Psychológia, úzkostné poruchy

Najväčší problém vysokoškolských študentov: Z čoho majú obavy a úzkostné stavy?

Analýza ČTK priniesla prekvapivé výsledky, ktoré sa týkajú vysokoškolákov.
Mnohí z nich trpia vážnymi úzkosťami z rovnakého dôvodu.

Študenti vysokých škôl majú podľa tejto štúdie najväčšie problémy s vystupovaním na verejnosti, často u nich obavy z neho vyvolávajú úzkostné stavy. Častejšie sú tieto problémy u absolventov gymnázií než odborných stredných škôl a tiež u žien a nebinárnych ľudí ako u mužov. Zistili to vedci z Národného inštitútu SYRI a Masarykovej univerzity v Brne pri analýze verejného prejavu 1745 vysokoškolákov. Podrobné informácie zverejnili v tlačovej správe.

Glossofóbia – strach z verejného vystupovania. Ide o druh sociálnej úzkostnej poruchy, ktorá bráni jednotlivcovi hovoriť pred skupinou ľudí. Okrem potenia, búšenia srdca, sucha v hrdle či kŕčov v žalúdku tak môže nastať trasenie hlasu, prehnané tempo prejavu, časté neukončené vety a v krajnom prípade aj totálny blok. Glosofóbia sa môže u človeka vytvoriť náhle, no môžete ju mať pokojne aj celý život. Spôsobuje okrem iného napríklad aj problém s kariérnym rastom.

Úzkosť z rozprávania na verejnosti patrí medzi najčastejšie úzkosti medzi vysokoškolskými študentmi. Zdroj: unsplash.com

Výskumníkov zaujal aj rozdiel vo výsledkoch absolventov gymnázií a odborných stredných škôl: gymnazisti trpia úzkosťami z verejného vystupovania častejšie.

INZERCIA

„Výsledky sú rozdielne u pohlavia, typu (absolvovanej) strednej školy a úrovne štúdia. Naopak vek, národnosť a odbor štúdia rolu nehrajú. Ženy majú oproti mužom až 1,5-krát vyššie skóre úzkosti z rozprávania ako muži. U nebinárnych osôb je to dokonca dvojnásobok oproti mužom,“ uviedol Tomáš Lintner z Ústavu pedagogických vied Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity a inštitútu SYRI.

Čo je za tým?

Doplnil, že rozdiel medzi obavami u mužov a žien môže byť spôsobený okrem iného všadeprítomným vplyvom spoločenských stereotypov a očakávaní.

„Ženy sa často stretávajú so stereotypmi, ktoré spochybňujú ich kompetenciu, najmä vo verejnej a profesijnej sfére. Toto spoločenské pozadie môže zosilniť tlak a úzkosť spojenú s verejným vystupovaním,“ uviedol Lintner.

Ešte zraniteľnejší sú v tomto ohľade nebinárni ľudia. Pohybujú sa v sociálnom prostredí, ktoré ich rodovú identitu často nechápe.

Výskumníkov zaujal aj rozdiel vo výsledkoch absolventov gymnázií a odborných stredných škôl – bol totiž opačný, ako vedci predpokladali. Gymnazisti trpia úzkosťami z verejného vystupovania častejšie.

„Gymnáziá sa všeobecne viac zameriavajú na výkon, čo študentov zrejme stresuje a odráža sa to potom aj na ich obavách z vystupovania na vysokej škole,“ doplnil výskumník.

Úzkosť z rozprávania na verejnosti patrí medzi najčastejšie úzkosti medzi vysokoškolskými študentmi. Mnoho vysokoškolských kurzov vyžaduje, aby študenti predniesli prejav alebo prezentáciu pred svojimi kolegami.

Zahraničné štúdie dokazujú podobné obavy študentov, v USA zistili vedci, že strach z rozprávania na verejnosti má 61 percent študentov VŠ, prieskum medzi študentmi dvoch britských univerzít zistil u 80 percent študentov úzkosť z ústnych prezentácií.

Ženy majú oproti mužom až 1,5-krát vyššie skóre úzkosti z rozprávania ako muži. Zdroj: unsplash.com

Ako prekonať strach z vystupovania na verejnosti?

Psychológovia a neurovedci tvrdia, že ak zmeníme spôsob, ako premýšľame, zmení sa nielen náš výkon, ale aj to, ako nás bude publikum vnímať.

Nathan a Susanna Furr v knihe Upside of Uncertainty sú presvedčení, že sa to dá zmeniť preformátovaním. Teda zmenou toho, ako sa na konkrétnu udalosť pozeráme. Pomôcť by mohli pozitívne myšlienky, pozrieť sa na situáciu z druhého uhla a vnímať, čo nám daná situácia môže priniesť. Zmena spôsobu myslenia je zručnosť, ktorá sa časom a neustálym opakovaním zlepšuje.

Strach z vystupovania na verejnosti v mnohých prípadoch brzdí rozvoj a kariéru. Základom na prekonanie strachu pri vystupovaní je dobrá príprava reči. Mať dobre premyslenú štruktúru, súbor poznámok a sprievodnú prezentáciu je absolútne nevyhnutné na odvrátenie otrasov.

Pomôžu vám aj tieto rady:

  • Pripravte sa mentálne i fyzicky
  • Zorganizujte sa
  • Sústreďte sa na svoj cieľ
  • Zamerajte sa na dýchanie
  • Zameňte negativitu za pozitivitu
  • Trénujte si svoj prejav
  • Buďte autentický
  • Učte sa zo svojich predchádzajúcich prejavov

Pokračujte na ďalší príspevok »



Auto

Ako dnešné autá spájajú technológie a futuristický dizajn

  • Nové automobilové dizajny, ktoré sa objavili v posledných rokoch, prinášajú revolučné prístupy k estetike a funkčnosti vozidiel. Tieto modely nielen že lákajú svojím vzhľadom, ale aj ukazujú, kam sa automobilový priemysel uberá. Zaujímavé je, že mnohé z týchto áut kombinujú rôzne štýly a technológie, čím vytvárajú jedinečné a inšpirujúce návrhy.
  • Zdroj: Freepik