ZDRAVIE

Pracovníkom nočných zmien hrozí vyššie riziko vzniku porúch spánku, naznačuje štúdia

Tím vedcov zozbieral údaje o práci a spánku od 37 662 ľudí.
Zameriaval sa na základné kategórie spánkových porúch.
Vydané 23. decembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Zamestnanci pracujúci na nočné zmeny čelia viacerým problémom. Vzhľadom na to, že sú vyťažení do skorých ranných hodín, ich cirkadiánny rytmus tela pracuje inak, než u ľudí pracujúcich na jednu zmenu. V dôsledku toho u nich vzniká riziko nielen duševných, ale aj fyzických ochorení.

Ako sme písali v našom predošlom článku, jeden z negatívnych faktorov sa spája s nepravidelným stravovaním. Nejde len o to, čo a v akom množstve jeme, ale aj o to, v akom čase sa stravujeme. V prípade, že posledné jedlo dňa odkladáme na čoraz neskoršiu hodinu, zahrávame sa s metabolizmom.

Nielenže môžeme pocítiť prírastok na hmotnosti, zároveň prispievame k väčšiemu riziku vzniku chorôb, ako je napríklad cukrovka. V dôsledku toho odborníci apelujú na konzumáciu pokrmov v častiach dňa, kedy sme najviac aktívni.

Dôraz sa kladie aj na nespavosť, ktorá môže vyústiť do porúch spánku. Ako informuje portál ScienceAlert, podľa výsledkov najnovšej štúdie sa problémy vyskytujú približne u 1 z 10 ľudí pracujúcich pravidelne v noci.

Riziko vzniku porúch spánku

Uvedenú problematiku skúmal tím vedcov z Holandska a Belgicka. Zozbieral údaje o práci a spánku od 37 662 jedincov, ktorých rozdelil do skupín na základe ich denného alebo nočného pracovného programu.

nočná práca a poruchy spánku

Viacerí zamestnanci pracujúci v noci čelia poruchám spánku. Zdroj: pexels.com

Prieskum sa zameriaval na základné kategórie porúch spánku – nespavosť, problémy s dýchaním a pohybom súvisiace so spánkom, poruchy cyrkadiánneho rytmu v podobe spánku a bdenia, hypersomniu, známu ako nadmernú dennú ospalosť či parasomniu, ktorá sa vyznačuje s abnormálnymi pohybmi alebo snami.

„Zistili sme, že v porovnaní s prácou na bežné zmeny počas denných hodín je práca v iných typoch zmien spojená s vyšším výskytom neusporiadaného spánku, najmä pri rotácii a pravidelnej nočnej práci,“ vysvetľuje spánková vedkyňa Marike Lancel, pôsobiaca na holandskej univerzite v Groningene.

Inzercia

„Za zmienku stojí, že 51 % ľudí pracujúcich v noci dosiahlo pozitívny výsledok aspoň pre jednu poruchu spánku,“ dodáva.

Ovplyvňujúce faktory

Viac ako štvrtina pracovníkov v nočných zmenách uviedla dve alebo viac porúch spánku. V prípade celkových výsledkov sa počet jedincov s aspoň jedným spánkovým problémom priblížil k hranici 1 z 3.

Počas skúmania sa do úvahy brali aj určité demografické faktory. Problémy so spánkom sa najčastejšie zaznamenali u ženského pohlavia. Naopak, muži zvykli spať menej hodín.

nočná práca a poruchy spánku

Spánkové poruchy postihujú najmä mladých, menej vzdelaných ľudí. Zdroj: pexels.com

Výnimku netvorilo ani vzdelanie. Vyplýva to predovšetkým z toho, že mladí, menej vzdelaní ľudia sú obzvlášť zraniteľní, pokiaľ ide o narušené vzorce spánku a bdenia súvisiace s uvedenými poruchami.

„Vplyv práce na zmeny na spánok je najvýraznejší u mladých dospelých s nižším vzdelaním,“ tvrdí Lancel.

Potreba zjednotenia pracovného času

Do úvahy treba brať aj to, že zistené poznatky neboli vykonané prostredníctvom analýzy spánku vykonanej v laboratóriu. Údaje pochádzajú od ľudí, ktorí reagovali na výzvu v novinách. Zároveň z nich neplynie, že jednotlivé zdravotné problémy priamo súvisia s nočnou prácou. Štatistiky však poukazujú na významný vzťah medzi nimi.

Nepravidelná práca, najmä v noci, sa už v minulosti spájala s viacerými negatívnymi faktormi. Zväčša išlo o zdravotné problémy v podobe cukrovky, rakoviny či depresie.

nočná práca a poruchy spánku

Nočná práca negatívne ovplyvňuje cirkadiánny rytmus tela. Zdroj: pexels.com

V dôsledku toho vedci, ktorí sa podieľali na spomínanej štúdii, apelujú na zamestnávateľov, aby si viac všímali vplyvy na zdravie zamestnancov pracujúcich v noci. Odporúča sa zverejniť efektívne nástroje a rady, ktoré im pomôžu čo najlepšie zvládať prácu na zmeny.

„Všeobecne sa odporúčajú rotačné zmeny, najmä rýchle rotujúce pracovné plány, s čo najkratšou dobou nočnej práce a množstvom dní oddychu medzi nimi, aby ste sa zotavili z nahromadeného deficitu spánku,“ radí výskumný tím vo svojom publikovanom článku.

Nárast problémov so spánkom u Slovákov

Ako uvádzame v našom minulom článku, podľa údajov Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa počas pandémie počet ľudí, ktorým sa predpísali lieky na nespavosť, enormne zvýšil. Poukazujú na to aj štatistiky z roku 2021, kedy lekári predpísali daný druh lieku 85-tisíc poistencom. V predošlom roku išlo o 40-tisíc jedincov.

nočná práca a poruchy spánku

Počet Slovákov s problémami so spánkom rapídne rastie. Zdroj: pexels.com

Najčastejšími konzumenti sú ľudia nad 45 rokov, výnimku však netvoria ani dospievajúci. V roku 2021 sa predpísali takmer 200 deťom do 18 rokov.

Odborníci apelujú, aby pri pretrvávajúcej nespavosti postihnutí jedinci vyhľadali lekársku pomoc. Spánkové laboratórium Univerzitnej nemocnice Bratislava v priebehu roka navštívi 450 ľudí. V 80 % prípadoch ide o mužov vo veku 40 až 60 rokov.

Pokračujte na ďalší príspevok »