Internetom sa šíri nový trend. Je fasting len ​​ďalší výstrelok alebo nový životný štýl?

Každú chvíľu čelíme novému trendu stravovania. Keto, paleo, low-carb diéty a mnohé ďalšie získali veľkú popularitu, nie len vďaka známym osobnostiam. Avšak posledných pár rokov sa do popredia dostáva nový fenomén – takzvaný fasting alebo v slovenčine prerušovaný pôst. Čo je prerušovaný pôst? Väčšina diét sa riadi princípom kalorického deficitu. To znamená, že denne prijímate menej… Prečítať celé
Vydané 19. júna 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Každú chvíľu čelíme novému trendu stravovania. Keto, paleo, low-carb diéty a mnohé ďalšie získali veľkú popularitu, nie len vďaka známym osobnostiam. Avšak posledných pár rokov sa do popredia dostáva nový fenomén – takzvaný fasting alebo v slovenčine prerušovaný pôst.

Čo je prerušovaný pôst?

Väčšina diét sa riadi princípom kalorického deficitu. To znamená, že denne prijímate menej energie z jedla, ako vaše telo spotrebuje pri bežných činnostiach. Prerušovaný pôst je druh stravovacieho modelu, prostrednictvom ktorého docielime zníženie príjmu kalórií.

Niektoré štúdie naznačujú, že prerušovaný pôst môže (ale nemusí) pomôcť znížiť chuť do jedla tým, že upravuje hormonálne hladiny spojené s pocitom sýtosti a hladu

„Jedným zo vzorov, ktorý sa stal trochu populárnym, je takzvaná diéta 5:2,“ hovorí doktor Frank Hu, vedúci katedry výživy na Harvard T.H. Chan School of Public Health.

Pri tejto metóde sa ľudia stravujú päť dní v týždni normálne, ale počas dvoch dní pôstu obmedzia príjem potravy len na 500 až 600 kalórií.

Výhody prerušovaného pôstu

  • Chudnutie

Zaujímavosťou je, že súčasné vedecké dôkazy o zdravotných benefitoch prerušovaného pôstu u ľudí často pochádzajú zo štúdií na zvieratách. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Zámerným vynechávaním jedál dochádza k redukcii kalorického príjmu a následne aj k úbytku hmotnosti. Výskumy potvrdili, že prerušovaný pôst môže skutočne pomôcť znížiť váhu o približne tri až osem percent v priebehu troch až dvadsiatich štyroch týždňov. Priemerná miera úbytku sa pohybuje medzi 0,25 a 0,75 kíl za týždeň.

  • Znížené riziko vzniku cukrovky druhého typu

Keďže pôst vedie k nižšej spotrebe energie, dosiahnutý úbytok hmotnosti môže zlepšiť inzulínovú rezistenciu a hladinu glukózy v krvi. Pôst v podstate robí to, čo väčšina liekov na cukrovku, teda zlepšuje citlivosť na inzulín.

K problematike sa vyjadrila aj odborníčka na diéty Emily Horstman. Tá tvrdí, že jediným pozitívom je zvýšenie povedomia o stravovacích návykoch jednotlivca. Ten, kto sa začne sústrediť na načasovanie svojich jedál, si môže uvedomiť, kde buď zaostáva, alebo konzumuje nadmerne.

Kto by nemal držať prerušovaný pôst?

Ak uvažujete o prerušovanom hladovaní, určite sa o tom porozprávajte so svojím lekárom. Experti sa zhodli na tom, že fasting by nemali dodržiavať tehotné a dojčiace ženy, ktokoľvek mladší ako 18 rokov, osoby s anamnézou poruchy stravovania alebo iných psychických porúch súvisiacich so stravovaním. Taktiež ľudia so zlým zdravotným stavom – najmä cukrovkou.

Nevýhody prerušovaného pôstu

Rovnako ako mnohé diéty, ktoré prišli predtým, tento trend preskakuje vzdelávanie o zdravých potravinách. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Prerušovaný pôst vám nepomôže pochopiť, aké potraviny poskytujú vášmu telu najlepšiu výživu. Tí, ktorí majú nedostatočné informácie o potravinách počas pôstu trpeli fyzickými problémami vrátane prechladnutia, bolesti hlavy, nedostatku energie, zlej nálady a nesústredenosti .

Preto je potrebné sa v tejto oblasti vzdelávať a zistiť, aké jedlá máte zaradiť do „rutiny“. Teda mali by ste si vytvoriť jedálniček na mieru, ktorý bude obsahovať tie správne živiny.

Hladovanie môže zvýšiť hladinu kortizolu (stresového hormónu), ktorý môže vyvolať problémy, ako je škrípanie zubov a bolesť v ústach.

Obmedzená konzumácia

Ako sme už spomenuli, prerušovaný pôst vám pomáha schudnúť tým, že si stanovíte limity (v jedení). Namiesto toho, aby ste sa obmedzovali v tom, čo jete sa obmedzujete v tom, KEDY JETE!

(Najvhodnejšou možnosťou je konzumovať zdravé potraviny)

 

Jeden z najpopulárnejších modelov je „časovo obmedzená konzumácia“. Nie je to také náročné, pretože do tohto limitu sa počíta aj čas strávený v posteli. Základnou myšlienkou je obmedzenie jedla na osem hodín a potom počas nasledujúcich 16 hodín „hladujete“. Ľudia si však často prispôsobujú dĺžku jedenia podľa svojich potrieb, skracujúc alebo predlžujúc ju. Niektorí sa dokonca rozhodnú jesť len jedno jedlo denne. Iní pristupujú k prerušovanému pôstu tak, že držia pôst niekoľko dní v týždni, pričom skonzumujú maximálne 600 kalórií.

Pokračujte na ďalší príspevok »