Vesmír

Čítanie na 3 min.

Dnes má do vesmíru letieť Jeff Bezos, iba pár dní po úspechu Richarda Bransona (SLEDUJTE NAŽIVO)


Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. 4

Posádku prvého komerčného letu do vesmíru firmy BLUE ORIGIN bude tvoriť Mark Bezos, Jezz Bezos, Oliver Daemen a Wally Funková

 

Dnes o tretej poobede nášho času sa má uskutočniť prvý let Jeffa Bezosa do vesmíru. Respektíve, na jeho okraj. Celá udalosť bude streamovaná a môžete si ju pozrieť priamo u nás na UnitedLife od 13:30 hodiny.

Let má trvať desať minút a uskutočňuje sa iba niekoľko dní po tom, čo sa takýto úspech podaril Richardovi Bransonovi, zakladateľovi spoločnosti Virgin Galactic. Branson vo svojom Tweete z 12. júla 2021 k udalosti napísal, že neexistujú slová, ktoré by opísali ten pocit. Má ísť o sen premenený na realitu:

Na svojom blogu potom napísal: „O tomto okamihu som sníval odmalička, ale nič ma nemohlo pripraviť na pohľad na Zem z vesmíru. Bolo to čarovné.“

 

Dnes sa na rovnaký krok pripravuje Jeff Bezos, najbohatší človek sveta, ktorý svoje bohatstvo nadobudol založením a riadením Amazon.com. Neskôr podporoval vesmírny výskum pod hlavičkou ním založenej spoločnosti Blue Origin. Bezos poletí do výšky asi sto kilometrov, ktorá sa považuje za hranicu medzi vesmírom a zemskou atmosférou. Let potrvá iba niekoľko minút a asi štyri minúty budú pasažieri v stave beztiaže. Na palube budú celkovo štyri osoby. Spoločne s Bezosom aj jeho brat Mark, 82-ročná Wally Funková a 18-ročný Oliver Daemen, prvý platiaci zákazník.

 

Sledujte let naživo od 13:30 nášho času

Aktualizácia: Let sa vydaril úspešne, nosič bezpečne pristál v čase T+7:23 a posádka následne o niekoľko minút neskôr v module na padákoch.

Vesmírna turistika zatiaľ len pre astronomicky bohatých

Virgin Galactic, SpaceX a Blue Origin. To sú tri súkromné firmy, ktoré sú považované za lídrov vo vývoji takzvanej vesmírnej turistiky. Zatiaľ čo SpaceX už v spolupráci s NASA úspešne dokazuje svoje výnimočné schopnosti, Blue Origin a Virgin Galactic majú o niečo slabšie PR, preto v očiach verejnej mienky zaostávajú. Nie je to však pravda, všetky spoločnosti investujú miliardy amerických dolárov do vývoja perspektívneho biznisu, ktorý by v relatívnej dohľadnej dobe mohol posunúť ľudstvo o ďalší skok vpred.

Napriek tomu, že Branson vo svojom blogu píše, že vesmír je pre celé ľudstvo, zatiaľ to nie je celkom pravda. Enormná finančná náročnosť výskumu sa bude v prvých desaťročiach vesmírnej turistiky premietať do vysokých cien za „letenky“ do vesmíru, navyše tieto cesty spravidla potrvajú iba niekoľko minút.

Len pre zaujímavosť, obeh satelitov, Medzinárodnej vesmírnej stanice či vesmírnych teleskopov okolo Zeme trvá iba okolo 90 minút.

 

 

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. 4