Starostlivosť o pleť

Poznáte tajný recept k dlhodobo mladej pleti? Retinol zatočí s každou nedokonalosťou

V puberte vyrážky a o pár rokov vrásky. Naša pleť reaguje na hormonálne výkyvy, zvýšený pobyt na slnku, znečistenie vzduchu ale i na pribúdajúce roky. Tieto procesy sú celkom prirodzené, no dnes už máme možnosti, ako ich ovplyvniť alebo v najlepšom prípade sa im úplne vyhnúť. Dokonalé vyretušované tváre vykúkajúce na nás zo sociálnych sietí a magazínov neprispievajú k pozitívnemu vnímaniu našej… Prečítať celé

V puberte vyrážky a o pár rokov vrásky. Naša pleť reaguje na hormonálne výkyvy, zvýšený pobyt na slnku, znečistenie vzduchu ale i na pribúdajúce roky. Tieto procesy sú celkom prirodzené, no dnes už máme možnosti, ako ich ovplyvniť alebo v najlepšom prípade sa im úplne vyhnúť. Dokonalé vyretušované tváre vykúkajúce na nás zo sociálnych sietí a magazínov neprispievajú k pozitívnemu vnímaniu našej pokožky. O to akútnejšie hľadáme rýchle a účinné riešenie ako dosiahnuť bezchybný vzhľad. Táto cesta je kľukatá a zároveň plná všemožných prekážok. Preto sa pozrieme na jednu z najúčinnejších zbraní na nedokonalosti- RETINOL.

Retinol sa najčastejšie používa vo forme séra v skvaláne, Zdroj: pexels.com

Späť do histórie…

Nedostatok vitamínu A bol už v minulom storočí spájaný so slepotou. Vráťme sa teda až do roku 1912. Frederick Gowland Hopkins objavil v mlieku látky, ktoré neboli ani tuky, bielkoviny či sacharidy. Vo svojich komplikovaných výskumoch zistil, že ide práve o vitamín A. Trvalo až dve desaťročia, pokým vyšla prvá štúdia o použití kyseliny retinovej na liečbu akné – týmto sa stal rok 1943 prelomový. Koncom 50. rokov 20. storočia sa začala kyselina retinová používať ako dermatologická liečba pre pacientov trpiacimi vyrážkami. Nové výskumy postupne prinášali informácie aj o ďalších benefitoch z lokálneho použitia retinoidov. Následne v roku 1983 bola publikovaná štúdia, ktorá potvrdila pozitívne účinky na spomalenie starnutia kože.

Čo sa skrýva pod pojmom retinol?

Retinol je v skutočnosti forma vitamínu A patriaca do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch. Je priam nevyhnutný pre správne fungovanie a zdravie pokožky, no jeho benefity ocení hlavne staršia pleť. Tento derivát vitamínu A patrí pod skupinu nazývajúcu sa retinoidy. Retinoidov je na trhu obrovské množstvo a pre bežného spotrebiteľa sa nákup produktov starostlivosti o pleť razom stáva šialenou výzvou. Aby sme vás hneď na začiatku nezmiatli, objasníme si najskôr túto triedu. Začneme od najsilnejších a najúčinnejších retinoidov, ktoré sú výhradne iba na lekársky predpis – tretinoín a tazarotene. Podávajú sa v rôznych formách a dávkovanie určuje dermatológ. Ďalej poznáme napríklad izotretinoín, adapalene a retinaldehyde. Točí sa vám zo spomínaných názvov hlava? Našťastie sa už dostávame k retinolu a k druhu zvaný retinyl palmitát, ktorý je zároveň aj najmenej koncentrovaný.

Ilustračný obrázok, Zdroj: pexels.com

Vráťme sa teda k retinolu a jeho znamenitým účinkom. Dôležitú úlohu zohráva v boji proti akné i nadmernej hyperpigmentácii spôsobenej slnkom. Tento malý zázrak nielen vyhladzuje povrch pleti, sťahuje póry a zjednocuje tón pokožky, ale jeho používaním sa viditeľne redukujú i jemné linky a vrásky na tvári zvýšením produkcie kolagénu a elastínu. Chcete mať lepšiu farbu pleti? Opäť je riešením práve ospevovaný retinol, ktorý stimuluje tvorbu nových krvných ciev, čím  koža získava navonok zdravší vzhľad. Taktiež obnovuje štruktúru pleti a vyhladzuje drsné miesta. Dokonca funguje i ako jemnejší exfoliant – účinne odstraňuje odumreté kožné bunky. Obdivuhodné.

INZERCIA

No kedy očakávať prvé výsledky?

Po všetkých vyššie uvedených benefitoch vás pravdepodobne v nasledujúcich vetách sklameme. Výrazný efekt nečakajte do týždňa ani do mesiaca. Budete potrebovať značnú dávku trpezlivosti. Proces obnovy pokožky trvá tri až šesť mesiacov pravidelného používania a najviditeľnejšie výsledky sa prejavia podľa štúdií po šiestich až 12 mesiacov. Tento dej vieme urýchliť aj celkovou starostlivosťou o pokožku a zmenou životosprávy.

Ilustračný obrázok, Zdroj: pexels.com

Ako začať s používaním tejto zázračnej látky a na čo nezabúdať?

  1. Opatrne a s najnižšími koncentráciami – Najlepším riešením je zvoliť retinol s koncentráciou 0,1% – 0,2% a po pár mesiacoch dávky zvyšovať. V inom prípade môže pokožku iritovať, preto sa odporúča pár kvapiek zmiešať práve s hydratačným krémom.
  2. Iba večer – táto látka a slnko sú ukrutnými nepriateľmi, preto ho zaradíme do starostlivosti výhradne večer. Zo začiatku jeho používanie obmedzíme na 2 dni v týždni. Akonáhle si naša pleť zvykne na nového kamaráta, môžeme sérum používať každý druhý deň. Nie častejšie. Rovnako sa naša pokožka výraznejšie regeneruje počas spánku, preto je jeho používanie pred spaním účinnejšie.
  3. Vždy použiť SPF počas dňa – z tejto vety sa stáva pri používaní retinoidov priam svätý grál. Chrániť pokožku pred slnkom je obzvlášť nevyhnutné, pretože je citlivejšia na slnko a viac fotosenzitívna.
  4. Nekombinovať s inými aktívnymi látkami – zo začiatku retinol používame výhradne iba s hydratačným krémom, prípadne s upokojujúcim tonikom. V inom prípade môže prísť k podráždeniu pokožky, začervenaniu či štípaniu. Neskôr ho môžeme kombinovať s kyselinou hyalurónovou, ktorá funguje so všetkým alebo tiež s vitamínom B3 – Niaciamidom.

Nezabudnite počas dňa na SPF, Zdroj: pexels.com

zdroje: pcaskin.com, health.harvard.edu, eshop.natureal.sk, hollandandbarrett.com, organicfacts.net

Pokračujte na ďalší príspevok »