Ekonomická literatúra

Ako na peniaze – knihy, ktoré vám pomôžu zorientovať sa vo svete financií

  Niet divu, že predstava rýchleho zisku a rozprávkového bohatstva je pre ľudí lákavá. A preto majú často tendenciu, podľahnúť týmto až neuveriteľne dobre znejúcim ponukám v online priestore. Avšak, keďže do investovania vkladáme prostredníctvom vlastného kapitálu časť svojho života a cenného času stráveného v práci, je dôležité si každý spôsob zhodnocovania peňazí dôkladne premyslieť…. Prečítať celé

 

Niet divu, že predstava rýchleho zisku a rozprávkového bohatstva je pre ľudí lákavá. A preto majú často tendenciu, podľahnúť týmto až neuveriteľne dobre znejúcim ponukám v online priestore.

Avšak, keďže do investovania vkladáme prostredníctvom vlastného kapitálu časť svojho života a cenného času stráveného v práci, je dôležité si každý spôsob zhodnocovania peňazí dôkladne premyslieť. Za výborný a spoľahlivý zdroj pre akúkoľvek tematickú kategóriu, sú právom považované knihy. Keďže prechádzajú komplikovanejším procesom tvorby ako online príspevky a statusy „úspešných“, spravidla je aj ich výpovedná a kvalitatívna hodnota na výrazne vyššej úrovni.

Práve preto sa v dnešnom článku pozrieme na niektoré z nich, ktoré by Vám mohli pomôcť zorientovať sa v problematike investovania. Či už preferujete e-books alebo tlačené verzie kníh, publikácie sú dostupné v oboch verziách.

Inteligentný investor (2007)

Autor: Benjamin Graham

Inteligentný investor – sprievodca svetom investovania.

Kniha Inteligentný investor, patrí medzi aktuálne bestsellery v oblasti osobných financií a investovania. Jej autorom je britsko-americký ekonóm, profesor a investor Benjamin Graham.

Skúsený investor v nej radí ostatným, súčasným či budúcim investorom, maklérom a investičným poradcom, ako sa vyhnúť základným chybám pri práci s financiami, ale aj aké stratégie pre úspech zvoliť. Warren E. Buffett – jeden z globálnych lídrov v oblasti investícií a financií o knihe povedal, že ide o „zďaleka najlepšiu knihu o investovaní, ktorá kedy bola napísaná.“

Graham sa vo svojom diele zameriava na laické podanie problematiky, aby jeho radám porozumeli aj začínajúci investori. Zároveň však svoje teórie dopĺňa o príklady z praxe – prostredníctvom finančného analytika Jasona Zweiga. Ten pracuje pre finančný časopis „Money“ a Grahamove teórie uplatňuje na praktických príkladoch súčasného trhu.

Kniha bola preložená aj do českého jazyka. Ak teda hľadáte literatúru o tom, ako dosiahnuť úspech v podobe naplnenia svojho finančného cieľa, táto kniha je rozhodne správnou voľbou. Dostupná aj vo formáte e-knihy.

Najbohatší muž v Babylone (2008)

Autor: George S. Clason

Najbohatší muž v Babylone – narábanie s financiami z pohľadu starých národov.

Druhá kniha v našom článku je trochu inou v porovnaní s predchádzajúcou. Autor v rámci diela rozoberá súčasné trendy v sporení, investovaní a osobných financiách, ktoré ale ilustruje na príklade príbehov starých národov.

Kniha teda slúži aj ako akýsi historický náhľad na fungovanie sveta financií. Často sa preto v rámci publikácie môžete stretnúť aj s informáciami, ktoré sú dlhodobo všeobecne známe všetkým, ktorí sa aspoň čiastočne o finančné dianie okolo seba zaujímajú.

V takom prípade si svoje vedomosti aspoň utvrdíte, ale samozrejme sa dopracujete aj k mnohým novým inšpiráciám. Tieto „babylonské podobenstvá,“ ako sú nazývané v samotnej knihe, vám teda môžu uľahčiť cestu k efektívnemu sporeniu, finančnému plánovaniu, či potenciálnemu budúcemu blahobytu.

Text písaný dobre pochopiteľným štýlom, vás prevedie svetom financií a naučí vás vysporiadať sa s problematikou financií ako celku. V knihe nájdete návody na to, ako sa k peniazom dopracovať a aj ako ich následne zhodnocovať.

Toto dielo bolo preložené aj do slovenského a českého jazyka, a takisto je dostupné vo forme e-kníh aj audio kníh.

Zlé peniaze (2015)

Autor: Juraj Karpiš

Zlé peniaze – publikácia slovenského autora Juraja Karpiša, vás prevedie krízou.

Poslednou publikáciou, na ktorú sa pozrieme v dnešnom článku, je kniha s názvom Zlé peniaze, od slovenského ekonóma Juraja Karpiša.

Ten vo svojom populárnom ekonomickom diele rozoberá a vysvetľuje fungovanie súčasného finančného systému; kríz, ktoré sa v ňom odohrávajú; potenciálnym rizikám finančného sveta, ale aj spôsobom, ako si zabezpečiť spokojnosť v živote, napriek vplyvom „zlých peňazí“.

Zameriava sa aj na tematiku fungovania bánk, vývoj medzinárodných mien, aj financovanie veľkých bankových hráčov, za peniaze obyčajných ľudí. A to všetko ako výmenný obchod s politikmi, ktorí majú na oplátku zabezpečené financovanie svojich sľubov.

Táto kniha teda rozoberá dva úplne odlišné svety financiísvet veľkých medzinárodných finančných spoločností a svet osobných financií v rukách bežných ľudí. Vďaka informáciám v nej, si môžete priblížiť pohľady na to, ako narábať s osobnými financiami pre svoj vlastný prospech, ale aj ako v rámci financií pristupovať k poskytovateľom rôznych finančných služieb, a ktorým veciam sa treba vyvarovať.

 

Tento rebríček slúži ako subjektívny nástroj pre inšpiráciu v rámci literatúry týkajúcej sa financií a investovania. Vychádza z aktuálnych bestsellerov kníhkupectiev a recenzií ich čitateľov.  

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.