Osobnosti

Zomrel Matthew Perry, no Chandler Bing zostáva. Aký bol život hviezdy populárneho sitcomu?

Len nedávno svet obletela správa, že hollywoodsky herec Matthew Perry zomrel v nedeľu 29. októbra vo veku 54 rokov
Vydané 31. októbra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Podľa portálu TMZ hviezdu populárneho sitcomu Priatelia našla polícia vo vírivke v Los Angeles, kde sa zrejme utopil. Na mieste činu sa ale nenašli žiadne drogy. Príčina smrti zatiaľ nie je známa.

Matthew sa preslávil hereckou rolou v situačnej komédii z deväťdesiatych rokov. Nezabudnuteľný seriál Priatelia má desať sérií a 234 epizód. Jeho vtipné, sarkastické a miestami až satirické vystupovanie si získalo srdcia mnohých divákov.

Kto bol Matthew Perry?

Narodil sa 19. augusta 1969 v Plymouthe v Massachusetts. Bol americko-kanadský herec, komik a producent. Päťkrát bol nominovaný na cenu Emmy. Svoju vášeň pre herectvo prejavil už v detstve. Vzorom mu boli rodičia, ktorí sa v tejto branži tiež pohybovali (otec bol herec a matka bola novinárka). Ako desaťročný získal svoju prvú rolu. Na televíznych obrazovkách sa objavil po boku svojho otca v dráme 240-Robert.

Jeho problémy sa začali dávno predtým, ako ho „spoznal svet“. Pochádzal z rozvedenej rodiny, preto sa často cítil ako outsider. Musel dospieť príliš rýchlo. Od piatich rokov cestoval sám lietadlom z Montrealu do Los Angeles, aby videl svojho otca. Alkohol vyskúšal, keď mal štrnásť. Zistil, že lieh „účinne“ potláča negatívne myšlienky a dodáva mu silu. O štyri roky neskôr sa stal alkohol jeho súčasťou. Vyhľadával ho každý deň.

Ešte počas strednej školy sa venoval improvizovanej komédii v LA v Sherman Oaks. Neskôr sa objavil v televíznych seriáloch Second Chanci a Groing pains, vo filme Noc v živote Jimmyho Reardona z roku 1988 a v roku 1991 hosťoval v Beverly Hills, 90210 ako Roger Azarian. Perry získal svoju ďalšiu televíznu hlavnú úlohu v sitcome ABC Home Free.

Zaujímavosťou je, že Matthew Perry spočiatku nevedel, či sa má viac venovať tenisu alebo herectvu. ZDROJ – twitter.com

Pred tým, ako sa Matthew dostal k seriálovej úlohe Chandlera Binga, tak účinkoval v spomínanom sitcome Home Free. Išlo o veľmi podobný formát, ako sú súčasní Priatelia. V seriáli stvárnil postavu lenivého a nezodpovedného novinára. Avšak tento herecký počin sa vo svete neujal. 

Ako dvadsaťštyriročný sa zhostil role Chandlera Binga, ktorá ho definitívne preslávila. Otvorila mu dvere k ďalším príležitostiam či už v televízii alebo kinematografii. Objavil sa tak vo filmoch ako napríklad Fools Rush In, Almost Heroes, Three to Tango, The Whole Nine Yards, The Whole Ten Yards a Serving Sara.

Boj s „démonmi“

Už ako štrnásťročný prepadol alkoholu a drogovej závislosti. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Neboli mu cudzie tabletky ani kokaín. Matthew Perry ale nie je prvou celebritou, ktorá trpela závislosťou od drog či alkoholu. Svoj problém si plne uvedomoval a na odvykacie kúry minul približne deväť miliónov dolárov. Polovicu života strávil v liečebných a rehabilitačných centrách. Aktívne chodil na stretnutia anonymných alkoholikov. Bohužiaľ, v dôsledku nezdravého životného štýlu absolvoval aj štrnásť operácií. Perrymu prasklo hrubé črevo pre nadmerné užívanie opiátov. V kóme bol dva týždne a ďalších päť mesiacov ležal v nemocnici. Lekári mu dávali len dvojpercentnú šancu na život. Minulý rok bol na poslednej operácii. Situáciu komentoval ako vždy s humorom: „Konečne mám brušné svaly tvrdé ako skala, ale nie sú zo zhybov“.

Perry bol presvedčený že ho drogy jedného dňa určite zabijú a je prekvapený že sa tak ešte nestalo, uviedol The Guardian.

„Existujú dva druhy drogovo závislých,“ napísal Perry. „Tí, ktorí chcú ísť hore, a tí, ktorí chcú ísť dole…“

V posledných rokoch Perry často hovoril o tom, aký je hrdý na svoju prácu v oblasti liečenia závislostí. Poukazoval najmä na platformu, kde nabádal ľudí, aby vyhľadali pomoc. V jednu chvíľu sa zdalo, že sa dostal spod rúk alkoholu a drog. Napríklad na stretnutí seriálových Priateľov vyhlásil, že je „čistý“. Povedal, že ak by niekedy ešte skúsil brať drogy, zrejme by jeho telo na ne už nereagovalo.

Volal o pomoc? – „Batman“

Niekedy nie je jednoduché priznať si, že sme svoj boj nezvládli. Zdroj: Instagram

Vo svojej knihe, Priatelia, lásky a jedna hrozná potvora, mal  Matthew údajne písať o tom, že ak bude niekedy hovoriť o Batmanovi, tak niečo nie je v poriadku. Posledné dni na sociálnych sieťach zdieľal príspevky, ktoré odkazovali na túto postavu. Fanúšikovia spozorneli. Mali za to, že ide o netopierí signál na privolanie pomoci.

Tieto špekulácie ale vyvrátili priateľka a kamarát zosnulého herca: „Žiadne podprahové posolstvo“. „Bol jednoducho posadnutý Batmanom, nebolo to volanie o pomoc,“ tvrdí jeho blízky, ktorý ho ako jeden z posledných videl nažive. „V deň, keď zomrel mal mimoriadne dobrú náladu, tešil sa zo života. To, že zomrel, bola nehoda,“ povedala Athenna Crosby.

Počas svojho života dokonca loboval v DC za drogové súdy a presadzoval, aby sa páchateľom drogových trestných činov poskytovala dlhodobá liečba a súdny dohľad namiesto väzenia. V roku 2013 získal ocenenie Champion of Recovery V tom istom roku otvoril aj zariadenie na triezve bývanie s názvom Perry House. Tak veľmi chcel pomáhať ľuďom, no nevedel pomôcť ani sebe. Osudnou sa mu stala nedeľa 29. októbra. Matthew Perry zostane navždy zapísaný v histórii televízie ako Chandler Bing. Jeho charizma a zmysel pre humor prispeli k úspechu seriálu, ktorý si získal kultový status.

Pokračujte na ďalší príspevok »