Chcete sa viac hýbať, ale nemáte čas? Vyskúšajte týchto 8 tipov

Ráno nasadneme do auta a odvezieme sa do kancelárie, v práci osem hodín presedíme pri počítači, poobede opäť nasadneme do auta, zaparkujeme blízko pri supermarkete, nakúpime a zavezieme sa domov. Niekedy si nenájdeme ani hodinu času na prechádzku, fitness centrum alebo bicykel. Sedenie považujeme za normálne. Avšak, sedavý životný štýl zabíja. Pomaly a nenápadne. Podľa Národného centra zdravotníckych… Prečítať celé
Vydané 12. mája 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Avšak, sedavý životný štýl zabíja. Pomaly a nenápadne. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) nedostatok pohybu vedie k srdcovocievnym ochoreniam. Zároveň zvyšuje riziko cukrovky, obezity, rakoviny hrubého čreva, úzkosti aj depresie.

Podstatné je vystúpiť z komfortnej zóny, teda spraviť vo svojom živote aspoň malé zmeny. Spočiatku stačí namiesto výťahu použiť schody.

Vieme, že pohyb je zdravý, ale ako športovať, ak nemáme čas? Ak po príchode domov riešime prácu, musíme sa postarať o deti alebo sa učiť? Webový portál healthline.com vytvoril desať jednoduchých tipov, ako sa viac hýbať a menej sedieť. Nestratíte nimi vzácne hodiny času, ale pozor, musíte sa zbaviť pohodlnosti. Vybrali sme osem z nich.

1. Začnite chodiť po schodoch

Ak prekonáte lenivosť, odmietnete výťah a vyberiete sa po schodoch, vaša srdcová frekvencia sa zvýši. Chodenie po schodoch zároveň pomáha udržiavať rovnováhu a posilňuje dolné končatiny. Ak máte pár minút naviac, môžete dokonca urobiť niekoľko zdvihov päty z okraja schodu, čím posilňujete lýtka. Ak sa vám zdá aktivita príliš jednoduchá, berte schody po dvoch.

2. Prechádzajte sa počas hovorov

Pri telefonovaní nemusíte sedieť a platí to aj pri pracovných hovoroch. Stačí si dať na uši slúchadlá, vložiť telefón do vrecka a vybehnúť von. Globálne či ekonomické problémy môžete riešiť aj na prechádzke v prírode. Viaceré výskumy dokonca ukazujú, že chôdza zvyšuje kreativitu a podporuje myslenie.

3. Stoličku vymeňte za fit loptu

Ak vymeníte stoličku za stabilizačnú loptu, pri sedení si môžete nielen zacvičiť, ale lopta zároveň zlepšuje držanie tela a tlmí bolesti chrbta.

4. Zaparkujte ďalej

Autá nám síce život uľahčujú, ale zároveň nás robia lenivými. Čím ďalej od obchodu alebo domu zaparkujeme, tým viac krokov spravíme. A aj malá zmena je lepšia než žiadna zmena.

5. Venčite

Ilustračný obrázok, zdroj: pexels.com

Práve pes vás prinúti ísť von, aj keď sa vám nechce. Nemáte psa, ale vaše deti po ňom túžia? Zoberte ich do blízkeho útulku a namiesto pozerania filmu sa vyberte na prechádzku. Každý útulok rád privíta dobrovoľníkov, ktorí by vyvenčili štvornohých miláčikov. A každý pes v útulku sa vašej návšteve zaručene poteší. Spravíte tak radosť deťom, psovi, aj svojmu zdraviu.

6. Tancujte pri varení

Je jedno, či varíte večeru, utierate prach alebo skladáte bielizeň. Zapnite si hudbu, ktorú milujete a tancujte popri práci. Tanec je nielen zábava, ale aj skvelý spôsob, ako spáliť kalórie, či pracovať na svojej rovnováhe a koordinácii. Vaše deti sa môžu pridať.

7. Cvičte pri pozeraní televízie

Ak máte čas pozerať váš obľúbený seriál a nechcete sa tohto času vzdať, skúste si zacvičiť počas seriálu. Začnite napríklad jednoduchým strečingom, pri ktorom nepotrebujete nič, len podložku na cvičenie. Ak sledujete pol hodinovú šou a celý čas sa hýbete, je to pol hodiny cvičenia, na ktoré ste predtým nemali čas.

Pokiaľ chcete cvičiť intenzívnejšie a nemáte čas chodiť do fitness centra, investujte do bežiaceho pásu, stacionárneho bicykla alebo činiek. Ak si chcete naplno užiť film, využite reklamné prestávky. Pamätajte na to, že začať je vždy ťažké. Ak začnete a vytvoríte si zvyk, postupne sa z cvičenia stane rutina.

8. Vymeňte stolové hry za aktívne

Zvyknete s deťmi hrávať stolové hry? Skúste ich vymeniť za pohybové hry. Stačí si len zaspomínať na hry z detstva, ktoré ste milovali. Hru na skrývačku, sochu stoj, preteky vo vreciach, stoličkové tanec, skákanie cez švihadlo… . Celá rodina sa zabaví a zašportuje, pohyb predsa prospeje každému.

Pravidelná pohybová aktivita podľa hovorkyne NCZI Alžbety Sivej pozitívne vplýva na srdcovocievny systém, znižuje hladinu krvného tlaku aj cholesterolu, podporuje metabolizmus a pozitívne vplýva na hladinu cukru v krvi. Stimuluje tiež imunitu, priaznivo vplýva na dýchacie cesty, optimalizuje stresovú záťaž a zvyšuje hladinu endorfínov. Informovala o tom TASR.