O kúsok bližšie ku hviezdam. Na „streche sveta“ vznikne pozoruhodné planetárium

Ak radi spájate cestovanie s náučnými aktivitami, máte sa na čo tešiť. Čína sa postará o to, aby o dva roky v Tibete stálo najvyššie položené planetárium na svete. Krajina medzi oblakmi Hlavná základňa pre astronómov a verejné vedecké vzdelávanie bude mať miesto práve v Tibete. Celý región sa označuje za celosvetovo najvyššie obývané územie. Výstižnejšie pomenovanie než „strecha… Prečítať celé
Vydané 18. júna 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Ak radi spájate cestovanie s náučnými aktivitami, máte sa na čo tešiť. Čína sa postará o to, aby o dva roky v Tibete stálo najvyššie položené planetárium na svete.

Krajina medzi oblakmi

Hlavná základňa pre astronómov a verejné vedecké vzdelávanie bude mať miesto práve v Tibete. Celý región sa označuje za celosvetovo najvyššie obývané územie. Výstižnejšie pomenovanie než „strecha sveta“ snáď ani nemohol dostať. Obklopujú ho totiž dve najvyššie pohoria na Zemi  – Mount Everest a K2.

Tibet je so svojou vysokou nadmorskou výškou a jasnou oblohou považovaný za jedno z najlepších miest na svete na pozorovanie nebeských telies. zdroj: unsplash.com

Prví obyvatelia sa v hornatej krajine začali usídľovať približne pred 4000 až 5000 rokmi. Hoci je Tibet autonómnou oblasťou na juhozápade Číny, kultúrne ho ovplyvnil aj Nepál a India. Hlavným prvkom, ktorému sa podriaďujú miestne tradície a zvyky je budhizmus. Takmer každé umelecké dielo sa inšpirovalo rôznymi budhistickými príbehmi a spiritualitou.

Slávnostný ceremoniál oznamujúci zahájenie veľkolepého projektu sa konal v tibetskom hlavnom meste, Lhase. „Hrubá podlahová plocha planetária bude 11 571 metrov štvorcových a architektonický štýl je inšpirovaný meteoritom,“ povedal Wang Junjie, zástupca riaditeľa Oddelenia vedy a techniky Tibetskej autonómnej oblasti.

Čo môžu turisti očakávať?

Práce na unikátnej stavbe sa začali v nedeľu, 12. júna. Očakáva sa, že v roku 2024 bude planetárium otvorené pre verejnosť a navštívi ho viac než 100 000 návštevníkov ročne. Okrem jedinečnej polohy je lákadlom aj metrový optický ďalekohľad. Možno jeho veľkosť neznie zarážajúco, no po umiestnení do tibetského planetária sa stane najväčším refrakčným optickým teleskopom na svete.

Vzdialené galaxie, či planéty – už dávno neplatí, že ich môžu pozorovať iba vybraní výskumníci. zdroj: pexels.com

Refrakčný ďalekohľad je prístroj, ktorý pomocou kombinácie šošoviek vytvára obrazy vzdialených objektov vo vesmíre. Týmto spôsobom dokážu vedci spozorovať a monitorovať napríklad blízkozemské asteroidy.

Inzercia

Projekt teleskopu pod vedením Národného astronomického observatória a Čínskej akadémie vied zahŕňa aj popularizáciu astronomickej vedy. Vedci si prostredníctvom internetu zobrazia obrázky, videá a interaktívne prvky z jedinečnej perspektívy veľkého teleskopu.

Rozvoj predstavivosti sa netýka iba tých najmenších

Fascinácia vesmírom sa počas rokov prejavila aj na technologických inováciách v rámci jeho skúmania. Do kozmu sme vypustili umelé satelity, kráčali po povrchu Mesiaca či založili Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Cesty do vesmíru sa stávajú lukratívnym biznisom, no stále je dostupný hlavne pre „horných desaťtisíc“.

Planetáriá preto tak skoro nestratia na svojom význame. Nie sú iba nástrojom na získavanie astronomických vedomostí na školách, takisto nám pomáhajú pochopiť fungovanie našej planéty. Pozorovanie hviezdnej oblohy a galaxií z pohodlia sedadiel prináša pokoj a vracia kreativitu do zaneprázdnenej mysle.

Najzaujímavejšie svetové hvezdárne

V súčasnosti je po svete rozmiestnených viac ako 3000 planetárií. Kým sa to tibetské stane skutočnosťou, prinášame vám prehľad tých, ktoré sa oplatí navštíviť.

  • Adlerovo planetárium (Chicago) – napriek tomu, že budovu postavili v roku 1930, stále podlieha renováciám a vylepšeniam. Má jedno z technologicky najvyspelejších kupolových dómov na svete a pravidelne usporadúva vzdelávacie výstavy.

 

  • Planetárium Petera Harrisona – londýnsky projekt vznikol v roku 2007 a nachádza sa v areáli Kráľovského observatória. Vonkajšia štruktúra pripomína rozrezaný kužeľ, no vnútri sa nachádza špičková obrazovka, ktorá zobrazí projekcie v 4K rozlíšení.
  • L’Hemisfèric (Valencia) – nádhernú kupolu postavili na vrchole umelého bazéna, ktorý patrí k La Ciutat de les Arts i les Ciències (Mesto umení a vied). Okrem planetária tak môžete navštíviť ďalšie atrakcie v rámci tohto komplexu.
planetárium

Pre nadšencov vedy je Valencia skutočným rajom. Súčasťou stavieb je aj najväčšie akvárium v Európe (L’Oceanogràfic). zdroj: pexels.com

  • Mestské vedecké múzeum (Nagoya) – planetárium je súčasťou japonského múzea od roku 2012. Okrem klasických vesmírnych exponátov sa venuje futuristickým technológiám. Zodpovedá tomu aj zjav inštitúcie – obrovskú kovovú guľu po stranách podopierajú vysoké budovy. Ak prichádzate pešo z prednej strany a ste o pár blokov ďalej, vyzerá to akoby v strede mesta pristála vesmírna loď.
planetárium

Planetárium Nagoya je v súčasnosti druhé najväčšie na svete a ponúka predstavenia pre široké publikum. zdroj: pexels.com

 

  • Šanghajské múzeum astronómie – Čína má očividne s obecným poznaním vesmíru veľké plány. Najväčšie planetárium na svete bolo predstavené minulý rok ako súčasť Šanghajského múzea vedy a techniky. Vyše 58 000 metrov štvorcových jednoznačne pokrýva všetko, čo ste sa o kozme chceli dozvedieť. Systém sférickej projekcie s rozlíšením 8K ponúka nezabudnuteľný zážitok pre každého, kto by chcel mať vesmír na dosah ruky.

Zdroje: www.economictimes.indiatimes.com, www.littleastronomy.com

Zdroj titulnej fotografie: www.unsplash.com

Pokračujte na ďalší príspevok »