Financie

Vznik finančného sveta Wall Street

  Z geografického hľadiska je Wall Street len ďalšou z ulíc New Yorku. Je dlhá 800 metrov, tvorená ôsmimi blokmi budov a leží na Dolnom Manhattane. Čo ju však robí takou špeciálnou? Na tejto pomerne krátkej ulici, nájdete mnoho významných architektonických pamiatok a organizácií, ktoré v nich sídlia. Za všetky môžeme spomenúť Federal Hall – pôvodnú newyorskú radnicu. Okrem toho, tu… Prečítať celé

 

Z geografického hľadiska je Wall Street len ďalšou z ulíc New Yorku. Je dlhá 800 metrov, tvorená ôsmimi blokmi budov a leží na Dolnom Manhattane. Čo ju však robí takou špeciálnou?

Na tejto pomerne krátkej ulici, nájdete mnoho významných architektonických pamiatok a organizácií, ktoré v nich sídlia. Za všetky môžeme spomenúť Federal Hall – pôvodnú newyorskú radnicu. Okrem toho, tu v minulosti sídlil aj trh s otrokmi a iné miesta, dotvárajúce genius loci vtedajšieho New Yorku.

V uliciach New Yorku, nájdete časté prieniky modernej architektúry, s tou z dôb minulých. | Foto: pexels.com

Niet však divu, že sa sem dlhodobo upierajú zraky takmer celého finančného sveta. Ulica je totižto v súčasnosti sídlom dvoch najväčších búrz na svete – The New York Stock Exchange NASDAQ. 

Ako sa však z ulice, na ktorej sa stretávali hlavní predstavitelia New Yorku, stalo centrum svetového obchodu?

 

História Wall Street

Úplné počiatky ulice siahajú do obdobia, kedy táto časť mesta, niesla názov New Amsterdam, čo bolo výsledkom holandskej kolonizácie. Aj ulica mala holandský názov – de Waalstraat – a bola klasickým miestom pulzujúceho newyorského života.

Inzercia

Okrem toho sa s touto ulicou spájajú aj viaceré historické udalosti. Wall Street bola miestom inaugurácie prvého prezidenta Spojených štátov – Georga Washingtona, a takisto bola budova Federal Hall, miestom prijatia listiny práv, známejšej ako Bill of Rights. 

V 20. storočí, sa však ani táto ulica, rovnako ako väčšina New Yorku, nevyhla výstavbe mrakodrapov. Spolu s mrakodrapmi sa začala viac rozvíjať celá oblasť a na Wall Street sa usadilo niekoľko burzových trhov. Postupne ich začalo pribúdať viac a viac a ich vplyv vo svete financií neustále narastal. Dodnes sa práve Wall Street označuje, za hnací motor newyorskej ekonomiky.

 

The New York Stock Exchange (NYSE)

Najväčší spomedzi všetkých burzových trhov sveta, je práve The New York Stock Exchange, prezývaný aj The Big Board. Podľa údajov zverejnených v roku 2018, dosahovala hodnota spoločností, obchodovaných na tejto burze, výšku 30,1 trilióna amerických dolárov (USD). Súčasné štatistiky z februára 2021 ukazujú, že aktuálna hodnota trhu, sa pohybuje na úrovni 25,62 triliónov USD. 

NYSE sídli v hlavnej budove tejto finančnej štvrte – The New York Stock Exchange Building. Vlastníkom tejto burzy, je americká holdingová spoločnosť Intercontinental Exchange. 

Hlavná budova burzy na Wall Street – New York Stock Exchange Building. | Foto: pickfair.com

Počiatky tejto burzy siahajú do roku 1792. Prvotne boli na Wall Street obchodované komodity ako tabak, obilniny a už spomínaní otroci. Neskôr sa ale trh začal vyvíjať a 24 finančných maklérov, položilo základy prvého burzového trhu na Wall Street.

