Táto stránka používa bezpečnostný certifikát SSL, zabezpečené pripojenie HTTPS, technológiu cookies, monitoruje návštevnosť a cieli reklamu. Cookies a sledovanie môžete vypnúť.

Užitočné tipy nielen pre SZČO

Čítanie na 9 min.

Tipy z praxe pre nových živnostníkov freelancerov: Pozor na odvody a poriadok

Informácie o tomto príspevku

Vydané 6. augusta 2020
Zverejnil

Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , , , ,

Freelancer, novinár na voľnej nohe a špecialista na WordPress | Bratislava, Slovensko

Pre UnitedLife.sk pracujem ako autor a editor. V médiách pracujem od roku 2007 ako recenzent elektroniky, od 2010 aj ako motoristický novinár. Podstatnou súčasťou mojej práce je od roku 2014 aktívna dobrovoľnícka práca s telesne, duševne a mentálne hendikepovanými v DSSPKM a Tu sme doma, o.z.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 3 / 5. 1

# Nastavenie správnej ceny práce

Keď sa púšťate do malého podnikania, ktorým freelancerstvo a živnosť sú, mali by ste do neho vstupovať už s reálnou víziou zárobku. Otvoriť si živnosť s tým, že veď ono sa niečo nájde, je rovnako naivné ako si myslieť, že niekto vám dá niečo zadarmo. Ak už máte klientelu, kvôli ktorej si živnosť otvárate, celkom realisticky si zhodnoťte, čo pre ňu budete robiť, koľko času vám táto práca zaberie a aké životné náklady potrebujete vykryť každý mesiac. Platíte nájom, za cestovanie, stravu, váš životný štýl si vyžaduje XYZ eur mesačne. Berte toto všetko do úvahy a majte jasno v tom, koľko potrebujete zarobiť. Keď toto viete, viete aj presne odpovedať na klientove otázky o cene práce a vy viete, v akých limitoch sa môžete pohybovať.

Iným prípadom je, keď si živnosť otvárate iba preto, lebo to vyžaduje váš zamestnávateľ. V takomto prípade máte mať v cenách práce jasno, pretože má zodpovedať doterajšej mzde. Lenže zamestnávateľ môže byť špekulant a ponúknuť vám čistú mzdu, ktorú ste dostávali na účet. Ale on vám v skutočnosti platil viac v podobe hrubej mzdy, resp. superhrubej a vy máte nárok na všetky tieto peniaze. Okrem toho, že sú cenou vašej práce, vy z tejto sumy budete platiť odvody a dane.

 

INZERCIA

# Korektné platenie odvodov

Odvody znejú dosť kruto – akoby ste museli štátu dať z toho, čo zarobíte. Je to síce fakt, ale odvody je potrebné vnímať správnym spôsobom: sú to poistenia. Sociálne a zdravotné pre prípady, že budete potrebovať pomoc. Áno, je sto dôkazov, že je systém nastavený nesprávne a nájdete tisíce ľudí, ktorí majú zlé skúsenosti. Aj ja som ich mal, keď som bol neplatič, pretože som si dobre nepreštudoval svoje povinnosti.

Ako živnostník máte povinnosť platiť zdravotné poistenie, ktoré vychádza na menej ako 70 eur mesačne. Sociálne odvody nemusíte platiť prvý rok vôbec a ďalšie roky tiež nie, pokiaľ nedosiahnete potrebný ročný príjem. Lenže dôrazne vám odporúčam sociálne poistenie platiť dobrovoľne, pretože nikdy neviete, či sa vám neprivodí úraz s invaliditou, či nebudete mať dieťa (a záujem o materskú, nech už ste muž alebo žena) alebo si budete chcieť riešiť vlastné bývanie. Všetko so všetkým súvisí a aj keď to znie pre mladého človeka otrasne, je lepšie mesačne zaplatiť tých necelých 170 eur za sociálne poistenie. Nájdite na to peniaze, prospejete tým sebe samému.

