Sociálne siete

Telegram získal 70 miliónov nových používateľov po výpadku Facebooku

Komunikačná aplikácia Telegram získala počas výpadku Facebooku v pondelok 4.10. viac ako 70 miliónov nových používateľov. Túto informáciu v utorok poskytol zakladateľ a generálny riaditeľ Telegramu Pavel Durov. Rekordný nárast registrácií a aktívnych používateľov aplikácie zaznamenala spoločnosť po tom, čo existujúci používatelia služieb Facebooku nemohli kvôli asi šesťhodinovému výpadku využívať aplikácie Messenger a WhatsApp. Durov taktiež napísal, že je… Prečítať celé
Vydané 10. októbra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Komunikačná aplikácia Telegram získala počas výpadku Facebooku v pondelok 4.10. viac ako 70 miliónov nových používateľov. Túto informáciu v utorok poskytol zakladateľ a generálny riaditeľ Telegramu Pavel Durov. Rekordný nárast registrácií a aktívnych používateľov aplikácie zaznamenala spoločnosť po tom, čo existujúci používatelia služieb Facebooku nemohli kvôli asi šesťhodinovému výpadku využívať aplikácie Messenger a WhatsApp.

Durov taktiež napísal, že je hrdý na to, ako sa tím Telegramu vyrovnal s touto situáciou, nakoľko Telegram aj napriek obrovskému nárastu používateľov pracoval bezchybne pre väčšinu jeho používateľov. „Niektorí používatelia v Amerike však mohli zaznamenať nižšiu rýchlosť ako obvykle, pretože sa milióny používateľov z týchto kontinentov snažili súčasne prihlásiť do aplikácie Telegram,“ dodal.

Čo je Telegram?

Aplikácia Telegram, vytvorená v roku 2013, je bezplatná cloudová služba, ktorá slúži na okamžitú komunikáciu. Aplikácia je zameraná hlavne na rýchlosť posielania správ, bezpečnosť a súkromie používateľov. Dajú sa v nej posielať textové a multimediálne správy do súkromného alebo skupinového chatu, vykonávať alebo prijímať hlasové hovory aj video hovory a je možné ju používať na viacerých zariadeniach súčasne. Telegram mal začiatkom tohto roka 500 miliónov aktívnych používateľov, pričom nedávno dosiahol viac ako 1 miliardu stiahnutí. Aplikácia mala v pondelok vyskočiť o 55 miest vyššie v rebríčku sťahovaných aplikácií do smartfónov spoločnosti Apple v USA.

Aplikácia Telegram [Telegram]

Aplikácia Telegram [Telegram]

Nie je to prvýkrát, čo Telegram zažil príliv nových používateľov z konkurenčnej aplikácie. V januári napríklad aplikácia uviedla, že zaregistrovala viac ako 25 miliónov nových používateľov, ktorí sa obávali, že po zmene zásad ochrany osobných údajov aplikácie WhatsApp, budú musieť zdieľať svoje údaje s Facebookom. Taktiež aplikácia získala popularitu po tom, čo spoločnosti Twitter a Facebook začali odstraňovať niektoré účty a skupiny, ktoré sa neriadili ich zásadami.

Výpadok služieb spoločnosti Facebook

Výpadok Facebooku nastal v pondelok približne od 17:30 nášho času a postihol služby Facebook, Messenger, WhatsApp, Instagram a Oculus VR. Spoločnosť výpadok potvrdila prostredníctvom sociálnej siete Twitter. Používateľom aplikácií Messenger a WhatsApp neostávalo teda nič iné, ako prejsť k iným aplikáciám na posielanie správ. Služby spoločnosti Facebook boli opäť plne funkčné až od 5.10. okolo 00:20 nášho času.

INZERCIA

Približne šesťhodinový výpadok poškodil samotnú spoločnosť Facebook, jej zakladateľa, akcionárov, a aj mnohé ďalšie firmy, ktoré sa na služby Facebooku spoliehali. Spoločnosť Facebook sa používateľom ospravedlnila a tiež vydala oficiálne oznámenie, v ktorom vysvetľuje dôvod výpadku. Podľa spoločnosti išlo o technické problémy v konfigurácií routerov.

Technici Facebooku neskôr vysvetlil, že výpadok spôsobila chyba pri rutinnej kontrole systémov, ktorá prerušili komunikáciu medzi ich dátovými centrami a tým zastavila všetky služby. To však nebol jediný problém, ku ktorému v danom čase došlo. Z internetu totiž zmizli aj DNS a smerovacie BGP informácie k serverom Facebooku. Podľa Santosha Janardhana, viceprezidenta spoločnosti Facebook pre infraštruktúru, DNS servery spoločnosti zaznamenali stratu pripojenia k chrbticovej sieti Facebooku a prestali ponúkať informácie o BGP smerovaní, ktoré pomáhajú každému počítaču na internete nájsť požadované servery. Servery DNS tak stále fungovali, ale stali sa nedostupnými. Facebook zároveň používateľov ubezpečil, že k úniku osobných údajov počas výpadku nedošlo.

Inzercia

Nový používatelia nielen pre Telegram

Počet nových používateľov stúpol aj aplikácii Signal, ktorá je tak isto konkurentom Telegramu a WhatsAppu. Signal na svojom Twitter účte uviedol, že evidujú „milióny nových používateľov“.

 

 

Zdroje: Reuters, The Guardian, TechCrunch, Facebook Engineering

Pokračujte na ďalší príspevok »