Tu je zoznam 11 slov, ktoré budete často počuť a používať ešte v tomto roku

Ghosting Tento termín pochádza zo slova ghost, čo v angličtine znamená duch. Ghosting predstavuje také správanie, keď človek preruší všetku komunikáciu so svojimi priateľmi alebo s osobou, s ktorou chodí, bez akéhokoľvek varovania alebo upozornenia. Ak sa váš priateľ vyhýba všetkým telefonátom, správam na sociálnych médiách aj stretnutiam na verejnosti, pravdepodobne vás ghostol. Nielenže tento… Prečítať celé
Vydané 18. augusta 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Ghosting

Tento termín pochádza zo slova ghost, čo v angličtine znamená duch. Ghosting predstavuje také správanie, keď človek preruší všetku komunikáciu so svojimi priateľmi alebo s osobou, s ktorou chodí, bez akéhokoľvek varovania alebo upozornenia. Ak sa váš priateľ vyhýba všetkým telefonátom, správam na sociálnych médiách aj stretnutiam na verejnosti, pravdepodobne vás ghostol.

Nielenže tento trend dokáže narobiť poriadný zmätok a smútok v našom osobnom životem, postupne môžeme sledovať, že takéto správanie sa stáva trendom aj pri pohovoroch do nového zamestnania. Namiesto toho, aby vám potenciálny zamestnávateľ poslal formálne odmietnutie alebo vysvetlenie, čo sa stalo, vás možno bude ignorovať. V nedávnej štúdii, ktorej sa zúčastnilo 1 500 pracovníkov z celého sveta, sa zistilo, že 75 % uchádzačov o zamestnanie bolo po pracovnom pohovore spoločnosťou odkopnutých bez vysvetlenia.

SWAG alebo Drip

Slangové slovo SWAG už je tu s nami istú dobu. No v priebehu času trocha zmenilo svoj význam. Tradične SWAG označoval Stuff We All Get (veci, ktoré všetci dostávame), teda propagačné produkty a darčeky. Neskôr začal označovať štýl alebo štýlového človeka. Avšak dnes sa už pre označenie pohodového, sexy alebo módneho štýlu používa termín drip.

Môžete sa stretnúť aj s pojmom drip check, čo je predvádzanie svojho outfitu.

INZERCIA

Bumerangová generácia

Tom Kirkum, 23 rokov, Londýn: „Mám dobre platenú prácu, ale nemôžem si dovoliť londýnske nájomné. Bolo to fajn, keď som sa vrátil k mame a otcovi.“

Bumerangové deti je pojem, ktorý sa používa na opis fenoménu, keď sa dospelé dieťa po období samostatného života vráti domov k rodičom z ekonomických dôvodov. Podľa analýzy amerického úradu pre sčítanie ľudu Pew Research Center žilo v roku 2016 iba 15 % mladých dospelých v dome svojich rodičov. V roku 2020 tento počet vyskočil na 52 % mladých dospelých žijúcich s rodičmi na základe rovnakej analýzy. 

Inzercia

Príčinou tohoto prudkého nárastu je zhoršujúca sa ekonomická a hospodárska situácia zapríčinená aj pandémiou Covidu 19.

Frugalizmus a FIRE

Tento termín pochádza z latinského slova frugalis, čo znamená cnostný. Stúpenci tejto filozofie sa usilujú o čo najskoršiu finančnú nezávislosť. Na tento účel si odkladajú veľkú časť svojich príjmov. Tento koncept vznikol z amerického hnutia FIRE (finančná nezávislosť, skorý odchod do dôchodku). Táto myšlienka vznikla v USA v roku 2007. V dôsledku vtedajšej finančnej krízy boli ľudia nútení výrazne obmedziť svoje výdavky a naučiť sa vystačiť s menším množstvom peňazí.

Gender Fluid

Gender Fluid je osoba s premenlivým pohlavím alebo s rodovo nekonformným pohlavím.

Gender Fluid sa stáva mainstreamom v módnom priemysle

GOAT

„ Čo majú spoločné Meryl Streepová a Tom Brady? Internetoví používatelia ich oboch nazývajú “GOAT“.“ Lifestyle Asia 2022

GOAT je skratka pre Greatest of All Time (najväčší zo všetkých čias). Tento výraz sa objavil v 90. rokoch, ale v poslednom čase sa viac rozšíril vďaka sociálnym sieťam. Treba si však dať pozor, kedy a ako ho použijete. Goat tiež označuje v angličtine kozu.

Infodemic

Infodémia je aktuálna a spôsobuje zmätok. Vznikla vďaka internetu a sociálnym médiam. Infodémia doslova označuje príliš veľa informácií vrátane nepravdivých alebo zavádzajúcich informácií v digitálnom ale aj vo fyzickom svete.

Metaverse

Metaverse je virtuálny svet, ktorý napodobňuje aspekty fyzického sveta pomocou technológií, ako sú virtuálna realita (VR), rozšírená realita (AR), umelá inteligencia, sociálne médiá a digitálna mena.

Digitálna móda: Čo budeme nosiť v metaverse?

MYS

Mys je švédskym ekvivalentom hygge.

  • Fredagsmys: pohodový piatkový večer. Medzi základné stavebné kamene úspešného fredagsmysu patrí pohodlné oblečenie, náladové osvetlenie, dobrá spoločnosť, obľúbené poctivé jedlá a v pozadí pustený nevkusný televízny program.
  • Julmys, glöggmys: vianočná pohoda, pohoda pri varenom víne.
  • Frukostmys: dlhé a uvoľnené raňajky, bez náhlenia sa za dennými aktivitami.
  • Helgmys: víkendová pohoda.
  • Tjejmys: špecifický druh mys, ktorý si vyhradíte na dievčenskú noc vonku alebo vnútri, pokiaľ možno s množstvom jedla a pitia.
  • Vuxenmys: pohoda pre dospelých (sex).

WEB3

Známy aj ako Web 3.0 je myšlienka novej iterácie World Wide Webu (www), ktorá zahŕňa koncepty ako decentralizácia, technológie blockchain a ekonomika založená na tokenoch.

Decentralizácia v tomto prípade znamená, že namiesto toho, aby spotrebitelia pristupovali k internetu prostredníctvom služieb sprostredkovaných spoločnosťami ako Google, Apple alebo Facebook, si budú jednotlivci sami spravovať časti internetu.

Black out

Black out je čas, keď musia byť podľa zákona všetky svetlá vypnuté, alebo keď nie je svetlo alebo energia z dôvodu výpadku elektrickej energie.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »