Investovanie

Technológie a energetické zdroje – investície budúcnosti

  Investície, ktoré si dnes predstavíme, majú v súčasnosti pomerne prudký stúpajúci charakter, a tak sa v prípade pokračovacieho trendu, môžu stať významnými a dobre výnosnými.  V jednom z prechádzajúcich článkov, sme sa pozreli na to, čo stálo za vznikom Wall Street, aké trhy tam pôsobia a ako celé toto finančné svetové centrum funguje. A keďže sa vplyvom… Prečítať celé

 

Investície, ktoré si dnes predstavíme, majú v súčasnosti pomerne prudký stúpajúci charakter, a tak sa v prípade pokračovacieho trendu, môžu stať významnými a dobre výnosnými. 

V jednom z prechádzajúcich článkov, sme sa pozreli na to, čo stálo za vznikom Wall Street, aké trhy tam pôsobia a ako celé toto finančné svetové centrum funguje. A keďže sa vplyvom koronakrízy otvorili investičné možnosti na newyorských burzách aj v online priestore, v dnešnom článku prinášame tipy, na tie z nich, ktoré aktuálne prudko rastú a sú obchodované v rámci NYSE (New York Stock Exchange). 

Keďže väčšie investície do súvisiacich odvetví, predstavujú vysokú mieru rizika pri prípadnom kolapse konkrétneho odvetvia, tieto investičné príležitosti pochádzajú z rôznych sfér, a tak sa potenciálne riziko znižuje.

V dvoch prípadoch ide o ťažobné spoločnosti ťažiace meď, jednou je holdingová finančná spoločnosť a v jednom prípade ide o ťažiarov uránu, resp. energetickú spoločnosť. Tieto spoločnosti vystriedali na vrchole rebríčka známe značky ako Tesla alebo Apple. 

 

Rio Tinto

Jedna z dvoch firiem v rebríčku, zameriavajúca sa na ťažbu medi. Ide o britsko-austrálsku spoločnosť, ktorá sa radí na druhé miesto v rebríčku najväčších ťažobných spoločností sveta. Okrem medi ťaží aj hliník a ďalšie kovy. 

Táto spoločnosť vznikla už v roku 1873 a má celosvetovú pôsobnosť, s hlavným sídlom v Londýne. Súčasná miera jej výnosov na burze, dosahuje hodnotu 15, pričom Rio Tinto platí dividendy v hodnote 5,13% (dividenda je podiel z čistého zisku vyplácaný akcionárom, pozn. red.). Akcie spoločnosti majú stúpajúcu tendenciu už od minulého roka a tento týždeň dosiahli najvyššie hodnoty vôbec, čo predstavuje výborný predpoklad pre budúce investície.

 

Intenzívny rozvoj technológií, zvyšuje dopyt po nerastných surovinách, nevyhnutných pre technologický priemysel. Kľúčovú úlohu dnes zohráva ťažba medi. | Foto: pixabay.com

Freeport McMoRan

Druhou v poradí – takisto firma podnikajúca v oblasti ťažby medi, je Freeport McMoRan. Ide o americkú ťažiarsku spoločnosť  so sídlom v Arizone, ktorá svoje aktivity vykonáva prevažne v Indonézii a Severnej a Južnej Amerike. 

Akcie spoločnosti rastú priamo úmerne s rastúcimi akciami medi. Tejto spoločnosti sa začalo výrazne dariť najmä v súvislosti s rozšírením mikročipov. Keďže tie sa dnes využívajú vo väčšine nových technológií, výrazne stúpa aj dopyt po nich. To pomohlo práve spoločnostiam, ako je Freeport McMoRan, ktoré tak získali do svojho portfólia technologických gigantov – v tomto prípade Apple. 

Súčasná hodnota akcií Freeport McMoRan, je 41,54 USD, s aktuálnym denným rastom vo výške 5,92%.

 

Ally Financial

Ally Financial bola v minulosti skôr známa pod skratkou GMAC – General Motors Acceptance Corporation. Ide o holdingovú spoločnosť sídliacu v Detroite v USA. Ally Financial poskytuje finančné služby – leasingy na vozidlá, online bankovníctvo, poisťovacie služby, hypotekárne úvery a takisto online investovanie.

Prudký rast tejto spoločnosti nastal v poslednom štvrťroku 2020, odkedy kontinuálne rastie. Súčasná hodnota miery výnosov z akcií, sa pohybuje na úrovni 9. Popritom sú akcionárom spoločnosti vyplácané dividendy v objeme 1,44%. Aktuálna hodnota akcií spoločnosti na burze, sa pohybuje v hodnote 52,61 USD, s denným rastom 2,41%.

 

NexGen Energy

Zaujímavú investíciu môže predstavovať kanadská energetická spoločnosť NexGen Energy, sídliaca vo Vancouveri. Táto firma sa zameriava na objavovanie a rozvoj potenciálnych energetických zdrojov budúcnosti. Najväčšiu časť portfólia spoločnosti, však tvorí ťažba uránu. 

Napriek mnohým pochybnostiam, sa jadrová energia profiluje ako jeden z najčistejších energetických zdrojov. | Foto: pixabay.com

NexGen Energy je vlastníkom rozsiahlych plôch kanadskej pôdy (okolo 209 000 hektárov). Intenzívny rozvoj spoločnosti nastal pod vplyvom silnejúceho tlaku na hľadanie ekologických riešení vo všetkých priemysloch. Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena, podporila využívanie už existujúcej nukleárnej infraštruktúry, ktorá sa podľa nich môže stať kľúčovou v naplnení klimatického cieľa. Práve takáto nepriama podpora, pomohla NexGen Energy rásť.

Napriek tomu, sú akcie tejto spoločnosti v porovnaní s ostatnými v článku násobne nižšie. Hodnota jednej akcie sa v súčasnosti pohybuje len na úrovni 5,64 CAD (približne 4,60 USD). Súčasný denný nárast predstavuje až 12,57%, čo je najvyššie číslo, spomedzi všetkých, vyššie spomínaných spoločností.

Súčasný burzový trh teda ponúka mnoho výhodných príležitostí pre investície. V článku sme zhrnuli niektoré z nich, ktoré majú aktuálnu pozitívnu tendenciu rastu, a teda by mohli predstavovať zaujímavú cestu v investovaní, pre niektorých z vás.

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.