Alergie

Jarné alergie – ako s nimi účinne bojovať?

Väčšina ľudí miluje jar. Je to ročné obdobie, v ktorom sa celý svet prebúdza a človek je plný pozitívnej energie z teplého počasia a krásy v prírode. Sú však aj takí, ktorí sa z jari vôbec netešia. Slnko a teplé počasie prinášajú so sebou aj jarné alergie, ktoré sú nepriateľom všetkým alergikom.   Čo je… Prečítať celé
Vydané 11. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Väčšina ľudí miluje jar. Je to ročné obdobie, v ktorom sa celý svet prebúdza a človek je plný pozitívnej energie z teplého počasia a krásy v prírode. Sú však aj takí, ktorí sa z jari vôbec netešia. Slnko a teplé počasie prinášajú so sebou aj jarné alergie, ktoré sú nepriateľom všetkým alergikom.

 

Čo je to alergia?

Alergia je reakcia tela na konkrétne látky. Je to obranný reflex imunitného systému na častice, ktoré sa do tela dostávajú najmä dýchaním alebo jedením. Alergiou trpí príbližne 1. zo 4. osôb. Predovšetkým, sa alergie javia už v rannom detstve, ale nie je výnimkou, že sa určitá alergia prejaví u dopelého človeka po prvý krát, na veci s ktorými bol celý život v kontakte.

Z pohľadu klasickej medicíny, dôvody vzniku alergie nie sú známe. Na druhej strane, prírodná medicína za vznikom alergie vidí problémy s pečeňou a črevami.

Najčastejšie alergénypotraviny, ale aj rôzne živočíchy, insekty a iné látky prírodného charakteru. Na jar, sa najviac stretávame s alergiou na slnko a s alergiou na peľ. V marci a v apríli sa koncentrácia peľu v ovzduší výrazne zvýši a toto pretrváva v máji, v júni a niekedy aj v júli. Pre alergikov je toto obdobie nočnou morou.

Keď telo príde do kontaktu s látkou, ktorá je pre neho navhodná, hneď sa zapína náš imunitný systém ktorý dané častice prepozná ako hrozbu. S nebezpečenstvom sa telo vysporiada tak, že začne lúčiť protilátky, ktoré majú zničiť alergény. To vedie k vypúšťaniu chemikálií do krvotoku, ktoré sa nazývajú histamíny. Histamíny následne, vyvolávajú isté príznaky alergie. Čiže, alergia je odpoveď imunitného systému, alebo jeho boj, s nežiadúcimi látkami v organizme.

 

 

Inzercia

Príznaky alergie

Najčastejšie príznaky jarnej alergie sú:

  • vodnatá nádcha
  • svrbenie a pálenie očí
  • podráždenie pokožky, žihľavka a začervenanie
  • bolesť hlavy v oblasti čela
  • začervenanie oči, slzenie až po zápal spojiviek
  • tlak za očami
  • kýchanie
  • opuch v konkrétnom mieste alergickej reakcii
  • dýchavičnosť
  • kašeľ
  • hnačka
  • nevoľnosť
  • vracanie
  • slabosť
  • únava

 

Okrem týchto, vyššie uvedených, prejavov alergie, treba pripomenúť, že alergická reakcia postihuje celý organizmus. Často prichádza aj k závažnejším príznakom, ako sú: ekzém, bronchiálna astma, opuch respiratórneho systému a nemožnosť dýchania. Jarné alergie majú zväčša miernejší priebeh, čo, ale nie je pravidlom.

Najťažším prejavom alergickej reakcie je anafilaktický šok, ktorý pri oneskorenom lekárskom zásahu, často končí smrťou. Medzi  príznaky anafylaxie patrí strata vedomia, pokles krvného tlaku, dýchavičnosť, rýchly alebo slabý pulz ale aj nevoľnosť a zvracanie. Príznaky zvyčajne zahŕňajú viac ako jeden orgánový systém, napríklad kožu alebo ústa, pľúca, srdce a črevo. Príznaky nastupujú takmer okamžite pri vystaveniu sa alergénu. Pri anafylaxii je potrebné zakročiť ihneď, aby sa zabránilo vážnym, potenciálne život ohrozujúcim komplikáciám.

 

Liečba

Zdravý životný štýl a pevné mentálne zdravie, sú základom pre pekný a úspešný život, v každom zmysle. Proti alergiám sa dá účinne bojovať, posilňovaním imunitného systému a správnou životosprávou. Mylné je si myslieť, že alergie môžu zmiznúť. Nie, nemôžu. To, na čo my môžeme utýkať, je ich priebeh. Zdravým životným štýlom, vieme výrazne zmierniť reakciu nášho organizma na konkrétne alergény.

Keď začnete tušiť, že sa u Vás prejavujú znaky alergie, navrhujeme sledovať tento postup:

  1. Uistite sa, že nejde o prechladnutie alebo virózy a podobné veci.
  2. Ak viete, čo je to na čo ste potenciálne alergickí, minimalizujte kontakt s danou látkou.
  3. Zájdite k lekárovi na alergo-testy.
  4. Ak zistíte, že ste alergickí na peľ, čiže trpíte jarnou alergiou, snažte sa podľa toho organizovať svoje denné aktivity.
  5. Užívajte lieky, ktoré Vám predpísal lekár, presne podľa jeho inštrukcií a hlavne pravidelne.
    Najčastejšie lieky, ktoré sú pri alergiách odporúčané, sú: antihistaminiká (lieky tlmiace alergiu, pretože blokujú účinok histamínu, ktorý spôsobuje všetky nepríjemné prejavy alergickej reakcie), kortikosteroidy, homeopatiká, lokálne pôsobiace krémy a gély, nosné spreje, očné kvapky… Nikdy neberte lieky bez konzultácií so svojím lekárom. Liečba je vždy individuálna a môže ju, presne podľa Vašich potrieb, naordinovať iba lekár!
  6. Lieky užívajte aj niekoľko dní pred tým, ako začne jarná sezóna a opeľovanie rastlín.

 

Imunoterapia

U niektorých ľudí s veľmi závažnými alergiami sa využíva komplexnejšia liečba nazývaná imunoterapia. Pri imunoterapii budete vystavení alergénu riadeným spôsobom po dobu niekoľkých rokov, aby si naň vaše telo zvyklo a nereagovalo naň tak vážne. Imunoterapia vám postupne zvyšuje dávky alergénu, až kým ho vaše telo nezvládne. Liečba môže zmierniť vaše príznaky na dlhšie obdobie ako iné typy alergických liekov. Aj keď výsledky nie sú rovnaké pri každom pacientovi, imunoterapia môže zmierniť príznaky alergie až na niekoľko rokov.

 

Jarné alergie vedia byť veľmi nepríjemné a sťažujú jarné obdobie mnohým ľuďom. S alergiami hlavne treba narábať rozumne a opatrne. Veríme, že si pri správnom postupe, aj alergici môžu naplno užiť krásne jarné dni.

 

Zdroje: alergie.sk, lekar.sk, imunovital.sk, mojalekaren.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.