Investovanie

Ako funguje trh so zlatom a koľko musíte vložiť, aby vám vynášalo?

O investovaní do zlata sme už počuli všetci, ako to však funguje a má vôbec zmysel?

Pochopiteľne, medzi veľkými investormi sa na drahé kovy – najmä zlato, rozhodne nezabudlo. Stále ide o jeden z najvzácnejších materiálov, ktorého investičná hodnota a z nej plynúce potenciálne výnosy stále rastú. Menší investori, predovšetkým tí začínajúci, však v dnešnej dobe vo väčšine prípadov uprednostnia virtuálne komodity – ako sú kryptomeny alebo akcie firiem.

Napriek tomu, si ľudia k investičnému zlatu cestu nájdu. Keďže získavanie tohto vzácneho kovu je pomerne zložitý proces, odrážalo sa to na jeho cene. Už v minulosti bolo zlato veľmi cenené, využívané predovšetkým ako platidlo a materiál na výrobu šperkov.

Aj v histórii peňažníctva zohralo zlato svoju nenahraditeľnú úlohu. Z náučnej literatúry vieme, že platidlá mali v minulosti rôzne podoby. Od hľúz zeleniny, cez medené alebo iné kovové materiály, sme sa ako spoločnosť dopracovali až k minciam a papierovým peniazom – bankovkám. 

A boli to práve bankovky, ktoré boli ešte do nedávnej minulosti kryté zlatom. To v preklade znamená, že každá vytlačená bankovka, mala hodnotu zodpovedajúcu reálnemu zlatu, uloženému v trezoroch bánk. V prípade potreby by teda bolo možné túto bankovku zameniť sa príslušné množstvo zlata.

Krytie peňažných mien zlatom sa však vplyvom pádu Brettonwoodskeho menového systému skončilo. Tento menový systém bol nahradený novým systémom, ktorého základným princípom, je krytie peňazí zo strany bánk. Môžeme teda povedať, že dnešné peniaze majú formu tzv. depozít a v praxi predstavujú záväzky bánk voči nám – klientom, pričom sú kryté majetkom konkrétnej banky. 

Poďme ale k samotnému zlatu.

INZERCIA

Zlato ako výhodná investícia

Všeobecne je investícia do zlata, pokladaná za rozumné a bezpečné riešenie. Najväčšími odberateľmi tejto komodity „šperkárske dielne“, technologickí giganti a trhy v Ázii – najmä India a Čína. Tu zlato okrem ekonomickej prosperity, zastupuje aj určité funkcie v rámci náboženstiev kultúrnych zvyklostí. 

Chrámy zdobené zlatom – súčasť tradičnej ázijskej kultúry – jedného z najväčších trhov, v rámci dopytu po zlate. | Foto: pexels.com

Spomínanú bezpečnosť zastupuje zlato aj na trhu financií. Je totižto akousi zárukou spoľahlivosti aj v časoch rastúcej miery inflácie či geopolitických vplyvov, ktorých dopady zasahujú práve aj finančné trhyKeďže hodnota zlata je pomerne stabilná, nesie výrazne nižšiu dávku rizika v rámci investovania, ako je to bežne pri iných obchodovaných komoditách, a preto predstavuje aj výborný spôsob na diverzifikáciu majetku. 

Nákupná cena tejto komodity sa odvíja predovšetkým od aktuálneho diania na trhu – najmä dopytu a ponuky. Druhým faktorom, ktorý výraznou mierou vplýva na aktuálnu cenu zlata, je ekonomický vývoj. V prípade existencie predpokladu, na ekonomickú krízu alebo iné výkyvy na finančnom trhu, investori zvyšujú objemy nakúpeného zlata, čo v konečnom dôsledku zvyšuje jeho cenu. 

Ako investovať?

Investícia do zlata je z pohľadu množstva spôsobov investovania veľmi flexibilná. Prvým a klasickým spôsobom, je fyzická kúpa reálneho zlata. Takýto spôsob investície je zväčša vykonávaný prostredníctvom kúpy zlatých mincí, šperkov, ale najmä zlatých tehličiek. K pôvodnej cene takéhoto zlata sa však prirátavajú aj náklady na jeho opracovanie, skladovanie a samozrejme aj sprostredkovanie predaja, čo v konečnom dôsledku navyšuje pôvodnú cenu komodity. 

Nevýhodou takéhoto vlastníctva zlata, je nutnosť jeho vhodného skladovania a otázna je v tomto prípade aj bezpečnosť samotnej komodity, vo vzťahu k možnej krádeži.

„Virtuálne zlato“

Iným spôsobom, v dnešnej dobe pomerne obľúbeným, je investovanie do akcií zlata. To predstavuje investíciu do ťažobných spoločností, špecializujúcich sa na ťažbu zlata, prípadne iných firiem, pracujúcich s týmto vzácnym kovom. Kúpou akcií sa teda stávajte akcionárom takejto spoločnosti a pri stúpajúcom dopyte po zlate, rastú aj vaše príjmy z takejto investície. 

To práve v čase, keď akcie takýchto spoločností rastú, vyznieva ako celkom perspektívna investícia. 

Okrem kryptomien môžete investovať aj do virtuálneho zlata. Či už si však vyberiete jednu alebo druhú komoditu, diverzifikácia majetku vám prinesie rozhodne viac plusov ako mínusov. | Foto: pexels.com

V jednom z minulých článkov, sme sa venovali investícii do ETF (Exchange Traded Fund). A prostredníctvom týchto fondov, môžete investovať aj do zlata. Ak sa rozhodnete pre tento spôsob zaobstarania si zlata, v praxi za vás bude zlato nakupovať fond, ktorého akcionárom ste (ETF so zameraním na zlato, do ktorého ste investovali). Okrem priamej ETF investície do zlata v podobe mincí a tehličiek, môžete ako v predchádzajúcom prípade, investovať do fondu ťažobnej spoločnosti. Tak svoju investíciu zameriate skôr na proces získavania a spracovania zlata, ako na jeho finálne podoby. 

Ďalším a posledným spôsobom, ktorý si v dnešnom článku spomenieme, sú tzv. CFD kontrakty. Investícia týmto spôsobom, je založená na sledovaní aktuálnej ceny obchodovanej komodity – konkrétne zlata. Výnosy z investície v tomto prípade predstavuje rozdiel medzi nákupnou cenou komodity aktuálnou predajnou cenou v čase predaja. Tento spôsob je možné prostredníctvom obchodníka zrealizovať aj s nižšími vstupnými nákladmi a potenciálnym vysokým ziskom, ale naopak aj s hroziacou vysokou finančnou stratou. 

Existuje teda viacero spôsobov, ako do tohto vzácneho kovu investovať. Ak sa pre takúto investíciu rozhodnete, je už len na vás, ktorý spôsob si vyberiete. Môžete však rátať s tým, že investovanie do zlata je správnou cestou, pre diverzifikáciu vašich peňazí a do budúcna sa vám táto investícia odmení, v podobe vysokých výnosov. 

Pokračujte na ďalší príspevok »