Ako mladý človek, ktorý začal s malým podnikaním ako 19-ročný, som spravil chyby. Nezistil som si veci, neplatil som odvody, no a potom som doplácal neuveriteľné peniaze za pokuty a niekedy aj vyše 200-percentné provízie pre exekútorov. Sociálna poisťovňa a Všeobecná zdravotná poisťovňa vám legálne zničia život, ak nehráte podľa ich pravidiel, preto ich radšej dodržiavajte. Príspevky na zdravotné poistenie sú vraj solidárne, teda prispievame všetci aj na tých, ktorí sú v núdzi – lenže keď ste živnostník v núdzi, otočia vás chrbtom a zabodnú vám nôž medzi lopatky. Doslova. Exekútorom sa nikdy nedovoláte, pretože v skutočnosti sú to len schránkové firmy, zablokujú všetky vaše bankové účty a vezmú si všetko, dokonca aj životné minimum, na ktoré ako živnostník nemáte právo. No a lekári vám neposkytnú zdravotnú starostlivosť.

Nedovoľte, aby s vami takto narábali, plaťte poctivo a načas – oplatí sa to.

Inzercia

 

# Dane nie sú náš nepriateľ, len im treba rozumieť

Okrem zdravotného a sociálneho poistenia je potrebné myslieť na dane z príjmu, a to hneď od prvého dňa podnikania. Ako neplatca DPH nemusíte platiť preddavky, teda peniaze na svoj osobný účet daňovníka pošlete až po podaní daňového priznania. Nie je pravda, že vám štát vezme 20 percent príjmov, pretože si môžete uplatniť nezdaniteľnú časť príjmu, ktorá je v roku 2020 až 4 414,20 eur. Každý rok sa táto suma zvyšuje a odkedy podnikám ja, stúpla o približne tisíc eur. Okrem toho si môžete uplatniť paušálne výdavky vo výške až do 60 percent. Ak ste mali mesačný príjem okolo 1 500 eur, vo výsledku nebudete štátu platiť prakticky žiadne dane.

Ale nie je to dobrá cesta, lepšie je odložiť si každý mesiac tých dvadsať percent. Aj tak toľko daní nezaplatíte, ale budete mať čisté svedomie pred úradmi a predovšetkým vám priznaný príjem a zaplatené dane pomôžu pri riešení úverov a hypotéky. Ak máte takzvané optimalizované daňové, teda ste si uplatnili paušálne výdavky, fakticky si papierovo znižujete zisk a banka vás bude viesť ako príliš slabo zarábajúceho klienta. Viem, o čom hovorím – keď som si riešil hypotéku, musel som myslieť na aspoň pol roka dopredu a podať korektné daňové priznanie s relatívne vysokými daňami, aby mi v banke schválili úver na byt.

Berte to takto: ako dospelý človek si budete aj tak vytvárať rezervy, úspory. Robte to aj tak, že si každý mesiac dáte bokom tých 20%, hoci vám budú chýbať k plnohodnotnému životnému štýlu. Napokon aj tak tieto za rok nasporené peniaze všetky neminiete na dane a budete radi, že tieto rezervy máte.

 

# Vytváranie pozitívnej závislosti

Akonáhle začnete pracovať pre akéhokoľvek klienta, dobre si premyslite, ako by ste budovali jeho pozitívnu závislosť na vašich službách. Keď mu poskytnete niečo navyše, čo mu iný dodávateľ nedá, tak bude klient s vaším výkonom tak spokojný, že iba nerád bude hľadať iných dodávateľov.

Budem veľmi konkrétny. Jednou z mojich činností je aj autorská práca – je to občas nevďačný job, no robím ho už viac ako trinásť rokov. Vydavatelia oceňujú, keď majú vďaka mojim článkom vyššiu sledovanosť a niektorí si nevedia dobre vysvetliť, prečo sú moje články tak úspešné. Namiesto toho, aby som sa spoliehal iba na ich distribúciu obsahu, zabezpečujem si vlastnú. Vydavateľ sa tak postupne stáva na mojej práci závislý, ale v pozitívnom ohľade, pretože je rád vyššej sledovanosti. Mňa síce stojí táto aktivita úsilie a peniaze navyše, ale v konečnom dôsledku si tak viem zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť svojej klientely a ona je so mnou spokojná. Tento koncept sa dá preniesť všade, aj do oblasti programovania, grafických návrhov, fotografie, pokládky laminátovej podlahy alebo čohokoľvek iného, čomu sa freelanceri, remeselníci a živnostníci ako takí venujú.

Dajte viac a ak to okolnosti dovoľujú, tak za menej peňazí.

