Najlepšie tipy na zdravé stravovanie počas cestovania
Cestovanie nás vytrhne z bežnej rutiny, takže udržiavanie zdravých návykov, ako je jedenie a cvičenie, môže byť zložité. Existuje niekoľko dobrých spôsobov, ako sa na cestách pokúsiť vytvoriť zdravú rutinu, a zároveň aj ušetriť na budgete – tu je niekoľko z nich. Najlepšie tipy na zdravé stravovanie počas cestovania #1 Ubytovanie s kuchyňou Toto… Prečítať celé
Cestovanie nás vytrhne z bežnej rutiny, takže udržiavanie zdravých návykov, ako je jedenie a cvičenie, môže byť zložité.
Existuje niekoľko dobrých spôsobov, ako sa na cestách pokúsiť vytvoriť zdravú rutinu, a zároveň aj ušetriť na budgete – tu je niekoľko z nich.
Najlepšie tipy na zdravé stravovanie počas cestovania
#1 Ubytovanie s kuchyňou
Toto je pravdepodobne najdôležitejší tip.
Môžete si tak jedlo pripravovať sami, podľa svojej vlastnej chuti, zvykov, a variť ho presne tak ako vám to vyhovuje.
Máte pod kontrolou potraviny, ktoré konzumujete, tiež ich čerstvosť a proces spracovania až do finále.
Viete si teda dopredu navariť jedlo, ktoré budete konzumovať či už na ubytovaní, alebo si ho zabalíte na výlety so sebou.
Príjemný bonus je, že tak môžete experimentovať s miestnym ovocím a zeleninou.
Najlepšie typy bývania na tento účel sú súkromné nehnuteľnosti, farmy, lokálne ubytovne, či iné miestne typy ubytovania.
#2 Miestne trhy
Jednou z najzaujímavejších vecí bez ohľadu na to, kde sa ocitnete, je nakupovanie na miestnych trhoch a získavanie čerstvých, zdravých a lacných produktov.
Toto je tiež najlepší spôsob, ako zažiť miestnu kultúru prostredníctvom rozruchu a atmosféry trhu.
Ak z nejakého dôvodu neexistujú žiadne trhy alebo je trh zatvorený (častejšie), potom je vašou najlepšou voľbou miestny obchod s potravinami.
Aj keď to nebude také lacné alebo čerstvé, určite to bude lacnejšie a zdravšie ako neustále stravovanie sa v reštauráciach.
#3 Zabaľte si jedlo na cesty
Orechy, ovocie, sušené ovocie, horká čokoláda, hummus, ryžové koláčiky.
To všetko sú skvelé možnosti zdravého občerstvenia, ktoré si môžete kúpiť v obchode s potravinami a môžete si ich vziať so sebou na svoje dobrodružstvá.
Majte ich vždy po ruke a keď vás prepadne hlad, budete perfektne vyzbrojený.
Tiež to znamená, že je menej pravdepodobné, že sa spustíte a odbočíte do lokálneho fastfoodu alebo iného nezdravého lákadla.
#4 Opätovne použiteľná fľaša na vodu
Nákup ekologickej fľaše na vodu (ale aj šálky na kávu) bude šetrnejší k vašej peňaženke, pretože nemusíte neustále kupovať vodu, a tiež k životnému prostrediu, pretože do koša vyhodíte menej plastových fliaš.
Cestovanie môže byť pre naše telo náročné a zostať hydratovaný je kľúčové najmä vtedy, keď veľa chodíte alebo sa ocitnete v teplejšom a vlhkom podnebí.
Je to tiež užitočné, ak pijete alkohol – pivo v Belgicku alebo pohár vína v Taliansku je úplne iný zážitok ako mať ho doma, takže si doprajte voľnosť!:)
Mať potom po ruke čistú vodu, je osviežujúci moment, ktorý sa dá vyvážiť zlatom.
#5 Nebuďte na seba príliš prísny
Veľká časť cestovania je o ochutnávaní miestnej kuchyne a povedzme si úprimne, často to nie je práve najzdravšie.
Takže zjedzte croissant vo Francúzsku, Pastel de Nata v Portugalsku alebo cestoviny v Taliansku– pretože úprimne, kedy to ešte niekedy zažijete priamo od zdroja?
Je to všetko o rovnováhe – všetko s mierou, ako sa hovorí.
Prestaňte označovať niečo za dobré alebo zlé, pretože pocit viny za to, že niečo zjete, je pravdepodobne škodlivejší pre vaše zdravie ako skutočné jedlo.
#6 Zvoľte miestne pouličné jedlo pred franšízami rýchleho občerstvenia
Ak sa potrebujte rýchlo najesť a už niet cesty späť, zvoľte lokálne jedlo streetfoodového typu a vyhnite sa fastdoodovým reťazcom.
Ochutnáte tak miestnu kuchyňu, zažijete niečo nové, spoznáte lokálnych ľudí a zároveň ich tým podporíte.
Buďme úprimní: jesť hummus a mrkvu každý deň nie je vždy to po čom túžite, takže ak si dávate rýchle občerstvenie, vyhýbajte sa prevádzkam ako napríklad Mcdonald’s alebo Burger King.
Získajte čerstvý kúsok pouličnej pizze, ak ste v Taliansku alebo úžasný gyros v Grécku.
Pouličné jedlo nad franšízy, pretože bude zdravšie, lacnejšie a oveľa chutnejšie.
#7 Parkové pikniky
Ak je dobré počasie, skvelou alternatívou je vziať si do parku vlastné jedlo/nápoje.
Nielenže ušetríte peniaze a pravdepodobne sa budete zdravšie stravovať, ale získate aj vitamín D zo slnka a načerpáte tak novú energiu a flow.
Urobte si piknik presne podľa svojej chuti, oceníte aj kontakt s prírodou a voľnosť nekonečného priestoru okolo vás.
#8 Bielkoviny!
Pri výbere potravín a jedálnička dbajte aj na obsah bielkovín – to vás spolu s vlákninou zo zeleniny a ovocia udrží dlhšie sýtymi a tiež zabráni chuti na sladké.
Ak ste na rastlinnej strave, je to obzvlášť dôležité, pretože nedostatok bielkovín môže viesť aj k únave a zníženiu imunitného systému, čo je to posledné, čo by ste na cestách chceli.