Čo je to ramadán?

Ramadán je pre moslimov posvätný mesiac pôstu, introspekcie a modlitby. Oslavuje sa ako mesiac, počas ktorého Mohamed dostal prvé zjavenia Koránu, svätej knihy pre moslimov. Pôst je jedným z piatich základných princípov islamu. Každý deň počas ramadánu moslimovia nejedia ani nepijú od úsvitu, do západu slnka. Tiež sa majú vyhýbať nečistým myšlienkam a zlému správaniu…. Prečítať celé
Vydané 18. júna 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Ramadán je pre moslimov posvätný mesiac pôstu, introspekcie a modlitby.

Oslavuje sa ako mesiac, počas ktorého Mohamed dostal prvé zjavenia Koránu, svätej knihy pre moslimov. Pôst je jedným z piatich základných princípov islamu. Každý deň počas ramadánu moslimovia nejedia ani nepijú od úsvitu, do západu slnka. Tiež sa majú vyhýbať nečistým myšlienkam a zlému správaniu.

Koniec ramadánu sa oslavuje trojdňovým sviatkom známym ako Eid al-Fitr, jeden z hlavných sviatkov islamu. Ramadán 2022 sa začína západom slnka v sobotu 2. apríla a končí v pondelok 2. mája večer.

 

Fakty o islame

 

Islam je po kresťanstve druhé najväčšie náboženstvo na svete a má viac ako 1 miliardu nasledovníkov. Islam pochádza z Arábie a rozšíril sa do celého sveta.

Medzi krajiny s najväčšou moslimskou populáciou patria Indonézia, Pakistan, Bangladéš, Nigéria, Egypt, Turecko a Irán.

Moslimovia veria, že okolo roku 610 n. l. Mohamed (asi 570-632), z arabského mesta Mekka, začal dostávať zjavenia od Boha alebo Alaha prostredníctvom anjela Gabriela. Zjavenia boli zhromaždené do 114-kapitolovej svätej knihy známej ako Korán, o ktorej moslimovia veria, že obsahuje presné slová Boha.

Inzercia

Mohamed je podľa moslimov posledným prorokom v rade prorokov vrátane Adama, Abraháma, Mojžiša a Ježiša, ktorých si Boh vybral, aby pôsobili ako poslovia a učili ľudstvo. Moslimovia veria, že existuje jeden vševediaci Boh a ľudia môžu dosiahnuť spásu dodržiavaním jeho prikázaní. V arabčine znamená islam „podriadenie sa“ alebo „odovzdanie sa“ (Bohu).

Séria formálnych aktov uctievania, známych ako päť pilierov islamu, je základom života moslimov. Medzi piliere patrí šaháda (vyhlásenie viery); modlitba (moslimovia sa modlia päťkrát denne); zakát (charitatívne darovanie); pôst a púť (od moslimov sa predpokladá, že aspoň raz za život si urobia výlet alebo „hadždž“ do mesta Mekka v Saudskej Arábii, ak sú fyzicky a finančne schopní).

 

Kedy je ramadán?

Ramadán 2022 začína západom slnka v sobotu 2. apríla a končí v pondelok 2. mája.

Ramadán je deviaty mesiac 12-mesačného islamského kalendára, lunárneho kalendára, ktorý je založený na fázach mesiaca. Lunárny kalendár zaostáva za slnečným kalendárom o 11 dní.

Výsledkom je, že ramadán nezačína každý rok v rovnaký deň a namiesto toho časom prechádza všetkými ročnými obdobiami.

 

Moslimovia vítajú pôstny mesiac ramadán. Zdroj: spravy.pravda.sk

Prečo sa oslavuje ramadán?

Ramadán sa oslavuje ako mesiac, počas ktorého Mohamed dostal od Boha prvé odhalenia toho, čo sa stalo Koránom, svätou knihou pre moslimov.

 

Pravidlá ramadánu

Počas ramadánu sa moslimovia každý deň postia od úsvitu do súmraku. Mali by sa vyhýbať jedeniu, pitiu, fajčeniu a sexuálnej aktivite, ako aj neláskavým alebo nečistým myšlienkam a slovám a nemorálnemu správaniu.

Ramadán je čas na precvičenie sebakontroly a sebareflexie. Pôst je vnímaný ako spôsob, ako očistiť dušu a vcítiť sa do ľudí vo svete, ktorí sú hladní a menej šťastní. Moslimovia chodia do práce a školy, a starajú sa o svoje obvyklé aktivity počas ramadánu – niektorí však tiež čítajú celý Korán, modlia sa špeciálne modlitby a v tomto čase častejšie navštevujú mešity.

Všetci moslimovia, ktorí dosiahli pubertu a sú v dobrom zdravotnom stave, sa musia postiť. Chorí a starí ľudia spolu s cestujúcimi, tehotnými ženami a tými, ktorí dojčia, sú oslobodení, hoci by si mali niekedy v budúcnosti nahradiť zameškané pôstne dni alebo pomôcť nasýtiť chudobných.

Prvé jedlo dňa pred úsvitom počas ramadánu sa nazýva „suhoor“. Každý deň sa pôst preruší jedlom známym ako „iftar“.

 

Eid al-Fitr

Záver ramadánu sa nesie v znamení veľkej oslavy známej ako Eid al-Fitr. Začína sa deň po skončení ramadánu a trvá tri dni.

Eid al-Fitr zahŕňa špeciálne modlitby a jedlá s priateľmi a príbuznými a často sa vymieňajú darčeky.

 

V roku 1996 hostila vtedajšia prvá dáma Hillary Clintonová prvú večeru Eid al-Fitr v Bielom dome. Prezident Bill Clinton pokračoval v tradícii po zvyšok svojho pôsobenia v úrade.

Jeho nástupca, prezident George W. Bush, usporiadal iftar v Bielom dome v roku 2001, a pokračoval vo večeriach každý rok počas dvoch funkčných období pri moci. Prezident Barack Obama ho nasledoval a usporiadal svoju prvú ramadánovú večeru v Bielom dome v auguste 2010. Po jej vynechaní v roku 2017 usporiadal prezident Donald Trump večere iftar na počesť moslimského svätého mesiaca v rokoch 2018 a 2019.

Pokračujte na ďalší príspevok »