 

# Práca v noci vás čoskoro prestane baviť – i živiť

Tvrdá práca nie je zárukou úspechu. Je to len nezmysel, ktorý máme prevzatý od našich otcov a starých otcov, ktorí si zasa požičali myšlienkové vzorce od ich predkov. Namiesto tvrdej práce pracujte rozumne. S tým súvisí aj miera pracovného nasadenia. Aj ja som pracoval po nociach, ako mnohí moji známi, ktorí sa vydali podobnou cestou. Lenže potom som dlho spával, klientom som nedvíhal telefón, pretože by počuli, že som ešte o jedenástej spal. Horšie som sa stravoval, pil som zbytočne veľa kávy, ktorá mi aj tak nepomáhala, následne som pracoval s biednou efektivitou a bol som neustále unavený.

Z času na čas môže byť fajn nechať sa pohltiť produktivitou a zmysluplne pracovať až do rána, lenže ľudia sú denné tvory a stovky tisíc rokov evolúcie nepokoríte zopár rokmi svojho života.

Osvojte si zvyk vstávať ráno. Najneskôr o deviatej, ideálne už o šiestej. Zistíte, že doobeda spravíte najviac práce a predovšetkým zmysluplnej. Nastavte si čas, kedy určite musíte skončiť s prácou, napríklad o piatej večer a potom sa venujte iným veciam, ktoré vás napĺňajú. Verte mi, že vám to pomôže dosahovať lepšie výsledky.

 

# Poriadok, poriadok, poriadok!

S predchádzajúcim bodom úzko súvisí aj potreba osvojenia si poriadkumilovnosti. Poriadok v pracovni, ale aj poriadok vo faktúrach, peniazoch, vo vzťahoch, aktivitách a denných plánoch. To všetko má priam blahodárny vplyv na vašu efektivitu, spokojnosť, v konečnom dôsledku aj na samotné zdravie.

Osvojte si schopnosť udržiavať poriadok všade, kde je to možné, teda:

  • na pracovnom stole;
  • na pracovnej ploche počítača;
  • vo faktúrach, v nákladoch, v termínoch (stačia vám Google dokumenty a kalendár v mobile);
  • v mesačných príjmoch, v ročných príjmoch, odvodoch, poisteniach, daniach;
  • na bankovom účte, nastavte si trvalé príkazy na všetky pravidelné platby, bez výnimky;
  • v stravovaní a denných plánoch a úlohách;
  • ak pracujete z domu, majte poriadok v celom byte, nenechávajte si bordel ani v kuchyni a raz do týždňa spravte generálne upratovanie.

 

Je to náročná cesta, pretože zodpovednosť za seba preberáte vy

Vždy, keď sa mladý človek rozhodne vstúpiť do malého podnikania ako živnostník s ideou, že bude úspešný freelancer, stretávajú sa v ňom ambície s možným potenciálom. Už len samotné rozhodnutie nechodiť do normálnej práce, ale o svoje príjmy sa postarať pomocou nezávislej činnosti, je skvelé.

Osvojiť si vyššie uvedené odporúčania má zmysel, pretože zatiaľ čo na niektorých chybách sa dá poučiť, iné budú príčinou „zatvorenia krámu“ do roka od otvorenia živnosti. Ak ste na túto cestu vydali práve vy, držíme vám palce a vedzte, že nemusíte spraviť dieru do sveta (či aspoň do Slovenska), aby ste boli šťastní a žili plnohodnotne. V skutočnosti stačí žiť iba mierne nadštandardne a všetko bude dobré.

Byť zamestnaný nie je žiadna istota. Tú treba hľadať v diverzite činností.

Tomáš Baťa: „Kto nebojuje, nemôže ani vyhrať.“

 

Vyskúšali sme, či je lepšie pracovať z domu, kancelárie alebo v teréne

 

Prečítajte si aj:

Informácie o tomto príspevku

Vydané 6. augusta 2020
Zverejnil

Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , , , ,

Freelancer, novinár na voľnej nohe a špecialista na WordPress | Bratislava, Slovensko

Pre UnitedLife.sk pracujem ako autor a editor. V médiách pracujem od roku 2007 ako recenzent elektroniky, od 2010 aj ako motoristický novinár. Podstatnou súčasťou mojej práce je od roku 2014 aktívna dobrovoľnícka práca s telesne, duševne a mentálne hendikepovanými v DSSPKM a Tu sme doma, o.z.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 3 / 5. 1