Ajurvédske tipy pre kvalitnejší život a každodennú rutinu: výsledky vidíte už do 5 dní!

Denné cykly a tipy pre každodennú rutinu, bez námahy a odopierania

Denné cykly v ajurvéde sú známe ako Dinacharya

To zahŕňa východ a západ slnka a lunárne hodiny nášho spánkového cyklu.

Naše denné cykly zahŕňajú aj naše zvyčajné činnosti, ako je konzumácia jedla, každodenné cvičenie, hodiny, ktoré trávime prácou a večerné rutiny.

Ajurvédska Dinacharya pozostáva z dvoch denných cyklov: slnečný a mesačný.

Počas týchto dvoch cyklov existujú 4-hodinové obdobia energií vata dosha, pitta dosha a kapha dosha, ktoré sú tiež známe ako ajurvédske telesné typy.

Tieto energie sú s rôznou intenzitou a kombináciami prítomné aj v našom tele.

Preto by ste sa mali vyhýbať činnostiam, ktoré zhoršujú cyklus troch energií.

Prvý cyklus: Od východu do západu slnka (6:00 – 18:00)

6:00 – 10:00 – Kapha
10:00 – 14:00 – Pitta
14:00 – 18:00 – Vata

Druhý cyklus: Západ slnka do východu slnka (18:00 – 6:00)

18:00 – 22:00 – Kapha
22:00 – 2:00 – Pitta
2:00 – 6:00 – Vata

Pre mnohých ľudí, najmä pre tých, ktorí sú v dóše vata a kapha, je udržiavanie pravidelnej a uzemnenej rutiny veľmi výživné a vyrovnávajúce.

Udržiavanie zosúladenej dennej rutiny je mimoriadne užitočné na udržanie zdravého spánku pre všetky tri dóše.

Zapracujte na dodržiavaní dennej rutiny a telo sa vám odmení veľmi rýchlo! Zdroj: purewow.com

Buďte k svojmu telu pozorní a všímajte si ako reaguje

Všímajte si, ako vnímate svoju každodennú rutinu a ako pociťujete výchylky zo zabehnutých režimov.

Snažte sa udržiavať svoju každodennú rutinu konzistentnú aspoň dva týždne a všímajte si, ako sa vaša energia, kvalita spánku, chuť do jedla a trávenie zlepšujú.

Aká by mala byť ranná ajurvédska denná rutina?

Vstávať zavčasu

Prvým dôležitým krokom v ájurvédskej rannej rutine pre vytvorenie denného návyku pre vaše zdravie a pohodu, je skoré vstávanie.

Najlepší čas na vstávanie je hodinu pred východom slnka alebo medzi 4:00 a 6:00 ráno.

Najdôležitejšie však je, aby ste sa zobudili prirodzene pred 6:00 ráno vo fáze Vata.

Využite energiu Vata ráno.

Pred odchodom z postele sa pomodlite alebo meditujte, aby ste okolo seba pritiahli pozitívnu energiu, ktorá sa vám na začiatku dňa obzvlášť zíde.

Horúci začiatok do dňa vás naštartuje a rozbehne energiu v celom tele. Zdroj: healthline.com

Čistenie zvnútra aj zvonku

Vedome si nájdite čas pre seba, aby ste dbali o svoju vnútornú a vonkajšiu očistu, tak aby ste mohli začať deň s čistým štítom.

Ranná sprcha by mala trvať aspoň 10 minút a voda by mala byť teplá, nie studená!

Je dôležité telo najprv zahriať a energiu rozprúdiť, osviežujúcu sprchu a otužujúce rituály si môžete dopriať neskôr v priebehu dňa.

Stav ústnej dutiny je odrazom celkového zdravia človeka, nebráňte sa ani druhému čisteniu zubov, ktoré nasleduje po rannej zubnej hygiene.

Mlganie, známe tiež ako oil pulling, je účinnou metódou detoxikácie ústnej dutiny a zároveň tak celého tela.

Bolo používané už v Ajurvéde a ide o prevaľovanie oleja v ústach po dobu niekoľkých minút.

V Indickej tradícii bolo súčasťou bežného života a zabezpečovalo prirodzenú ústnu hygienu.

Archeologické výskumy dokazujú, že naši predkovia mali zdravé, silné zuby až do neskorého veku.

Pite vodu

Dbajte o pitný režim, ideálna je mierne teplá voda, zabudnite na ľad či iné chladené varianty.

Najmä štart do dňa si zasluhuje dostatok vody pre váš organizmus.

Vyprázdnite črevá a močový mechúr

Zdravé vyprázdňovanie by malo byť neoddeliteľnou súčasťou vašej každodennej rutiny.

Môžete v prípade potreby použiť aj klystír či iné metódy.

Telo treba po noci zbaviť všetkých toxínov a dopriať mu čistý štart do nového dňa, po všetkých stránkach.

Cvičenie ako ranná rutina

V ajurvéde je cvičenie považované za jeden z najdôležitejších aspektov každodenného života.

Každodenné cvičenie zlepšuje krvný obeh, priťahuje pozitívnu energiu a pomáha našim dôležitým bunkovým tkanivám a orgánom prijímať viac kyslíka.

Cvičenie môžete zaradiť do ktorejkoľvek fázy svojho dňa, no ráno by ste si mali dopriať vždy minimálne strečing, ideálne v kombinácií s jógou.

Meditujte

Meditácia vám pomôže sústrediť sa na vaše ciele udržiavaním rovnováhy medzi vašou mysľou, telom a dušou.

Upokojí aj váš nervový systém a budete sa cítiť pokojne a vyrovnane.