Skúste ich aj hneď. Bezplatné a free-trial AI služby pre zlepšenie produktivity, písania či generovanie fotiek, videa zvuku

Umelá inteligencia valcuje a prevalcuje celý svet, to je dnes už jasné skoro všetkým, kto s ňou prišiel do kontaktu. Pripravili sme pre vás sumár služieb umelej inteligencie, väčšinou dostupných celkom zadarmo, ktoré vám pomôžu robiť prácu lepšie, rýchlejšie, kreatívnejšie, alebo sa jednoducho s nimi môžete zabaviť. Majte na mysli, že v prípade umelej inteligencie má zmysel skúšať, objavovať a hrať sa, pretože takto môžete nájsť práve to, čo vám výrazne pomôže v bežnom živote.
  • Umelá inteligencia valcuje a prevalcuje celý svet, to je dnes už jasné skoro každému, kto s ňou prišiel do kontaktu.
  • V čom ale spočíva tá sila umelej inteligencie?
  • Pripravili sme pre vás sumár služieb umelej inteligencie, väčšinou dostupných celkom zadarmo, ktoré vám pomôžu robiť prácu lepšie, rýchlejšie, kreatívnejšie, alebo sa jednoducho s nimi môžete zabaviť.
  • V prípade umelej inteligencie má zmysel skúšať, objavovať a hrať sa, pretože takto môžete nájsť práve to, čo vám výrazne pomôže v bežnom živote.

 

V roku 2021 sme písali o tom, že umelej inteligencii sa predpovedá masívna expanzia a popularizácia. Ukázalo sa, že tieto očakávania od Analytics Week boli pravdivé, pretože to, čoho sme svedkami v uplynulom období, jednoducho nemá obdobu.

Azda nikto nečakal, že sa tieto technológie sprístupnia fakticky pre každého, kto má aspoň podpriemerné zariadenie schopné pripojiť sa na internet. Zrazu si ľudia môžu nielen písať s chatbotmi a napĺňať si tak čas, ktorý by sa inak nudili, ale aj tieto technológie prakticky využívať vo svoj prospech: v škole, pri organizácii svojho času, pri varení, pri práci.

Ako programátor žasnem nad schopnosťami ChatGPT-3.5, že rozumie programovacím jazykom, ako PHP či javascript, dokonca na písomnú otázku odpovedať vecne, zmysluplne a funkčne. Niekedy riešenie nefunguje, napriek tomu považujem súčasnú podobu AI za čosi mimoriadne. A inovácie, ktoré prinesie ChatGPT-4, sú opäť veľkým technologickým skokom vpred.

Musíme si však ujasniť jednu dôležitú vec. Napriek tomu, že sa teraz všade hovorí o umelej inteligencii (AI, artificial intelligence), v skutočnosti mnohí špecialisti tieto technológie ešte za umelú inteligenciu nepovažujú. Aby ju tak akceptovali, musela by nielen úspešne prejsť Turingovým testom (čo už dokáže), ale aj nadobudnúť vedomie o svojej existencii a uvedomovať si ju. Či to tak je alebo bude, však nie je vôbec jednoduché zodpovedať, pretože to len môže veľmi presvedčivo predstierať. Vhodnejšie by bolo preto hovoriť o technológii strojového účenia (machine learning). V kontexte tohto príspevku však môžeme ďalej písať o umelej inteligencii, AI.

 

Umelá inteligencia na TEXT

  • POE.COM – platforma, ktorá združuje viacero rôznych AI botov, vrátane známeho ChatGPT vo verziách 3.5 Turbo a 4. Umožňuje tiež tvorbu vlastných botov, ktoré budú komunikovať alebo ponúkať iba také výsledky, ktoré sami nastavíte. Napríklad niektorí boti umožňujú napísanie podrobného pokynu (promptu) pre obrázkové AI, aby bol výsledok pekný. Iní boti zasa dokážu previesť neformálnu reč do formálneho štýlu, a tak ďalej.
  • BING AI – Internetový vyhľadávač, ako Google, len postavený na umelej inteligencii. Má svoje výhody v tom, že dokáže jednoznačne odpovedať na vašu otázku, ak k nej nájde relevantné zdroje so zhodnými informáciami. Problém je, že nemusí fungovať vždy správne. Keď sa napríklad spýtate, či je práve v produkcii nový film o Jamesovi Bondovi, odpovie vám, že áno, ide však o výsledky z roku 2020 týkajúce sa snímky No Time to Die.
  • SIMPLIFIED – Komplexná platforma na rôzne textové zadania, ktorá obsahuje aj nástroje pre využitie pri správe sociálnych sietí, tvorbe online reklám, ďalej obsahuje rôzne pomôcky užitočné pri písaní textov a podobne.
  • VONDY.COM – Podobne ako Simplified, aj Vondy obsahuje množstvo jednotlivých služieb/funkcií pre široké spektrum potrieb. Niektorí boti sa sústreďujú na spracovávanie programátorských zadaní v Javascripte, PHP, CSS a ďalších programovacích jazykoch, iné sú orientované na prácu s YouTube a podobne.

