Očaril vás hodváb? Jeho klinicky overené benefity potešia aj vašu pokožku

História hodvábu ukrytá v legendách  Jeho počiatky sa viažu až do 27. storočia pred naším letopočtom, čo potvrdzuje aj staroveká legenda. Tá hovorí, že cisárovná Leizu si jedného dňa vychutnávala šálku čaju pod morušou, keď jej do čaju spadol zámotok. Akonáhle ho zdvihla, zistila, že ho dokáže rozmotať. Jeho trblietavá krása ju očarila a ovplyvnila… Prečítať celé

História hodvábu ukrytá v legendách 

Jeho počiatky sa viažu až do 27. storočia pred naším letopočtom, čo potvrdzuje aj staroveká legenda. Tá hovorí, že cisárovná Leizu si jedného dňa vychutnávala šálku čaju pod morušou, keď jej do čaju spadol zámotok. Akonáhle ho zdvihla, zistila, že ho dokáže rozmotať. Jeho trblietavá krása ju očarila a ovplyvnila jej budúcu tvorbu. Začala pestovať priadky morušové a vynašla prvý hodvábny tkáčsky stroj a hodvábnictvo ako také.
Nedávne archeologické objavy našli hodvábne vlákna v hroboch starých 8 500 rokov. Je fascinujúce si čo i len pomyslieť, že primitívne ženy a ľudstvo vôbec boli pred 8 500 rokmi priťahované k hodvábu rovnako ako my dnes. Hovorí vám niečo pomenovanie Hodvábna cesta? Táto zázračná látka mala kedysi nad ľuďmi takú moc, že bol zodpovedná za otvorenie obchodných ciest medzi Východom a Západom.

Rovnako šetrné k pokožke je aj oblečenie či obliečky z hodvábu. Zdroj: Pexels.com

Z čoho sa vyrába?

Hodváb je proteínové vlákno (na rozdiel od celulózového vlákna), ktoré najčastejšie pochádza z priadky morušovej zvanej Bombyx Mori, no produkujú ho aj iné druhy.  Všetky proteíny sa skladajú z reťazcov aminokyselín a práve preto je hodváb obľúbený aj v starostlivosti o pleť.

Štruktúra podobná ľudskej koži

Štruktúra hodvábu sa podobá ľudskej koži natoľko, že s hodvábom máme spoločných až 18 aminokyselín. Celkovo ich v tele máme len 20 – to znamená, že 90  percent našich aminokyselín zdieľame s tými, ktoré sa nachádzajú v hodvábe. To môže do istej miery vysvetliť, prečo sme boli priťahovaní a uchvátení hodvábom už v minulom storočí. Na základnej a fyzickej úrovni naše telá inštinktívne vedia, že hodváb je niečo, s čím sa môžeme stotožniť.

Hodváb je vzácny aj pre jeho získavanie, ktoré je závislé jedine od moruší, aj preto je jeho výroba dlhodobým procesom, čo sa odrazí na cene finálneho produktu. Zdroj: Pexels.com

Hodvábny fibroín a jeho účinky

Hodvábne proteínové vlákno sa skladá z dvoch typov bielkovín: Hodvábny fibroín a hodvábny sericín. Každá má prekrývajúce sa, ale odlišné vlastnosti a skladá sa z rôznych aminokyselín. Fibroín tvorí väčšinu hodvábneho proteínu – zvyčajne medzi 72 až 81 percent hmotnosti. Je akýmsi vnútorným jadrom a stavebným kameňom hodvábu. Dodáva mu jeho slávnu substanciu a silu.
A čo jeho účinky? Zlepšuje nielen pružnosť a elasticitu pokožky, no urýchľuje aj jej bunkovú regeneráciu. Inými slovami, urýchľuje proces obnovy a pomáha pri hojení. Napodobňuje prirodzený hydratačný faktor, čím zvyšuje úroveň hydratácie a súčasne znižuje transepidemálnu stratu vody. Svojím antioxidačným pôsobením zasa chráni pleť  pred voľnými radikálmi a starnutím.

Nezabudnime na hodvábny sericín

Tento sekundárny proteín hodvábu tvorí 19 – 28 percent jeho hmotnosti.  Je akýmsi lepidlom, ktoré spája hodvábne vlákna do tvaru kukly. Rovnako pôsobí pri hojení rán a proti starnutiu, zvlhčuje, hydratuje a opravuje pokožku. Vďaka svojej prirodzenej afinite ku keratínu, ktorý je stavebným kameňom našich vlasov a nechtov, ho nájdete aj v prípravkoch na vlasy. Je tiež známy svojou schopnosťou viazať sa na poškodené vlasy a opravovať ich, pričom využíva funkciu „lepidla“ v podstate rovnakým spôsobom ako v kukle. Pre hojace účinky je obľúbený aj v lekárstve. 

Chemické okienko

Všetky bielkoviny sa skladajú z aminokyselín, a hoci sa hodváb skladá až z 18 aminokyselín, 3 z nich si pre seba ukradnú najviac pozornosti. Sú nimi alanín, glycín a serín.
V starostlivosti o pleť je alanín akýmsi kondicionérom a hydratačným prostriedkom, o ktorom je známe, že znižuje stratu epidermálnej vody. Táto aminokyselina je dostatočne malá na to, aby prenikla cez kožnú bariéru. Glycín zasa zlepšuje viditeľné známky starnutia tým, že zvyšuje zadržiavanie vody a stimuluje produkciu kolagénu. Obe zložky nájdeme hlavne v hodvábnom fibroíne. Serín pozostáva z prírodných hydratačných faktorov a keratínu a je známy pre svoje výrazné hydratačné účinky. Pochopiteľne sa nachádza prevažne v hodvábnom sericíne.

Hodváb je namixovaným vitamínovým kokteilom pre pokožku. Zdroj: Pexels.com

10 vedecky dokázaných výhod hodvábnych proteínov pre pokožku

  1. Hodvábne proteíny majú viditeľný účinok na jemné linky a vrany na nohách, a preto majú účinky proti starnutiu.
  2. Hodváb má silné antioxidačné vlastnosti a štúdie ukázali, že je obzvlášť účinný proti znečisteniu.
  3. Zlepšuje vzhľad a pocit na pleti.
  4. Stimuluje produkciu kolagénového proteínu v našom tele, čím zlepšuje elasticitu pokožky. Elasticita pokožky sa s pribúdajúcim vekom znižuje a hodváb pomáha známky starnutia kompenzovať.
  5. Je biokompatibilný s našou pokožkou. 90% našich aminokyselín máme spoločných s hodvábnymi proteínmi. Táto vysoká úroveň afinity znamená, že pokožka naň dobre reaguje.
  6. Zmierňuje škody spôsobené slnkom, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú elasticitu pokožky, úroveň hydratácie a môžu spôsobiť hyperpigmentáciu. Tú spôsobuje nadbytok melanínu.
  7. Podporuje regeneráciu buniek, pomáha s obnovou a rozjasňuje pleť.
  8. Okrem toho, že obsahuje prospešné aminokyseliny, obsahuje aj stopové množstvá medi. Meď má silné antivírusové, antimikrobiálne účinky a účinky proti starnutiu.
  9. Hodváb je hypoalergénny a tolerujú ho aj ľudia s citlivou pokožkou.
  10. Vytvára na pokožke film, ktorý nielen chráni pred znečistením, ale tiež pomáha obnoviť rovnováhu prirodzeného kožného mikrobiómu.

Pokračujte na ďalší príspevok »