Vedeli ste, na čo všetko má vplyv hudba, ktorú počúvate?

Hudba ako tá najlepšia droga, ktorú môžete využiť vo svoj prospech!

Prečo si bez vedomého úsilia dokážeme zapamätať viac textov piesní a hudobných melódií, ako úloh na našom zozname povinností?

A prečo v nás piesne zapaľujú také silné emócie?

Všetci máme tú pieseň, ktorá nás dokáže roztancovať, inšpirovať alebo nám pri nej behá mráz po chrbte.

Účinky hudby sú však oveľa hlbšie ako len nálada – hudba prechádza cez naše gény, telo, myšlienky, pocity, zámery a najhlbšie presvedčenia.

V skutočnosti sú korene hudby pevne vryté tak hlboko v našom mozgu, že sa rodíme s vrodeným vnímaním zvuku, výšky, tempa a melódie.

Práve v hĺbke hudobných obvodov nášho mozgu vedci objavujú skutočné účinky hudby na naše životy.

Hudba, srdcové choroby a úzkosť

Hudba podporuje vnútorný tok energie, stav uvoľnenia a pokoja v tele.

Preto nie je žiadnym prekvapením, že hudba sa začleňuje do lekárskych zásahov pri chorobách, ako je ischemická choroba srdca.

Taktiež znižuje úroveň úzkosti, čím zvyšuje rýchlosť a kvalitu zotavenia.

Hudba a vzťahy

Zaujímavým faktom je, že hudba zvyšuje sociálnu súdržnosť a životnú spokojnosť.

Možno ešte dôležitejšie je, že sa ukázalo, že hudba uľahčuje pocity spolupatričnosti, pozitívne pocity vrúcnosti voči ostatným, dôveru, empatiu, spoluprácu a sociálne zručnosti.

Hudba nám pomáha rozvíjať naše priestorové vnímanie, a umožňuje nám rozvoj aj po intelektuálnej stránke. Zdroj: istockphoto.com

Hudba pre komplexné myslenie

Hudba zlepšuje organizované myslenie a tiež rozvíja oblasti mozgu používané na matematiku, jazyk a priestorové uvažovanie.

Pri počúvaní hudby sa rozsvietia oblasti zodpovedné za komplexné myslenie, zároveň tak aj oblasti zodpovedné za stimuláciu potešenia a vzrušenia.

Hudba na mentálnu prípravu

Vzhľadom na to, že hudba stimuluje náš systém odmeňovania a mení náladu, nie je asi žiadnym prekvapením, že sa využíva pri príprave veľkých súťaží, prezentácií a vystúpení.

Hudba pomáha zlepšiť sústredenie, zvýšiť motiváciu, zvládnuť vzrušenie a úzkosť, a zvýšiť energiu.

Podobne ako pomáha hudba interpretom, používa sa aj na vzbudenie vzrušenia v davoch alebo na upokojenie pri divadelných, či iných kultúrnych podujatiach.

Hudba pre náladu

Vo väčšine prípadov je hlavným dôvodom, prečo ľudia počúvajú hudbu, chuť riadiť svoju náladu.

Môže to byť katarzné, mrazivé alebo povznášajúce.

Krása hudby a okamihu spočíva v tom, že jediná pieseň dokáže premeniť obyčajný deň na magický zážitok.

Či už ide o pozitívne alebo negatívne emócie, hudba v nás dokáže umocniť aktuálny zážitok, ale aj naviesť nás na novú nečakanú cestu.

Usmernite a umocnite svoju náladu pomocou hudby, venujte si tak nekonečnú chvíľu sami pre seba. Zdroj: unsplash.com

Hudba a poznanie

Dlho sa tvrdilo, že hudba by mala byť pevnou súčasťou školských osnov.

Na podporu tohto argumentu bolo predložených veľa výskumov, ktoré naznačujú, že hudba zlepšuje emocionálnu gramotnosť a sociálne zručnosti u detí.

Kvantum výskumov tiež preukázalo pozitívny vplyv inštrumentálnej hudby na sluchové a vizuálne vnímanie, a tiež verbálne a neverbálne schopnosti uvažovania.

Zaujímavosťou je, že deti rozvíjajú rytmický pohyb ako reakciu na hudbu, už vo veku piatich mesiacov!

Hudba na vyvolanie pamäte

Aké piesne počúvate na športových podujatiach? Aká pieseň hrala, keď ste mali skvelé rande či oslavu narodenín? Aké piesne boli na vašom obľúbenom mixtape?

Keď k informáciám o zvuku, výške, melódii a harmónii pridáme jazyk a text, pamäť piesne sa posilní.

Čo je naozaj zaujímavé, je účinok, ktorý to má na ľudí s Alzheimerovou chorobou – u mnohých pacientov mala melódia za následok spúšťanie kedysi zabudnutých spomienok.

Hudba na upokojenie a hudba na vzrušenie

Keď počúvame hudbu, náš srdcový tep sa doslova začne synchronizovať s rytmom.

Upokojujúca, jemná melódia má teda silu spomaliť tlkot srdca, zatiaľ čo rýchla, ťažká tanečná alebo rocková hudba ho zrýchľuje.

Zrýchlený srdcový tep môže tiež spôsobiť, že váš mozog zaznamená zvýšenú úzkosť.

Takže zatiaľ čo optimistické tempá môžu zvýšiť príjemné vzrušenie a energiu, majte na pamäti, kedy a ako často počúvate tvrdšie typy skladieb.