše osobné stretnutie. Aby sme sa mohli podeliť o svoje príbehy, učili sa jeden od druhého a spájali zábavu s potešením. Toto spôsobujú filmy a my sme nadšení, že môžeme otvoriť dynamickú, príjemnú a rozmanitú inštitúciu oddanú tejto forme umenia“, povedal Bill Kramer (riaditeľ a prezident múzea).

 

Zdroje: www.smithsonianmag.com , www.surfacemag.com , www.oscars.org

Pokračujte na ďalší príspevok »