Prvými obchodníkmi na tejto burze, boli vládne organizácie – First Bank of the United States, Bank of New York Bank of North America. V ďalších desaťročiach sa burzové prostredie neustále vyvíjalo a v roku 1864, bola založená nová burza – The Open Board of Stock Brokers – priamy rival NYSE. 

Do fungovania tejto burzy, neraz zasiahli aj nepredvídateľné vonkajšie okolnosti, ktoré paralyzovali fungovanie trhu. Jednou z najsilnejších udalostí, ktorá prinútila prevádzkovateľov uzavrieť NYSE, bola 1. svetová vojna. Krátko po odznení posledných náznakov vojny, bola burza uzatvorená opäť. Príčinou bol bombový útok priamo na Wall Street, ktorý si vyžiadal dovedna až 40 životov. Poslednými udalosťami, ktoré vyvolali zatvorenie burzy, boli hurikán Sandy v roku 2014 a technické problémy burzových systémov, ktoré sa ale nepreukázali ako dôsledok kybernetického útoku, a tak burzu ochromili len na niekoľko hodín.

Obchodovanie na The Big Board, prebieha aj do súčasnosti tradične aukčným spôsobom, výlučne v pracovných dňoch. Otvorenie aj zatvorenie burzy, každý deň oznamuje zvonec. Od roku 2007, umožnila burza prístup na trh aj prostredníctvom vlastného online marketu. Tento spôsob obchodovania na burze, ešte viac posilnila súčasná pandémia COVID-19, vďaka ktorej sa musel celý burzový trh presunúť do online priestoru, čo otvorilo dvere mnohým novým burzovým maklérom.

 

NASDAQ

Druhým najväčším burzovým trhom po NYSE, sídliaci len na skok od Wall Street, je už spomínaný NASDAQ. Názov predstavuje skratku zo slov the Nationa Association of Securities Dealers Automated Quotations. Táto burza sa začala vyvíjať výrazne neskôr ako NYSE, keďže vznikla až v roku 1971. 

Prvotná idea NASDAQ nebola vytvoriť priamy burzový trh. Spočiatku táto burza – prvá elektronická burza na svete – poskytovala výlučne ponukový systém komodít, ktoré sa však priamo cez organizáciu nedali obchodovať.

Budova New Yorskej burzy NASDAQ. | Foto: pinterest.com

Už niekoľko rokov po svojom vzniku, NASDAQ zaradil do svojej ponuky aj možnosť priameho obchodovania. To viedlo k výraznému rastu finančných tokov, realizovaných na tejto burze. Postupne sa burza spojila aj s ďalšími trhmi – napr. London Stock Exchange, z čoho vznikol prvý medzinárodný burzový trh. 

V rámci tejto organizácie je možné obchodovať na troch úrovniach. Prvá je tzv. Capital Market – určený pre spoločnosti, s nižšou úrovňou trhového financovania (obchodovanie akcií, komodít), druhý level je Global Market – 1450 spoločností, spĺňajúcich prísne požiadavky vlády a NASDAQ, v oblasti financií a likvidity. Poslednou, najvyššou úrovňou, je Global Select Market – tvorený 1200 exkluzívnymi partnermi organizácie, ktoré spĺňajú najprísnejšie požiadavky, a zároveň sú najatraktívnejšie pre veľkých investorov. 

Podľa posledných zverejnených štatistík, dosahuje objem obchodovaných komodít na tejto burze, celkovú hodnotu 19,51 trilióna USD. Najbližšie v poradí – tretia najväčšia svetová burza Hong Kong Exchanges, dosahuje v tom istom období len približne tretinu z hodnoty NASDAQ – konkrétne 6,76 trilióna USD. 

 

Ak vás zaujíma téma financie, ďalšie zaujímavosti z tohto sveta, či tipy na to, ako narábať s financiami, môžete si prečítať aj naše články o inflácii tu a tu, tipy na knihy o financiách tu a o technike efektívneho sporenia tu

Pokračujte na ďalší príspevok »