Vesmír

Ruský režisér a herečka natáčajú film vo vesmíre

Rusko vyslalo svoj filmársky tím na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), aby natočili celovečerný film s názvom „Výzva“. Do vesmíru tak 5. októbra odleteli filmový režisér Klim Shipenko, herečka Yulia Peresild a kozmonaut Anton Shkaplerov. Tí sa stali prvým viacčlenným filmovým štábom na ISS. Štart rakety Vo filme, ktorý režíruje Klim Shipenko, si zahrá práve 37-ročná herečka… Prečítať celé

Štart rakety

Vo filme, ktorý režíruje Klim Shipenko, si zahrá práve 37-ročná herečka Yulia Peresild. Na ISS vyniesla filmársky tím vesmírna loď Sojuz MS-19, ktorá štartovala z Bajkonuru v Kazachstane. Štart bol plánovný na 13:55 miestneho času. Vesmírna loď sa pripojila ku stanici asi o tri a pol hodiny neskôr. Ich let sa mierne predĺžil po tom, čo automatický dokovací systém Kurs zlyhal a veliteľ Shkaplerov musel loď pri dokovaní ovládať manuálne.

Sojuz sa ale nakoniec spojil s ISS a jeho posádka sa pripojila k 7 členom posádky Medzinárodnej vesmírnej stanice. Posádka Sojuzu uviedla, že sa cítia dobre a systémy kozmickej lode fungujú normálne. „Poklop je otvorený! Všetko podľa plánu,“ napísal šéf ruskej vesmírnej agentúry Roscosmos Dmitrij Rogozin. Na vesmírnej stanici sa zvítali s veliteľom stanice Thomasom Pesquetom (ESA), 3 astronautmi z NASA, 2 ruskými kozmonautmi a jedným astronautom z Japonskej agentúry JAXA.

Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) na ktorej sa bude film odohrávať [NASA]

Ruský film „Výzva“ sa bude natáčať na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) [NASA]

Film „Výzva“

Peresild a Shipenko majú na stanici natočiť niekoľko scén nového filmu s názvom „Výzva“. Yulia Peresild vo filme hrá kardiochirurgičku, ktorú vyslali na obežnú dráhu, aby zachránila kozmonauta, ktorý potrebuje urgentnú operáciu po zasiahnutí vesmírnym odpadom. Vo filme si zahrajú aj dvaja ruskí kozmonauti, ktorí sa už predtým nachádzali na palube ISS: Oleg Novitskiy, ktorý stvárni zraneného kozmonauta a Peter Dubrov. Nahrávať sa bude v ruskom segmente stanice ISS. Film financuje ruská televízia Channel One a na nakrútenie scén na obežnej dráhe má režisér len 12 dní. Po 12 dňoch na obežnej dráhe, teda presne 17. októbra, by sa ruský režisér aj herečka mali vrátiť späť na Zem spolu s ruským kozmonautom Novitskiym.

Filmový režisér Klim Shipenko, herečka Yulia Peresild a kozmonaut Anton Shkaplerov pred nastúpením do Sojuzu [Roscosmos]

Niektorí sú proti

Rusko sa tak stane celkovo prvou krajinou, ktorá natočila celovečerný film vo vesmíre. Mnohí ale s natáčaním na Medzinárodnej vesmírnej stanici nesúhlasili. Medzi nimi je aj kozmonaut Michail Kornienko, ktorý povedal, že ISS nie je miesto pre hercov, klaunov alebo turistov, ale je to obrovské vesmírne laboratórium, v ktorom by takýto ľudia nemali prekážať profesionálnej práci.

Naopak Rogozin vyslovil očakávanie, že by tento projekt mohol upriamiť pozornosť na ruský vesmírny program a na povolanie kozmonauta. Tiež povedal, že osobne upravil scenár, aby odrážal realitu letov do vesmíru.

Výcvik bol náročný – bola to výzva

Peresild pred letom uznala, že bolo pre ňu náročné zvyknúť si na prísnu disciplínu a požiadavky počas asi štvormesačnej predletovej prípravy, ktorú za náročnú označil aj režisér Shipenko.

Aj Americká vesmírna agentúra NASA minulý rok oznámila, že plánuje na Medzinárodnej vesmírnej stanici natočiť film, v ktorom by mal hlavnú postavu stvárniť americký herec Tom Cruise. Na projekte sa okrem Toma Cruisa podieľa aj režisér Doug Liman a cestu na ISS by im mala zabezpečiť spoločnosť SpaceX.

Zdroje: Reuters, BBC, Associated Press News, The New York Times