Umelá inteligencia na FOTKY

Bing Images Creator

Inzercia
  • BING IMAGE CREATOR – Veľmi jednoduché prostredie pre výrobu fotografií na základe textových pokynov. Bing AI Image Creator funguje rýchlo a zadarmo, hoci v nižšej kvalite. Kto chce viac, tomu Bing umožňuje využívať výhody nad rámec štandardnej používateľskej skúsenosti. Na prvé zoznamovanie sa s technológiou odporúčam.

 

Dreamlike Art

  • DREAMLIKE.ART – Fantastická AI platforma pre generovanie obrázkového obsahu na základe textových aj obrazových zadaní. Po registrácii dostanete kredit, ktorý vám vystačí na asi 15 obrázkov, potom máte možnosť buď sa zaregistrovať nanovo, alebo radšej zaplatiť malý poplatok za dobitie kreditu. Schopnosti tejto platformy sú jednoducho skvostné, navyše umožňuje vybrať si z viacerých AI modelov, ktoré sa o tvorbu fotiek starajú. Zvlášť model Dreamlike Photoreal 2.0 vytvára doslova hyperrealistické fotografie. Na výber sú aj také modely, ktoré tvoria kreslené obrázky a podporujú rôzne iné umelecké štýly.

  • DALL-E 2 – DALL-E stál na začiatku celého tohto boomu s umelou inteligenciou, ktorá vytvára fotky na počkanie. Priznám sa, že som sa s ňou veľa nehral, zadal som do nej iba jeden príkaz, ktorý som použil aj v ostatných dvoch: photograph of james bond standing in light gray suit, stading facing to the wall, old style architecture of Italy, Sicilia, round glasses, hands in pockets. Výsledky sú pôsobivé, avšak nedosahujú kvalít, ako napr. vyššie zmienený AI model Dreamlike Photoreal 2.0.  Problémom sú najmä tváre a ruky osôb.
  • STABLE DIFFUSION (STABILITY.AI) – Momentálne veľmi populárny generátor, ktorý ponúka kreditový systém a niekoľko kreditov po registrácii zadarmo. Prostredníctvom rozhrania DreamStudio môžete vybrať z viacerých AI modelov vytvárajúcich obrázky.
  • MIDJOURNEY – Pravdepodobne najlepší AI model pre generovanie fotografií, avšak momentálne sú kapacity tejto služby plno vyťažené, neprešiel som ani registráciou. Pre predstavu, čo MidJourney dokáže, sa pozrite na tento instagramový hashtag #midjourney

Umelá inteligencia na VIDEO A VIDEO

  • RUNWAY – Ak ste videli tie hrôzostrašné videá, kde Donald Trump a Joe Biden jedia špagety, vedzte, že boli vytvorené práve na platformách, akou je aj Runway. Mutlimodálny AI systém schopný generovať video s textom, fotkami alebo krátkymi videoklipmi. Môžete videá strihať, upravovať ich štýl, prípadne zadávať príkazy na tvorbu vlastných videí, odstraňovať z videí pozadie, a tak ďalej. Stojí za vyskúšanie, ak pracujete s videom.
  • FLIKI – Prevod textu na reč aj v slovenčine. Ak používate vo svojich videách voiceover a neustále zháňate ľudí s dobrým hlasom, aby vám prečítali texty, táto aplikácia bude pre vás totálnym game-changerom. Služba dokáže načítať texty do reči, pričom naozaj pôsobí hodnoverne. Čo je fantastické, je podpora slovenčiny – a nie len taká na oko, slovenský hlas znie uveriteľne, príjemne a dá sa využiť hneď. Pri bezplatnom konte máte k dispozícii 5 minút hovoreného textu mesačne, za menšie poplatky môžete získať prístup k väčšej dĺžke reči aj k ďalším hlasom.
  • Microsoft Azure Text to Speech (netestoval som)

Umelá inteligencia na 3D


Umelá inteligencia na PROGRAMOVANIE


Verím, že vám tento zoznam pomôže v objavovaní možností, ktoré prinášajú technológie strojového učenia a umelej inteligencie – som presvedčený, že v takmer každej profesii a v každom štúdiu môžu byť tieto služby užitočné, len je potrebné naučiť sa s nimi pracovať a nenechať sa odradiť prvotnými neúspechmi.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »