nenechaj sa ním ovládať

5 tipov, ako efektívne pracovať so strachom

Tento neviditeľný nepriateľ má rôzne podoby, ktoré v nás zanechávajú badateľné stopy. Je ako nočná mora, z ktorej sa nakoniec zobudíme, no jej negatívne účinky sa v nás postupne zakoreňujú. Strach nemá hranice, doslova sa môžeme báť všetkého. Bojíme sa hmyzu, ktorý je od nás niekoľkonásobne menší, bojíme sa myšlienok, bojíme sa ľudí, bojíme sa… Prečítať celé
Vydané 3. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Tento neviditeľný nepriateľ má rôzne podoby, ktoré v nás zanechávajú badateľné stopy. Je ako nočná mora, z ktorej sa nakoniec zobudíme, no jej negatívne účinky sa v nás postupne zakoreňujú. Strach nemá hranice, doslova sa môžeme báť všetkého. Bojíme sa hmyzu, ktorý je od nás niekoľkonásobne menší, bojíme sa myšlienok, bojíme sa ľudí, bojíme sa vyjsť z našej komfortnej zóny, bojíme sa chorôb a v neposlednom rade aj smrti.

Hovorí sa, že máme strach z nepoznaného, ale je to naozaj pravda? Nebojíme sa aj toho, že nepríjemná situácia, ktorá už v našom živote nastala sa niekedy zopakuje?

Niekedy máme strach zo strachu.

Vyvoláva v nás nepríjemné pocity

Nevýhodou je, že prichádza bez ohlásenia a premieňa našu myseľ na more neistôt. Razom cítime vnútorný nepokoj, zovretý žalúdok či návaly tepla. Minúty sa premieňajú na hodiny a hodiny na dni, skrátka ide o nekonečný kruh. A potom? Z ničoho nič zmizne.

Treba si však uvedomiť, že život v permanentnom strachu nás môže pripraviť o rozum. Ak sa obávame smrti, tak je prirodzené, že sa bojíme samotného života, pretože koniec je jeho neodlučiteľnou súčasťou. Je úplne v poriadku pociťovať strach, no ak ho v správnu chvíľu podchytíme, môžeme s ním začať efektívne pracovať.

Tipy ako narábať so strachom

Aj, keď sa naučíte zaobchádzať so strachom ako takým, tak to neznamená, že vás už nikdy nenavštívi. Podľa všetkého sa vyskytne ešte mnoho situácií, ktoré vás vystresujú a vtedy budete môcť vyskúšať nasledujúce metódy. Tipy, ktoré prinášame pochádzajú z britskej charitatívnej organizácie – Nadácia pre duševné zdravie a z knihy od O strachu od Osha.

1. Prestante sa vyhýbať nepríjemným situáciám 

Niekedy nás strach brzdí pri dosahovaní cieľa, prestávame robiť veci, ktoré máme radi. Myseľ nám predostiera rôzne scenáre, ktoré môžu a nemusia nastať. V dôsledku týchto deštruktívnych myšlienok vyprodukovaných strachom premeškáme príležitosť zistiť či naše obavy boli opodstatnené. Akonáhle začnete pochybovať zastavte sa, z hlboká začnite dýchať a pokúste sa analyzovať príčinu vašich starostí. Následne si môžete určiť malé ciele, ktoré vás donútia čeliť svojmu strachu.

2. Meditáciou k úspechu

Meditácia je činnosť, ktorá donúti vašu myseľ nemyslieť. Inými slovami stanete sa ľuďmi, ktorí prežívajú prítomný okamih, teda aktívne si precvičujete sústredenosť. A ak v meditácií budete pokračovať postupne prestanete premýšľať nad budúcnosťou a odbremeníte sa od minulosti. Meditácia pomáha aj s úzkosťami, depresiami či spánkom. Na Netflixe sa nachádzajú seriály, ktoré učia ľudí rôznym meditačným technikám, ktoré si môžete osvojiť aj vy.

Oficiálny trailer na sériu o meditácii od Netflixu

3. Prijatie strachu

Mnoho ľudí si myslí, že najlepším riešením je potlačiť strach, ale opak je pravdou. Potlačením strachu si len vytvárame strach z toho, že sa ešte niekedy objaví. Ak v danom okamihu trpíte obavami, spýtajte sa samých seba: ,,Čo môžem s nimi môžem urobiť?“. Ak odpoveďou na vaše útrapy je plač, tak sa z chuti vyplačte, avšak najdôležitejšie je prijatie strachu.

4. Zmeňte životný štýl

Snažte sa vyvarovať nadmernému množstvu rafinovaného cukru, konzumujte hlavne ovocie a zeleninu. Tiež sa odporúča obmedziť kofeínové nápoje ako napr. káva, cola, čaj. Cvičenie je tiež veľmi nápomocné, pretože zamestnáte svoju hlavu a nebude mať možnosť premýšľať nad všetkými možnými nástrahami života.

5.. Radosť je liek

Strach prichádza vtedy, keď sa nemáme z čoho tešiť. Najefektívnejším spôsobom, ako čerpať benefity z radosti je pripomínať si ju. Faktom je, že život sa skladá z maličkosti a mnohých samozrejmostí, na ktoré zabúdame. Preto si skúste vytvoriť zoznam činností a vecí, ktoré vás tešia. Môže to byť fotografovanie, tancovanie, kreslenie, čítanie kníh, pozeranie komédií či hladkanie šteniatok.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »