Esenciálne oleje v kozmetike. Vyhľadávať ich alebo sa im vyhýbať?

Esenciálne oleje sú v poslednom čase náramným trendom v odvetví starostlivosti o pleť – hlavne ak ide o prírodnú alebo doma vyrobenú kozmetiku. Majú množstvo výhod  i v iných sférach od uspokojenia zmyslov, uvoľnenia od stresu či osvieženie a očistu domova. Niektorí ľudia ich milujú, iní zasa nenávidia. No sú pre našu pokožku bezpečné? Čo… Prečítať celé

Esenciálne oleje sú v poslednom čase náramným trendom v odvetví starostlivosti o pleť – hlavne ak ide o prírodnú alebo doma vyrobenú kozmetiku. Majú množstvo výhod  i v iných sférach od uspokojenia zmyslov, uvoľnenia od stresu či osvieženie a očistu domova. Niektorí ľudia ich milujú, iní zasa nenávidia. No sú pre našu pokožku bezpečné?

Čo sú to esenciálne oleje?

Sú to čisté či vysoko koncentrované oleje získané výhradne z rastlinných extraktov. Najznámejšími sú napríklad levanduľový alebo čajovníkový olej, no v skutočnosti existuje viac ako 300 komerčne dostupných esenciálnych olejov. Možno vie v našich končinách, ale vo svete áno. Nie všetky oleje rastlinného pôvodu sú však nevyhnutne esenciálne oleje. Pojem „esenciálny“ sa vzťahuje na vôňu alebo esenciu extrahovanú z rastliny. Preto oleje ako avokádový olej alebo šípkový olej takto neklasifikujeme. Rozdiel spoznáte jednoducho – ak olej nemá silnú vôňu podobnú aromaterapii, nie je esenciálny.

S produktami s esenciálnymi olejmi sa priam roztrhlo vrece. Pri výbere kozmetiky, ktorá ich obsahuje treba byť obozretní a nakupovať už testované produkty od overených značiek. Zdroj: pexels.com

Aké majú využitie v kozmetickom priemysle?

Esenciálne oleje sa dajú použiť mnohými spôsobmi a nielen lokálne na starostlivosť o pleť. Jedným z najpopulárnejších spôsobov použitia je aromaterapia: ich vdychovanie môže niektorým ľuďom poskytnúť výhody pri problémoch s úzkosťou alebo so spánkom. Bežne sa používajú aj ako prírodné alternatívy k chemickým čistiacim prostriedkom, čo vyznie desivo, no opak je pravdou. Sú jemnejšie a ekologickejšie ako chemické čističe do domácnosti.

Esenciálne oleje a bezpečnosť pre pokožku

Bezpečnosť závisí od samotných esenciálnych olejov a od toho, ako sú formulované do produktu, ktorý si nanášame na tvár. Komplexné a účinné esenciálne oleje, ktoré sú formulované profesionálne a starostlivo, poskytnú pokožke širokú škálu výhod. Oleje však musia byť použité v špecifických koncentráciách a správne namiešané, musia pochádzať zo správnych zdrojov a nesmú byť po dobe použiteľnosti. Keď sa tieto pravidlá nedodržiavajú, práve vtedy môže byť bezpečnosť esenciálnych olejov pre pokožku spochybnená. Dôležitá je koncentrácia a riedenie, čo sú najdôležitejšie faktory pre bezpečné používanie esenciálnych olejov v starostlivosti o pleť.

