Najsmrtelnejšie jedy: Hroty loveckých šípok vs. Botulotoxín

Sarín Sarín preslávili útoky šialeného náboženského kultu Aum Shinrikyo na tokijské metro v polovici 90. rokov. Skutočnosť, že úmrtia boli relatívne nízke, neodráža toxicitu tejto nervovo paralytickej látky. Sarín, vyvinutý ako chemická zbraň v druhej svetovej vojne, je smrtiaci organofosfát známy aj ako GB, a je údajne 26-krát smrteľnejší ako kyanid! Je to látka s… Prečítať celé
Vydané 21. júna 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Sarín

Je to látka s veľmi prudkým nástupom – stačí, aby mu bol človek vystavený len niekoľko sekúnd.

Prvými prejavmi po zasiahnutí sú zúženie zreničiek, kŕče a zášklby.

Potom sa začne koža a sliznica sfarbovať do modra až fialova a zasiahnutý človek rýchlo upadá do bezvedomia.

Sarin vdýchnutý do pľúc alebo vstrebaný kožou zabíja ochromením dýchacieho centra centrálneho nervového systému a paralyzovaním svalov okolo pľúc. Následkom je smrť udusením.

Okamžitým účinkom toxínu je strata kontroly nad telesnými funkciami.

Kŕče nasledujú spolu s kómou a smrťou do hodiny.

Sarin vydrží v teréne bez straty toxicity 12–24 hodín.

V súčasnej dobe sa sarin najčastejšie používa ako tzv. binárna munícia.

Je to vlastne chemická zbraň obsahujúca dve oddelené relatívne netoxické chemické látky. Až po zmiešaní (napríklad nárazom alebo odpálením malej rozbušky) sa vytvorí výsledná bojová chemická látka (sarín alebo látka VX).

Práve tento mechanizmus urobil zo sarinu a podobných látok tak obľúbenú zbraň – pre armády sú veľmi bezpečné pri skladovaní, preprave na miesto použitia, aj v bojovej akcii.

Ľudí zasiahnutých nervovým plynom sarínom vo vlakoch centrálneho tokijského metra odvážajú do nemocnice. Zdroj: npr.org

VX

Látka VX je od roku 1993 zakázaná OSN ako zbraň hromadného ničenia.

Nesmie sa vyrábať ani skladovať, smie sa iba skúmať len veľmi malé množstvo za prísnych podmienok.

VX vyvinul Spojené kráľovstvo a považuje sa za najsilnejší nervový jed na Zemi.

Nevyskytuje sa prirodzene, je úplne vyrobený človekom a bol vyvinutý tak, aby zabíjal čo najefektívnejšie.

Vyskytuje sa ako bezfarebná až žltkastá kvapalina bez zápachu.

Preniká do tela cez kožu, oči a dýchacie cesty.

U zasiahnutej osoby najprv vyvoláva nevoľnosť a kašeľ.

Potom ochromuje dýchacie svaly, čo vedie k silným kŕčovitým bolestiam a končí smrťou.

Symptómy sú ako pri saríne, ale VX je silnejší – môžu začať v priebehu niekoľkých sekúnd po expozícii a smrť pravdepodobne nastane v dôsledku zlyhania dýchania.

Šípové žaby

Amazonskí Indiáni sú známi tým, že poťahovali hroty loveckých šípok batrachotoxínovými jedmi z kože určitých druhov žiab.

Batrachotoxín sa zbiera z toxických sekrétov žiab z čeľade Dendrobatidae, hoci ho možno nájsť aj u niektorých chrobákov a vtákov.

Jedovatá šípková žaba je veľká ako koniec palca, no obsahuje dostatok jedu na zabitie 10 mužov!

Z tohto dôvodu si jedovaté šípkové žaby môžu dovoliť byť neuveriteľne jasne sfarbené.

Batrachotoxín je najsilnejší prirodzene sa vyskytujúci neurotoxín, ktorého dávka zodpovedajúca iba 2 zrnkám kuchynskej soli stačí na zabitie dospelého človeka.

Smrť je takmer nevyhnutná a nastáva v priebehu niekoľkých minút.

Krásne a nebezpečné žaby pralesničky. Zdroj: zoom.iprima.cz

Polónium

Prvok polónium je jedom 21. storočia, spája sa so smrťou ruských disidentov a so smrťou palestínskeho vodcu Jásira Arafata.

Je intenzívne toxický pre živé organizmy a ako taký nemá žiadnu známu biologickú úlohu.

Vo svojej najbežnejšej forme, polónium 210, je údajne 250 000-krát toxickejšie ako kyanovodík.

Táto toxicita je rádioaktívnej povahy a je spôsobená uvoľňovaním alfa častíc, ktoré poškodzujú organické tkanivo.

Alfa častice nemôžu preniknúť kožou, ale ak sa polónium požije, vdýchne alebo vstrekne, je smrteľné v najmenších dávkach.

Teoreticky by jeden gram polónia 210 mohol zabiť 10 miliónov ľudí.

Ak vás nezabijú akútne účinky otravy žiarením, pravdepodobne vás zabije nejaká forma rakoviny.

Botulotoxín

Je to vôbec najjedovatejšia látka, ktorú človek pozná.

Odhaduje sa, že jedna čajová lyžička botulotoxínu by stačila na zabitie viac ako 1 miliardy ľudí!

Jeho vražednosť spôsobila, že je tento toxín pre vývojárov zbraní neodolateľný – predpokladá sa, že Saddámova éra Iraku mohla koncentrovať dostatok botulotoxínu na to, aby vyhladili všetkých na Zemi, a to 3-krát.

Toxín je produkovaný baktériou Clostridium botulinum, ktorú možno nájsť na celom svete.

Vo svojej smrteľnej forme sa najčastejšie vyskytuje ako botulizmus.

Botulizmus je život ohrozujúca otrava jedlom obsahujúcim botulotoxín.

Zabraňuje prenosu signálu medzi nervami a svalmi, navonok sa prejavuje ako ochrnutie svalov.

Táto forma otravy jedlom zabila nespočetné množstvo ľudí v priebehu vekov, ale dá sa jej ľahko vyhnúť zohriatím jedla na viac ako 100 stupňov C na minútu.