ŠKOLSTVO
Z Pennsylvánskej univerzity pochádza najviac úspešných absolventov. Ktoré slovenské vysoké školy ponúkajú najkvalitnejšie vzdelanie?
O druhé miesto sa delia Harvardova univerzita a Yaleova univerzita.
Podľa štatistík za najlepšiu slovenskú vysokú školu možno považovať Univerzitu Komenského v Bratislave.
Lenka Šamajová
Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.
Hovorí sa, že vzdelanie je jedna z najvzácnejších vecí, ktorú môžeme získať. Do istej miery je to pravda, nakoľko nám dokáže zaručiť lepší život.
Nie každý však ďakuje za svoj úspech vysokoškolskému vzdelaniu. Príkladom je rebríček najbohatších Američanov Forbes 400. Umiestnilo sa v ňom 15 % miliardárov, ktorí dokázali preraziť aj bez vysokoškolského titulu.
Ako uvádza Fobres, patria k ním napríklad ropný magnát Harold Hamm alebo zakladateľ nábytkárskej spoločnosti Ashley Furniture Ronald Wanek. V ich prípade ide o ľudí, ktorí sa na vysokú školu nikdy nezapísali. Mnohí ďalší ju naopak nedokončili.
Pokiaľ ide o prestížnu univerzitu Harvard, možno nájsť v rebríčku štyri takéto prípady. Ide napríklad o Billa Gatesa či Marka Zuckerberga. Zároveň 20 najvplyvnejších Američanov disponuje len so stredoškolským vzdelaním, pričom zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Vogue International Todd Christopher strednú školu ani nedokončil.
Ďalší členovia rebríčka sú bývalými absolventmi viac ako 150. univerzít celého sveta. Ktoré vysoké školy ponúkajú najlepšie predpoklady na úspešný život?
Profesionáli z Pennsylvánskej univerzity
Za jednu z najúspešnejších vysokých škôl možno považovať Pennsylvánsku univerzitu. Značí o tom počet absolventov, ktorí sa umiestnili medzi najvplyvnejšími obyvateľmi Ameriky.
Medzi nimi možno nájsť napríklad prezidenta a prevádzkového riaditeľa súkromnej kapitálovej spoločnosti Blackstone Jona Graya. Zo svojich skúseností tvrdí, že práve humanitné vzdelanie, ktoré dokončil v roku 1992 s bakalárskymi titulmi z angličtiny a financií, ho pripravilo na kariéru v obchode.
Za úspešných bývalých študentov možno považovať aj najbohatšieho človeka Spojených štátov amerických Elona Maska či Donalda Trumpa. Bývalý prezident USA prestúpil na Pennsylvánsku univerzitu z Fordhamskej univerzity, pričom v roku 1968 získal bakalársky titul z ekonomiky.
Netreba zabúdať ani na štyroch členov rodiny Lauderovcov, ktorí sú známi ako dediči majetku kozmetického giganta Estée Lauder. Ich meno je na pozemku školy známe dodnes, nakoľko sa po nich pomenoval Lauderov inštitút manažmentu a medzinárodných štúdií spolu s Lauder College House.
Deľba Harvardu o druhé miesto s Yaleom
S druhým najväčším počtom absolventov, ktorí sa umiestnili v rebríčku Forbes 400, sa pýši Harvard. O miesto sa delí spolu s Yaleom, ktorý ponúkol kvalitné vzdelanie 11 členom rebríčka.
Za najbohatšieho absolventa Harvardovej univerzity možno považovať majiteľa basketbalového klubu Los Angeles Clippers Steva Ballmera. V minulosti pôsobil ako výkonný riaditeľ spoločnosti Microsoft.
Dôkazom, že treba si ísť za svojimi cieľmi už počas štúdia, je známy investor, zakladateľ a CEO spoločnosti Citadel Ken Griffin. Už v čase, kedy študoval na Harvarde, si kúpil opcie z Home Shopping Network, v dôsledku čoho zarobil niekoľko tisíc dolárov. Zároveň na strechu svojej internátnej izby si nainštaloval satelitnú anténu, ktorá mu pomáhala získavať v reálnom čase kurzy z akcií.
V prípade Yaleovej univerzity sa v rebríčku nachádzajú mená dvoch vplyvných rodín. Prvou z nich je rodina Marsovcov, ktorá vlastní potravinársky gigant Mars Inc. Druhou rodinou sú Bassovci podnikajúci v ropnom priemysle.
Úspechy ostatných univerzít
S úspešnými absolventmi sa môže pýšiť ďalších osem univerzít na území Spojených štátov amerických. Patria k ním Univerzita v Južnej Kalifornii, Stanfordská univerzita, Princetonská univerzita, Kolumbijská univerzita, Cornellova univerzita, Michiganská univerzita, Dartmouth College a Newyorská univerzita.
Navštevovalo ich dokopy 60 študentov, ktorí sa stali súčasťou rebríčka Forbes 400. Mnohí z nich svojej alma materi darovali desiatky či stovky miliónov dolárov.
Príkladom je George Lucas, známy ako tvorca sérií Hviezdne vojny a Indiana Jones. Svoj bakalársky titul z výtvarných umení získal na Univerzite v Južnej Kalifornii. Na základe toho daroval filmovej škole pôsobiacej na danej univerzite 175 miliónov dolárov, čo bol v tom čase najvyšší jednorazový dar v histórii školy.
Výnimku netvorí ani jedna z najbohatších amerických rodín, ktorá štedrý finančný dar v podobe 150 miliónov dolárov venovala Cornellovej univerzite. Jej študentmi boli Samuel Curtis Johnson ml. a Herbert Fisk Johnson, pričom v tradícii pokračovali aj mladší členovia rodiny.
Kde študovať na Slovensku?
V súčasnosti sa vedú viaceré odborné diskusie o úrovni slovenského vysokého školstva. Mnohí mladí ľudia odchádzajú študovať do zahraničia, v dôsledku čoho nám chýbajú absolventi prevažne zdravotníckych odborov.
Portál iFinancie.sk píše, že aj cez výraznú kritiku slovenského školstva sa oplatí na našom území študovať. Slovenské univerzity potenciálnym uchádzačom ponúkajú širokú škálu študijných programov. Výnimku netvoria ani medzinárodné študijné programy v spolupráci so zahraničnými renomovanými školami.
Ktoré vysoké školy na Slovensku ponúkajú najlepšie predispozície na kvalitné vzdelanie? Podľa rebríčka Scimago Institutions Rankings, ktorý sa zrealizoval v roku 2022, máme viacero dobrých univerzít v rámci rôznych regiónov.
Prvú priečku obsadila Univerzita Komenského v Bratislave, ktorá patrí k najstarším vysokým školám v strednej Európe. Študenti si môžu vybrať z rozličných študijných programov zaoberajúcimi sa humanitnými, spoločenskými a prírodnými vedami.
Druhé miesto získala Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Možno ju považovať za jedinú slovenskú vysokú školu zameriavajúcu sa na veterinárnu medicínu, farmáciu a biotechnológie.
Tretia v poradí je škola s úplne odlišným zameraním. Ide o slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre, ktorej súčasťou sú kurzy v oblasti poľnohospodárskych, prírodných a technických vied.
Prvú päticu uzatvárajú Technická univerzita v Košiciach a Žilinská univerzita v Žiline. V prípade prvej možnosti ide o jednu z popredných univerzít pre vedu a techniku v rámci Slovenska. Pokiaľ ide o Žilinskú univerzitu, možno ju považovať za jednu z najväčších v našej krajine. Ponúka široké rozpätie odborov v oblasti technických, ekonomických a prírodných vied.