Milovníčky prírodnej starostlivosti o pleť obľubujú v produktoch ružu a jej extrakty. Zdroj: pexels.com

 

 

Ak sa chystáte aplikovať esenciálny olej lokálne na pokožku, mali by ste ho riediť v nosnom oleji (napríklad kokosovom alebo arganovom), pretože aplikácia esenciálneho oleja v jeho koncentrovaných formách môže spôsobiť výrazné podráždenie a iritáciu pokožky. Koncentrácia by preto mala byť  v rozmedzí od 0,5 percent  do 1 percenta. Problém nastáva vtedy, ak si ich ľudia namiešavajú sami alebo ich nanášajú priamo na pokožku. Uistite sa, že si vyberiete produkty starostlivosti o pleť od renomovanej značky, ktorá zaručuje čistotu a vysokú kvalitu svojich olejov a ktorá spolupracuje s odbornými chemikmi – esenciálne oleje v tejto forme sú pre pokožku bezpečné. No ako všetky látky, môžu byť pre používateľov alergénom alebo ich jednoducho nemusia tolerovať.

Výhody v starostlivosti o pleť

  • Hydratácia a rozjasnenie (divoká mrkva)
  • Upokojujúce (napríklad esenciálne oleje z čajovníka a klinčeka)
  • Protizápalové (levanduľa)
  • Vyvažovanie (fenikel)
  • Obnova (kadidlo a bazalka) + bonusová výhoda – zlepšenie pohody.

Existuje esenciálny olej, ktorý vyhovuje každej vašej nálade. Zmes kadidla, levandule a ylang ylang je vhodná na upokojenie, svieži zázvor a kardamón zasa na oživenie a povzbudenie.

Miešate si esenciálne oleje doma? Môžete si výrazne uškodiť. Výroba pleťového produktu musí prebiehať pod dohľadom odborníkov, hlavne ak máte citlivú pokožku so sklonmi ku začervenaniu a podráždeniu. Zdroj: pexels.com

Možné vedľajšie účinky

Esenciálne oleje by sa nemali konzumovať. Príznaky alergickej reakcie na esenciálne oleje sa môžu líšiť v závislosti od osoby a spôsobu, akým oleje používa. Tu sú najbežnejšie typy alergických reakcií a symptómy každého z nich:

Alergická kontaktná dermatitída a dráždivá kontaktná dermatitída – je ňou červená svrbivá vyrážka, ktorú sprevádza suchá, popraskaná alebo šupinatá pokožka, pľuzgiere alebo hrčky, pocit pálenia či štípania. Alergická kontaktná dermatitída je najčastejšou alergickou reakciou na éterické oleje. Vyskytuje sa, keď sa stanete citlivým na alergén a po následnej expozícii dôjde k reakcii. Dráždivá kontaktná dermatitída sa zasa vyskytuje, keď je vaša pokožka vystavená toxickej alebo dráždivej látke. Vyrážka je zvyčajne bolestivejšia a  zhoršuje sa, čím dlhšie ste látke vystavení. Ak máte dermatitídu súvisiacu s esenciálnym olejom, pravdepodobne nebol dostatočne zriedený v nosnom oleji.

Fototoxické reakcie – Niektoré esenciálne oleje sú fotosenzitívne alebo fototoxické. To znamená, že môžu spôsobiť vážnu reakciu, ak ich nanesiete lokálne a potom vystavíte pokožku slnečnému UV žiareniu. Najčastejšie ich spôsobujú citrusové esenciálne oleje vrátane citrónu, limetky, pomaranča a bergamotu. Sprevádzaju ich príznaky ako začervenanie kože, zmena farby, pálenie, svrbenie či pľuzgiere Ak sa rozhodnete naniesť fotosenzitívny esenciálny olej, nevystavujte pokožku UV žiareniu aspoň 12 hodín.

Podráždenie nosaAk rozptýlite esenciálne oleje vôkol seba a ste alergický, môže mať výtok z nosa alebo budete kýchať. Ak máte astmu, pred difúziou esenciálnych olejov sa poraďte so svojím lekárom.

Podráždenie očí – Kvapnutie do očí alebo náhodný dotyk očí po manipulácii s esenciálnymi olejmi môže mať za následok začervenanie, podráždenie či pálenie očí. 

 

Esenciálne oleje prinášajú ako benefity, tak aj vedľajšie účinky. Zdroj: pexels.com

zdroj: scientiabeauty.com, healthline.com

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.